Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de gyrgy » 17 Mar 2014, 21:45

old_radu scrie:...detin SEAHAWK II de 3 sezoane , nu este chiar colac , la banii care i-am dat si conditiile in care pescuiesc sunt chiar multumit de ea , dar nu se poate compara cu Kolibri
...clar , Kolibri net superioara din mai multe puncte de vedere ( material , podina rigida , bancute...)
...in consecinta alegerea mea ar fi aceasta barca , dar modelul urmator :Barca K - 260 - TL
...diferenta de 150 lei este perfect justificata , eu zic ca merita efortul.
Asculta-l pe old_radu, cred ca este mult prea experimentat decat multi dintre noi iar sfaturile lui merita luate in considerare...
Tot experienta m-a invatat si pe mine de atatea ori sa nu ma zgarcesc la cativa arginti in plus. "Suntem prea saraci sa ne imbracam ieftin". :respekt:

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de marius35 » 28 Mar 2014, 18:54

Am mai gasit ceva ........... ce parere aveti, a folosit-o cineva?
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=& ... GQ&cad=rja

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de peter76 » 28 Mar 2014, 19:30

Uite aici, probabil cel mai bun pret pentru acest model. E Seahawk II rebranduit.

http://www.dedeman.ro/ro/catalogsearch/ ... riner&cat=

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 28 Mar 2014, 20:04

marius35 scrie:In primul rand salut tuturor pescarilor de pe forum si nu numai , - sunt in mare dilema in achizitionarea a una din cele 2 barci :
- kolibri Barca K - 220 - TL -1300ron
-Intex SEAHAWK II -800ron
- , vreau sa mentionez ca nu pescuiesc decat pe lacul de acumulare de pe Siret zona Ciuslea si pe unele balti din zona,
problema e ca nu stiu la care sa ma hotarasc intrucat bugetul e limitat intre astea doua voi pe care v-ati luao?
Va multumesc anticipat si astept parerile voastre.
Kolibri e o barca buna . modelul ales de tine e cam mic , gindeste-te la confortul tau ( spatiu interior e foarte mic ) . vezi ca poate fi dotat si cu podea integrala de tego si cu podea gonflabila rigida ( unele modele . Serghei te poate lamuri )

Intex Seahawk II e o barcuta buna care cu ceva grija de duce 3-4 sezoane . eu am avut doua si nu regret banii bagati in ele. pe linga vaporul din prezent am si un Intex Seahawk II pt ture rapide . sta foarte bine in curent si merge usor la visle . eu am dotat-o cu de podea de tego de 10mm pe partea din spate unde am bateria si motorul . gasesti Intexul la bani mult mai buni decit pretul de 800 lei . BARCA MARINER 3 = Intex Seahawk II


Ambele sunt bune , clar Kolibri este superior !


ALPUNA IB 250 nu o cunosc seamana foarte mult cu cele Navigator III dar difera la culori si la dimensiuni in rest aceeasi forma acelasi design ......
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de Qnyx » 28 Mar 2014, 21:32


marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de marius35 » 28 Mar 2014, 21:46

stati linistiti ca in Dedeman la Focsani nu mai au pe stoc au fost in jur de 900 ron in vara dar in iarna au fost la reducere 600 ron pana m-am dezmeticit la " portofel " s-au dus.... vorbesc de Intex Seahawk II nu o folosesc decat in weekend destul de rar maxim 15 ori pe an dar inca mai am de asteptat si de ales intre cele 2 modele , cine stie poate vine iepurasul?

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 28 Mar 2014, 23:25

marius35 scrie:stati linistiti ca in Dedeman la Focsani nu mai au pe stoc au fost in jur de 900 ron in vara dar in iarna au fost la reducere 600 ron pana m-am dezmeticit la " portofel " s-au dus.... vorbesc de Intex Seahawk II nu o folosesc decat in weekend destul de rar maxim 15 ori pe an dar inca mai am de asteptat si de ales intre cele 2 modele , cine stie poate vine iepurasul?
:lol: :lol: :lol: Eu sunt foarte linistit : Vaporul asteapta sa vina dimineata sa se balaceasca iar Intexul sta relaxat in pivnita in asteptare :lol: :lol: :lol:

Intexurile mele ( inainte sa iau ,,vaporul " ) aveau minim 50 de iesiri pe apa anual ! o iesire nu inseamna obligatoriu o zi . Daca ai grija la presiune ( cit aer bagi in ea ) nu ar trebui sa ai probleme . Sa NU o lasi la soare pe mal ca bubuie fundul . mai bine o lasi pe apa si eventual o desunfli putin .

PS : Dintre cele doua tot Kolibri prefer .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de misulica70 » 29 Mar 2014, 19:46

Am luat Storm sovietic de 3m cu 900lei,daca stiam ca vrei mai luam una si o lasam pe siret la vale pina la tine :headbash:

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de marius35 » 30 Mar 2014, 07:02

si nu poti sa ami cumperi una sa o trimiti pe Siret :shock:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de danone » 31 Mar 2014, 12:16

marius35 scrie:si nu poti sa ami cumperi una sa o trimiti pe Siret :shock:
Asta e ca si aia lui Sadoveanu - "Venea o moara pe Siret" :lol:

Scrie răspuns