Accesorii pentru pescuit la copca !?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

atlantiqqq
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 13:52

Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de atlantiqqq » 12 Dec 2013, 14:04

Pentru ca temperatura in termometre a inceput sa scada aproape zilnic sub zero, cred ca a timpul sa ne pregatim din timp cu accessori pentru pescuitul la copca. In cazul meu astept de 3 ani acesta perioada si va puteti da seama cat de entuziasmat sunt sa vad lacurile / baltile inghetate, numai bune pentru a practica acest tip de pescuit.

Va invit pe toti cei pasionati si nu numai, sa ne impartasiti din experientele anterioare, recomandari si tipuri de ustensile folosite.

Eu caut ceva referinte pentru a imi cumpara o freza de gheata si oscilez undeva intre Mora / Energoteam / etc.

Astept sfaturi si experiente.

Multumesc anticipat

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de bradypus » 12 Dec 2013, 22:07

io am 2
mora de 150 mm si unu rusesc de 100 mm
mora e pe dreapta ... din cauza asta e oarecum nenatural
plus ca e mai mare ... deci obositor si nu duce la fel de mult ca ala rusesc

unghiul de ascutire e f pretentios asa ca nu rocomand sa o faceti la mina
pur si simplu le bulitzi !

cutite noi e 15-16 euro
de reascutit daca gasesti mester e 5 €

ala rusesc e pe stinga... miscarea e naturala... ai forta plus ca taie ca cutitu incins in unt
mnda.. nu e asa fin... ci grosolan si mai si rugineste.. dar e o sucla nepomenita
dau cu el sute de borte fara sa obosesc

nu se compara cu mora !

daca pt bibi si alte minuni mici vreti io recomand din suflet rusesc de 100 mm !

naluci si alte ghidushenii e mult de povestit...

samra
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 13 Dec 2013, 13:59

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de samra » 13 Dec 2013, 14:07

Salut, sunt incepator la pescuitul somnului si as vrea niste pareri in legatura cu 2 lansete pe care am pus ochii. sper sa ma puteti ajuta in a lua cea mai buna decizie. LANSETA SHIMANO FORCEMASTER CAT xxx 300 H si Lanseta EnergoTeam Power Cat 2.40m/500-1000gr

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de tudor » 13 Dec 2013, 14:17

samra scrie:Salut, sunt incepator la pescuitul somnului si as vrea niste pareri in legatura cu 2 lansete pe care am pus ochii. sper sa ma puteti ajuta in a lua cea mai buna decizie. LANSETA SHIMANO FORCEMASTER CAT xxx 300 H si Lanseta EnergoTeam Power Cat 2.40m/500-1000gr
Sunt accesorii pentru pescuit la copca ??? :?

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de draqdevil » 14 Dec 2013, 15:41

evident,pt finesse cu mormasca cu larve pe ea :)

atlantiqqq
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 13:52

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de atlantiqqq » 14 Dec 2013, 18:58

Intre timp, am cautat sa vad ce gasesc la magazinele on-line, si majoritatea am stocurile epuizate de anul trecut si cel putin anul asta importatorul principal a intrat deja in vacanta, deci prea multe oferte nu sunt.

In final am achizitionat o freza Baracuda la care am primit si husa. La prima vedere arata bine, abia astept sa o pun la treaba sa vad cat de eficienta este.

In afara de cicade, ca mai folositi pentru biban? Aveti ceva recomandari pentru voblere cu rezultate bune la copca.

Hai cu friguuuu :D

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de Adi G » 14 Dec 2013, 19:21

atlantiqqq scrie:In afara de cicade, ca mai folositi pentru biban? Aveti ceva recomandari pentru voblere cu rezultate bune la copca.

Hai cu friguuuu :D
cu vobler, mai greu la copca... incearca mai degraba la dropshot :wink:

vleydyx
veteran
veteran
Mesaje: 619
Membru din: 31 Mai 2010, 21:02
Localitate: Beius-Bihor
Contact:

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de vleydyx » 14 Dec 2013, 19:50

:D Salmo Chubby darter
C&R

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de marcel gheorghita » 14 Dec 2013, 20:21

La inceputul iernii, incearca cu incredere dandinetele (marimea si culoarea in functie de adancime, limpezime, apetit) si pestisori din plumb gen Rapala Jigging shad rap (sunt si variante mai ieftine de la J..xon sau Be...hr). Pe la sfarsitul lui ianuarie, cand bibanii nu mai umbla asa tare dupa hrana, merg mormastele cu chironomide. Foloseste fire subtiri, 0,10-0,12 si nu pune agrafe, maxim snapuri micro. Incearca sa te lipesti de cineva care a mai fost, e greu sa inveti singur, sunt multe "secrete"

atlantiqqq
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Dec 2013, 13:52

Re: Accesorii pentru pescuit la copca !?

Mesaj de atlantiqqq » 14 Dec 2013, 20:30

Arata bine jucaria asta de la SALMO, merci de recomandare. Inca ceva de pus in trusa

Scrie răspuns