Japoneze sau custom pentru clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 17 Iun 2013, 23:15

Razvan,


Mai am disponibile blankurile pana maine daca vrei sa le vezi si foarte probabil pastrez unul de putere 5/8 oz si lungime 7`6``ft.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de vali stratonov » 18 Iun 2013, 07:40

Basspara este ieftian dar blankuriel sunt mai puternice decat declara ei,ma vazut mai multe modele.
Perfect de acord....asa am perceput-o si eu din pescuit nu din masuratori....
Dar este o varianta ieftina si destul de ok care te poate tine o perioada pina ai bani sa treci la un alt nivel...de performante si de pret bineinteles. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 18 Iun 2013, 09:19

Nici eu nu le-am masurat , le-am batait in magazin si toate aveau varfuri cam groase pentru puterea scrisa pe talon. Altfel blankurile ok in clasa lor de pret , al fel si lansetele dar se simte aerul de entry.

Tot respectul pentru Major Caft care face unele din cele mai bune lansete la preturi decente comparativ cu alte japoneze.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de fishi » 18 Iun 2013, 15:33

Basspara nu cred ca se(mai) fac in Japonia.

r...
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 09 Mai 2013, 18:23

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de r... » 18 Iun 2013, 18:08

zenith lowend ones/ abu garcia japan lowend ones/ tiemco lowend ones/ coatac - out of business dar produsele lor se gasesc, oricum nu primim garantie pe lansetele japoneze/ alphatackle - tailwalk, etc; asta ca sa nu listez si producatori despre care se stiu mai putine ; nu place nimanui tailwalk delsol? ca si basspara se opresc in 7 chicioare, au una sau doua bucati pentru fiecare model, au minimul necesar, decideti daca se potrivesc si la clean; 3-12 lb, S701ML/S702ML etc. asta ar trebui sa devina/daca nu este, o lanseta a romîn'lor, nu basspara.
Andrei scrie:Chiar i-am trimis lui Mamoru niste ... TR78 Super Nimble Minnow 7'8", 2 bucati, 5-12lb.... este pentru pescuitul cu pestisor natural (Japanese Minnowing Style {Hardlure} Game)
cristian.ene scrie:in poza cu ineleul de plecare se vede eticheta cu Kigan (batul fiind Tailwalk)

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de vali stratonov » 18 Iun 2013, 18:50

fishi scrie:Basspara nu cred ca se(mai) fac in Japonia.
Nici nu a zis nimeni ca se fac in Japonia, domnule coleg ....se fac FIX in China .
Major Craft e un brand f.prezent prin Japonia ... ceea ce e putin altceva . :wink:
Cea mai ieftina varianta e basspara. Au actiuni incepand cu 1/32.
E tot de la majorcraft, e china, dar e lucrata bine.

Tot la Vali am vazut-o.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 18 Iun 2013, 19:37

3-12 lb. si 1/2 oz. e pentru naluci mari si cleni trofeu pe rauri mari.

O putere Light 4-8lb sau 2-8 lb. sunt puteri mai mult decat suficiente pentru naluci de la 2 la 7g , si pentru pescuit de fiente o lansetea Ul cu putere 1-4g face fata si la cleni mai mari de 30-35cm.

http://www.nippon-tackle.com/Angelruten ... :1221.html ]la acest pret nu poate sa fie o lasneta populara chiar daca este performanta incat sa fie un fel de Logan al pescarilor (mai ales ca nu foarte multi romani isi permit un Logan :wink:)

La pretul lansetei din link se pot construi lansete custom cu inele Fuji KR nu Kigan cum e dotata Del-Sol

r...
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 09 Mai 2013, 18:23

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de r... » 18 Iun 2013, 22:21

  • tailwalk delsol arunca o plaja larga de naluci avand un blank similar, ca putere zic, cu nfc 10022 HM si zenaq bamboo work damper 90
  • tailwalk delsol este o lanseta capabila de ultralight. scrie in descrierea ei. tailwalk delsol are inele fuji sic
  • tailwalk delsol a fost data ca si alternativa pentru basspara si nimic altceva in postul anterior; puneti cap la cap caracteristicile si preturile de pe website-urile producatorilor
  • daca romanul nu poate cumpara logan, de ce politica renault a fost aceea de a renunta la modelul gol-golut?
  • de ce se impaturesc atat de multe lucruri, de ce s-a legat de plaja maxima pe care-o arunca batul ala de parca l-as vinde eu azi si acum si ramane dansul cu privirea custom made
  • nu e totusi exagerat? mai lasati google-ul ala; mai multe si mai departe pe mine nu ma mai intereseaza, stiam cum reactionati, eu am iesit din discutiile astea
Andrei scrie:Chiar i-am trimis lui Mamoru niste ... TR78 Super Nimble Minnow 7'8", 2 bucati, 5-12lb.... este pentru pescuitul cu pestisor natural (Japanese Minnowing Style {Hardlure} Game)
cristian.ene scrie:in poza cu ineleul de plecare se vede eticheta cu Kigan (batul fiind Tailwalk)

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de Spring » 19 Iun 2013, 01:03

Eu va sfatuiesc sa va ganditi daca merita un custom. Daca nu luati ceva pana in 100 de oiro cum ar fi fenwick.
Daca credeti ca merita eu as merge pe mana d-lui Ene. Eu am mers si nu doar ca am o super lanseta de clean(jur ca musca si se inteapa singuri), dar dau cu ea si la salau de lac, si la avat si cu popere la stiuca.
Intr-un fel imi si pare rau sa mai pescuiesc cu ea la clean. Ma gandesc sa imi iau una mai ieftina pt asta sau un seeker custom ceva.
Toyota e made in japan dar Lexus....
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de bogdan82 » 19 Iun 2013, 01:24

r... scrie: tailwalk delsol arunca o plaja larga de naluci avand un blank similar, ca putere zic, cu nfc 10022 HM si zenaq bamboo work damper 90
ai pescuit cu astea 3 lansete?

Scrie răspuns