Pareri monofilament grosimi mici

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de grecu » 12 Mar 2013, 16:26

STROFT ABR 0.148 io asta folosesc . :respekt:
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de Mshad » 12 Mar 2013, 20:04

Mi se pare cam subtire, nu-l rupi la aruncare? Cu ce gramaj il folosesti?

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de grecu » 12 Mar 2013, 22:49

il folosesc la clean cu voblere 3-4cm gramaj cam pana in 5-6 g , este un fir ft rezistent
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de florin1948 » 13 Mar 2013, 08:17

Stroft-ul este un fir numai bun pentru pescuitul la rapitor.Iar unul din avantajele majore ale monofilamentului fata de textil este faptul ca ""taie"" mult mai bine apa - lucru sesizabil cand dai intr-o apa curgatoare ( canal) sau cu vant din lateral , in special la greutati mici de jig.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de cristian.ene » 13 Mar 2013, 09:21

La salau pe ape cu adancimi intre 1.5 si 3m folosesc Stroft GTM 0.18mm cand salaul este mofturos.

La pastav de lac si avat tot Stroft GTM0.18mm si pe lacurile alpine am coborat la 0.16mm pentru a lansa la distante mai mari de 35m cu oscilante de 8g.

La biban si clean doar GTM 0.14mm si nu folosesc deloc fire multifilament nici la pastrav de lac, elasticitatea mica a firului GTM este un avantaj la biban, clean sau pastav.

La pescuitul cu musca pentru pastrav si lipan folosesc un fir special Trout Area(0.10, 0.12mm) de la Sunline pentru ca este mai matasos decat Stroftul si are vizibilitate ami mica.Este un fir scump dar mai bun nu am vazut si face toti banii.

Recent am cumparat un fir Team Daiwa de 0.20mm care are intindere mica comparabila cu Stroft dar pare mai matasos poate sa sa fie bun.

Am mai folosit un Berkley XWR de 0.14mm la biban are intindere putin mai mare decat Stroftul GTM dar este mai matasos.

Toate firele de mai sus rezista bine la abraziune dar nu le folosesc mai mult de 15-20 de ore de pescuit. Uneori le inlocuiesc si mai repede pentru a fi sigur ca nu au calitati diminuate.

Nu am avut surprize ca firul sa se rupa aiurea si elimin frecvent 1-2m de fir cand pescuiesc in zone cu structuri.

Consider firele monofilament un avantaj in multe situatii de pescuit si la anumite specii de pesti rapitori..

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de suli » 13 Mar 2013, 19:40

Este curios ca putina lume foloseste florcarbon,este aproape invizibil in ape limpezi,rezista la abraziune,este mai greu ca
un mono sau ata ,scufundinduse mult mai repede cind pescuim cu jig,transmite aproape ca un textil si cind intepam ne ajuta
mult,singurul desavantaj e ca ii putin mai scump ca si mono.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de RAFYYY91 » 13 Mar 2013, 21:27

fir bun mai e si sufix ultraknot, rezista bine la abraziune si la nod si nu prea are memorie, am folosit de 0.16 la jig la biban si mi s-a parut foarte bun :)

Avatar utilizator
mircea_00
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 09 Mar 2010, 00:20
Localitate: resita

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de mircea_00 » 16 Mar 2013, 00:00

suli scrie:Inainte sa folosesc multifilament foloseam un P-line-polymer era un momofilament iar in exterior acoperit cu florcarbon,
am fost destul de multumit de marca,transmitea bine si nu era foarte elastic.
si eu tot cu asta dezindoiam jiguri cu 0.18
http://p-line.com/line/fluorocarbon-coated/floroclear
transmite f bine pe baraj pe adancimi mari

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de suli » 16 Mar 2013, 15:41

mircea_00 scrie:
suli scrie:Inainte sa folosesc multifilament foloseam un P-line-polymer era un momofilament iar in exterior acoperit cu florcarbon,
am fost destul de multumit de marca,transmitea bine si nu era foarte elastic.
si eu tot cu asta dezindoiam jiguri cu 0.18
http://p-line.com/line/fluorocarbon-coated/floroclear
transmite f bine pe baraj pe adancimi mari
Ai dreptate,era foarte rezistent comparat cu diametru,de cite ori ma agatam in tresti aveam ce trage de el si nu se rupea,
merita probat.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Pareri monofilament grosimi mici

Mesaj de grizzly » 16 Mar 2013, 23:03

cristian.ene scrie:La salau pe ape cu adancimi intre 1.5 si 3m folosesc Stroft GTM 0.18mm cand salaul este mofturos.
La pastrav de lac si avat tot Stroft GTM0.18mm si pe lacurile alpine am coborat la 0.16mm pentru a lansa la distante mai mari de 35m cu oscilante de 8g.
La biban si clean doar GTM 0.14mm si nu folosesc deloc fire multifilament nici la pastrav de lac, elasticitatea mica a firului GTM este un avantaj la biban, clean sau pastav.
.....................
Am mai folosit un Berkley XWR de 0.14mm la biban are intindere putin mai mare decat Stroftul GTM dar este mai matasos.
unul dintre cele mai utile posturi de pe site. daca ne spui cu ce dai si la stiuca, raman dator o bere/un suc.

Scrie răspuns