eloxare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: eloxare

Mesaj de Ghenadie » 17 Feb 2014, 12:26

Eloxarea este un proces electrochimic prin care se realizeaza o suprafata foarte poroasa la "suprafata" aluminiului ,porii avand dimensiuni de ordinul 0.01 mm .Procedeul se preteaza a se folosi mai ales la aluminiul pur unde calitatea suprafetei eloxate este de cea mai buna calitate. Pentru aliajele tip dural samd dupa eloxare nu se prea obtin pori si deci in consecinta nu se prea poate face colorare .Colorarea nu se face cu vopsea ci cu solutii speciale ( coloranti ptr eloxare).Dupa colorare ( curent posibile culori ca orange , albastru , negru, rosu) si uscare se trateaza suprafata cu lac sau cu un ulei.
Procedeul propriu-zis este daca vrei o electroliza cu anod de plumb si catod de Al intr-o solutie cianurica ce erodeaza suprafata aluminiului.Densitatea de curent prin piese si timpul de electroliza dau calitatea si grosimea stratului eloxat .Calitatea prelucrarii suprafetei piesei ( spre exemplu lipsa zgarieturilor ptr o foaie de tabla) se reflecta dupa eloxare si colorare in uniformitatea culorii obtinute. Se recomanda a se face eloxare intr-un atelier de specialitate datorita toxicitatii si corozivitatii mari a substantelor folosite.

Se mai poate face o pseudo eloxare prin scufundarea pieselor in soda caustica, metoda care mai mult ca sigur a fost recomandata intrun mare secret :lol1:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: eloxare

Mesaj de pikeman » 17 Feb 2014, 12:27

un fel de electroliza dar pe AL, ma interesa daca pot recupera niste piese de alama in casa
Am niste elici de la un vobler de pe la 1950 care au avut o depunere de piatra pe care am inlaturato cu detartrant pana la urma, dar au ramas cumva patate, ceva luciu am obtinut cu un fel de tix fin dar o electroliza ar fi fost mai utila :) am facut ceva experimente cu o sursa de calculator insa am obtinut innegrirea piesei :lol: :lol: :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: eloxare

Mesaj de SVF » 17 Feb 2014, 13:23

Ori pui poze cu elicea , ori esti pe langa subiect si propun banarea. :lol: Sau mai bine cer inchiderea topicului ca m-am vazut cu sacii in caruta....gata eloxati.Pam pam :)

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: eloxare

Mesaj de SVF » 17 Feb 2014, 19:48

Musti scrie:Aha. Acuma vad si eu subiectul...
Eram dator la tine cu o poza,mersi fain. :wink:
Imagine

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: eloxare

Mesaj de rine » 17 Feb 2014, 20:19

Ghenadie scrie:Eloxarea este un proces electrochimic prin care se realizeaza o suprafata foarte poroasa la "suprafata" aluminiului ,porii avand dimensiuni de ordinul 0.01 mm .Procedeul se preteaza a se folosi mai ales la aluminiul pur unde calitatea

Colorarea nu se face cu vopsea ci cu solutii speciale ( coloranti ptr eloxare).Dupa colorare ( curent posibile culori ca orange , albastru , negru, rosu) si uscare se trateaza suprafata cu lac sau cu un ulei.
Procedeul propriu-zis este daca vrei o electroliza cu anod de plumb si catod de Al intr-o solutie cianurica ce erodeaza suprafata aluminiului.Densitatea de curent prin piese si timpul de electroliza dau calitatea si grosimea stratului eloxat .
esti pe aproape dar nu-i chiar asa. solutia nu-i cianurica deloc. este acid sulfuric chimic pur intr-o anumita concentratie(d-aia anozii sunt de plumb 99.9% stiind ca plumbul se auto-pasiveaza la acid sulfuric mai concentrat). nu erodeaza nici o suprafata ci depune un strat de oxid de aluminiu(amanunte cu ioni si alte maruntisuri)
soda se foloseste pentru degresarea si activarea suprafetei. colorantii se fixeaza cu acid acetic glaciar.
in rest..cate un pic din fiecare,da! :)

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: eloxare

Mesaj de florin1948 » 17 Feb 2014, 20:30

Nu faceti atata caz dintr-un subiect banal. Nu e nici un mare secret, nu este vorba de eloxare cum a dezvoltat subiectul un oarece user, este vorba de o anodizare chimica iar daca i-am raspuns pe mp este ca nu am vrut sa ocup spatiul cu un subiect de care s-a interesat doar SVF. Asa cum a intuit Ghenadie, este o corodare chimica cu solutie de soda caustica , controlata ( altfel rezultatele pot fi penibile ) in urma careia rezulta o suprafata satinata, metoda pe care am folosit-o intens in tinerete cand confectionam masca frontala pentru tot felul de statii, orgi de lumini, etc. De felul meu nu sant secretos, am ajutat cu placere pe oricine mi-a solicitat sprijinul si ca sa vedeti ca asa este, de curand am incheiat un "curs on linne " de turnare a voblerelor din rasina cu cativa useri care s-au aratat doritori sa-si toarne singuri voblerele. Din ceea ce am stiut si eu din experienta proprie le-am impartasit, fara nici un secret, tot procesul de la A la Z.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: eloxare

Mesaj de SVF » 17 Feb 2014, 20:43

Multumesc inca o data ptr.info de pe mp.sau ptr.cele din topic.Cred ca se poate inchide,nu vad sa mai apara ceva nou in afara de doritori de mistouri.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: eloxare

Mesaj de edâ„¢ » 18 Feb 2014, 10:02

ma bufneste rasu,eloxarea era subiectul,anodizare chimica de care se vb se facea demult pe vremea cand nu era cif si triumh,ciaunele asa se curatau prin metoda asta de anodizare chimica,ce facea mamaie,lua soda si o stinge cu apa si o incalzea,scufunda ciaunul sau oalele de aluminiu si ieseau de zici ca nici noi nu aratau asa de bine.......si mai facea si mamaie un sapun de casa cu soda asta de avea paru ca lana........

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: eloxare

Mesaj de Musti » 18 Feb 2014, 21:09

Nu mai agresati imashu'. :D
Ce facea mamaie n-are treaba cu eloxarea. S-a povestit mai sus.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: eloxare

Mesaj de SVF » 08 Mar 2014, 20:50

Pana la urma wdc mi-au fost eloxate profi de cineva de pe acest forum(nu stiu daca am voie sa-i dau numele)si tin sa-i zic inca o data :respekt:

Scrie răspuns