Alegere barca cu buget redus

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

MariusP14
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2014, 21:12

Re: Alegere barca cu buget redus

Mesaj de MariusP14 » 10 Ian 2014, 23:31

diesel scrie:Salut ,cred ca gresesti cind zici ca intex seahawk are balonul de 46 pentru ca am avut si eu si din cite stiu e de 32 sau 33. Parerea mea este ca merita sa cumperi o barca mai de calitate la mana a doua.
Crede-ma ca stiu ce spun.
Iata mai jos caracteristicile. Sunt luate de pe net, dar la momentul cand am achizitionat-o, fiind prima barca, am verificat toate caracteristicile prezentate pe site-uri.
Caracteristici:
- 2 suporturi pentru undite de pescuit
- 2 perne gonflabile
- Protectie durabila de jur imprejur, pentru a nu se sparge
- Material: vinil dur, de inalta calitate, laminat, rezistent la abraziune, impact, lumina soarelui
- 3 camere de aer, cu franghie de jur imprejur
- Manere de fiecare parte pentru a facilita transportarea
- Suport pentru montarea bateriei pentru motor
- Valve Boston de umflare / dezumflare rapida
- 2 vasle din aluminiu de 137 cm
- Pompa manuala
- Suporta maxim 300 kg
- Dimensiune: 297cm×127cm×46cm
- Dimensiune ambalaj: 55cm x 45cm x 35cm
- Greutate colet: 22 kg

MariusP14
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 06 Ian 2014, 21:12

Re: Alegere barca cu buget redus

Mesaj de MariusP14 » 10 Ian 2014, 23:33

kingofbeasts scrie:
MariusP14 scrie:Salutare.
Am un buget limitat la 1200 lei si nu stiu ce sa aleg.
Am avut Intex SeahawkII, am fost multumit. Ii facusem podina din tego si stateam bine in picioare.
Acum sunt in dubiu intre Navigator II sau Navigator ADF-230.
Seahawk II avea balonul de 46 cm. Navigator II are balonul de 38, iar ADF-230 de 32. Imi face cu ochiul ADF-230, dar imi este frica de balonul asa mic. Oare cat de stabila este? Are cineva asa ceva?
Va rog ajutati-ma cu un sfat. :idea:
Daca Navigator II e asta Imagine pot sa-ti spun ca face banii si ,functie de cum o menajezi, te poate tine mult si bine. Eu sunt la a doua care are vreo 2 ani aproape (de prima mi-am cam batut joc si tot m-a tinut 2 ani) si pot sa-ti spun ca ies in fiecare weeckend (iarna- vara nu conteaza) fara probleme. Am optat pentru ea datorita podelei gonflabile si a fundului din strat dublu foarte gros pentru ca pe rau, mai ales cand mai si dormi in barca :P , simti nevoia sa ai mai multa siguranta. Are valve raide si asta o face comoda la umflat si dezumflat si are chila gonflabila care te ajuta la acostat (fiind cea care atinge prima pamantul si daca e ceva pica ea nu celelalte compartimente).
Daca ai avut Seahawk II si ti-a placut pe asta o s-o iubesti de-a dreptul mai ales ca o sa ti se potriveasca perfect si podina de tego care ti-a ramas. Singura buba a barcii e adunatul la temperaturi apropiate de zero grade cand materialul se face ca tabla.
Din cate imi dau seama, a ta este Navigator III

diesel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 227
Membru din: 18 Dec 2010, 17:09
Localitate: victoria brasov

Re: Alegere barca cu buget redus

Mesaj de diesel » 11 Ian 2014, 20:31

Eu acum am tot kolibri KM280 si dupa un an si aproximativ 30,40 de iesiri sunt foarte multumit si balonul e de 39cm si fata de intex e mult m-ai mare la intex e data inaltimea cu fundul umflat de aceea daca o pui pe o suprafata plana ai sa observi ca sta pe fund nu pe baloane.

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: Alegere barca cu buget redus

Mesaj de peter76 » 11 Ian 2014, 20:38

diesel scrie:Eu acum am tot kolibri KM280 si dupa un an si aproximativ 30,40 de iesiri sunt foarte multumit si balonul e de 39cm si fata de intex e mult m-ai mare la intex e data inaltimea cu fundul umflat de aceea daca o pui pe o suprafata plana ai sa observi ca sta pe fund nu pe baloane.

Așa este, 46 e "inaltimea barcii" pe o suprafața plana, nu a balonului.
Balonul are vreo 32 de cm diametru.

Scrie răspuns