Pareri Shimano Vanquish C3000

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de Dan Stefan C. » 20 Noi 2015, 10:05

liviu68 scrie:S-au mai conturat ceva opinii in legătură cu această mulineta?
Mă tentează și pe mine mulineta fiindcă este foarte usoara, dar am primit de la utilizatori preponderent opinii ce îi sunt defavorabile, cumva neașteptat fiindca se presupune ca ar fi un fel de Stella fără 2 rulmenți.
Ce iti pot spune este ca in 2 ani si jumatate de cand avem in stoc si vindem aceasta mulineta, nu a venit nimeni cu probleme de garantie. Este o mulineta usoara, solida, pe care te poti baza.

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de liviu68 » 20 Noi 2015, 11:21

Dan Stefan C. scrie:
liviu68 scrie:S-au mai conturat ceva opinii in legătură cu această mulineta?
Mă tentează și pe mine mulineta fiindcă este foarte usoara, dar am primit de la utilizatori preponderent opinii ce îi sunt defavorabile, cumva neașteptat fiindca se presupune ca ar fi un fel de Stella fără 2 rulmenți.
Ce iti pot spune este ca in 2 ani si jumatate de cand avem in stoc si vindem aceasta mulineta, nu a venit nimeni cu probleme de garantie. Este o mulineta usoara, solida, pe care te poti baza.
Multumesc pentru precizare, este bine de stiut.
Incerc sa obtin opinii si de la oameni care utilizeaza mulineta.
Unele semnale le-am obtinut deja telefonic de la oameni care utilizeaza sau au utilizat mulineta si carora le multumesc pentru onestitate si echilibru.
Tocmai aceste semnale, aparent contradictorii, pe care le-am obtinut pana acum ma indeamna sa incerc sa ma edific si sa completez imaginea.

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de liviu68 » 22 Noi 2015, 19:04

De care dintre modelele de Stella se apropie dpv constructiv?

sorinpes
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 11 Sep 2012, 19:27
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de sorinpes » 22 Noi 2015, 23:27

Stella FE

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de liviu68 » 24 Noi 2015, 20:34

Înțeleg ca principala problema ar fi un zgomot pe care îl produce rotorul.
Cât de repede apare, fiindca mulinetele noi pe care le-am învârtit nu produc acel zgomot, fisîit?
Cat este de deranjat? Se poate atenua cumva?

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de andriipopa75 » 24 Noi 2015, 21:02

nu stiu despre ce zgomot la rotor vorbesti, nu l-am auzit nici la vanquish noi nici la pescuite. Ca si comportament in timp, daca tragi serios de ea , pe Dunare, cu greutati mari, agataturi si pesti mari o sa vezi ca este sub stella ca si rezistenta.
C3000 este pe corp de 2000, ca orice shimano cu C in fata. Avand in vedere greutatea mica, este o mulineta pentru pescuit de finete, fara badaranii in exploatare, gandita probabil pentru bete light/medium light.
Buna pentru salau/pastrav pe lac la jig, nu o vad ok pentru stiuci la voblere mari sau pentru pescuit greu pe Dunare .
Mi se pare mai aproape de twinpower decat de stella , oricum in clasa de mijloc intre stradic-rarenium-biomaster-sustain-twinpower-vanquish diferentele sunt mici, de finete, de design, de raport de recuperare si de greutate.
In concluzie e o mulineta buna spre foarte buna, raportul calitate/pret nu e grozav (fata de stradic hgn de ex). Daca iti place si ti-o permiti, go ahead.

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de liviu68 » 24 Noi 2015, 22:09

andriipopa75 scrie:nu stiu despre ce zgomot la rotor vorbesti, nu l-am auzit nici la vanquish noi nici la pescuite. Ca si comportament in timp, daca tragi serios de ea , pe Dunare, cu greutati mari, agataturi si pesti mari o sa vezi ca este sub stella ca si rezistenta.
C3000 este pe corp de 2000, ca orice shimano cu C in fata. Avand in vedere greutatea mica, este o mulineta pentru pescuit de finete, fara badaranii in exploatare, gandita probabil pentru bete light/medium light.
Buna pentru salau/pastrav pe lac la jig, nu o vad ok pentru stiuci la voblere mari sau pentru pescuit greu pe Dunare .
Mi se pare mai aproape de twinpower decat de stella , oricum in clasa de mijloc intre stradic-rarenium-biomaster-sustain-twinpower-vanquish diferentele sunt mici, de finete, de design, de raport de recuperare si de greutate.
In concluzie e o mulineta buna spre foarte buna, raportul calitate/pret nu e grozav (fata de stradic hgn de ex). Daca iti place si ti-o permiti, go ahead.
Multumesc ptr precizări, îmi doresc mult o asemenea mulineta fiindcă este foarte ușoară, ptr jiguri preponderent intre 5 si 9 g, ocazional 11g cu o lanseta medium.
întrebarea mea nu era tocmai lipsita de temei fiindcă 3 foști sau actuali detinatori de vanquish mi-am spus ce este oarecum zgomotoasa în funcționare, cel mai probabil din cauza rotorului.
Mă bucur sa aflu ca zgomotul la rotor nu este o regulă. Pusă în balanța, cu bune și cu rele, merita oare în jur de 1500 lei?

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de RYOBI » 24 Noi 2015, 22:55

Doar tu singur poti decide daca merita 1500 daca cauti ceva din gama f usor si fiabil clar mulineta merita, daca cauti ceva cu un raport pret-calitate bun nu merita.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Noi 2015, 07:18

Am auzit si eu de fasaitul acela la Vanquish-ul unui amic .S-a rezolvat cu cateva picaturi de ulei la galet, care era neuns.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Pareri Shimano Vanquish C3000

Mesaj de alex.b » 25 Noi 2015, 08:08

Daca o iei pentru jigging e foarte ok!! Orice mulineta de spinning incepe sa dea semne de oboseala la reactive serioase. Eu deja ma gandesc serios la baitcasting pentru tot ce inseamna reactive mari si pesti seriosi :mrgreen:

Scrie răspuns