5cp vs 6 cp diferenta?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de grama v » 04 Mar 2013, 19:42

am facut o proba in toamna la barca mea de 2,7,eu am o yamaha de 4 cp in doi timpi ,singur in barca cu echipament de spining ,glisam fara probleme ,am pus apoi un mariner vechi de 8 cp cu doi insi in barca nu glisam decit daca stateam amindoi in aproape de virf.singur in barca cu 8 cp e nebunie deja. :lol:

sasatim
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 09 Iul 2013, 15:35

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de sasatim » 09 Iul 2013, 15:51

Oameni buni .... discutii , discutii . Va pun o intrebare : cu un motor de 5 cp de ce cand sunt singur in barca, nu glisez, iar cand sunt cu colegul meu glisez ? De ce glisez cu acelasi motor de 5 cp singur intr-o barca de metal ? Atunci care este legatura intre greutatea bagajelor si glisaj ? Plus ca glisarea depinde si de reglajul motorului , cat bagi cizma in apa . Aaaa normal daca incarcatura nu este distribuita bine nu mai glisezi ... Parerea mea motorul de 5 cp este suficient , eu am un Parsun de 5 cp si sunt foarte multumit , la 6 cp ai nevoie de permis de navigatie plus ca e mai greu motorul , vorbesc de motoare in 4 timpi.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de modigliani » 14 Iul 2013, 12:32

iulian_cioclin scrie:Intre 5 si 6 cp este o diferenta semnificatica de putere?
Adica pe o baca de 3.20 cu 5 cp sa nu glisez iar cu 6 cp sa intre barca in glisaj?
Ia si elicea-n calcul ......

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de modigliani » 14 Iul 2013, 12:34

sasatim scrie:Oameni buni .... discutii , discutii . Va pun o intrebare : cu un motor de 5 cp de ce cand sunt singur in barca, nu glisez, iar cand sunt cu colegul meu glisez ?
Pentru ca , probabil , colegul tau este pozitionat catre prova si greutatea acestuia ajuta barca sa capete pozitia de glisaj .

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de modigliani » 14 Iul 2013, 12:40

sasatim scrie: Plus ca glisarea depinde si de reglajul motorului , cat bagi cizma in apa .
Total eronat . Barcile sunt prevazute cu oglinzi pentru cizme scurte , medii , sau lungi .
Ce ai tu este cu siguranta prevazuta pentru cizma scurta . Ca atare nu bagi motoru'-n apa "cat ai tu chef" , ci exact atat cat ii permite configuratia .
Singura chestie pe care o poti tu face este pozitionarea trimului , care nu are nicio legatura cu scufundarea mai mult sau mai putin a motorului in apa .

Insa , ca ordin de marime , un motor trebuie sa aibe aripioara anticavitatie cu 2 pana la 4 cm mai jos decat punctul minim al chilei .

In rest .... vb ta , ..... restul sunt "discutii" .

mdascalu
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 03 Iul 2010, 05:57
Localitate: Iasi

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de mdascalu » 15 Iul 2013, 07:30

Da, dar doar la firma Parsun motorul de 6 cai e mai greu (209cc - 2 cilindri, 38/39 kg) fata de 5 cai (112cc - 1 cilindru, 24,5 kg). Restul firmelor au motoare cu un cilindru in gama 4 - 6 cai putere si toate au aceeasi greutate. :D

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de modigliani » 15 Iul 2013, 18:54

mdascalu scrie:Da, dar doar la firma Parsun motorul de 6 cai e mai greu (209cc - 2 cilindri, 38/39 kg) fata de 5 cai (112cc - 1 cilindru, 24,5 kg). Restul firmelor au motoare cu un cilindru in gama 4 - 6 cai putere si toate au aceeasi greutate. :D
Bine .

( In principiu ai dreptate . Insa ...... asta vorbim aici ? )

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de modigliani » 15 Iul 2013, 19:08

mdascalu scrie: la firma Parsun motorul de 6 cai e mai greu (209cc - 2 cilindri, 38/39 kg) fata de 5 cai (112cc - 1 cilindru, 24,5 kg).
Dascale , nu cumva amesteci clasele motoarelor ? De la doi la patru T ....... e un timp distanta , nene ! Si de la un clindru la doi ( ideal configurat , indiferent de producator , pentru categoria de putere . Sesizezi echilibrul in rotatie chiar fara pregatire ) ..... iar e cale lunga .

Toata lumea stie ca "doi T-urile" sunt mai usoare . Dar la tot atatia timpi , EXACT ACEEASI CLASA , sa ai o diferenta de kg de peste ...... 30 % ( ma rog , in jur de ! ) ...... este , cred eu , o afirmatie total nepotrivita in contextul de fata , in subiectul dezbatut .
E ca si cum ai spune ca un Ferrari e mai tare ca o Dacie 1300 ........

In fond , indiferent de producator , motoarele de la 4 la 6 HP , nu prezinta majore diferente fizice in afara de carburator ( capacitatea acestuia , camera de ardere ) .

In fine , o fi la Parsun ca niciun altul ...... Ce stiu io ? :shock: :shock: :shock:

mdascalu
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 03 Iul 2010, 05:57
Localitate: Iasi

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de mdascalu » 23 Iul 2013, 11:13

Nu, Nu Pictore, deloc, la Parsun motorul in 4 timpi, de 6 cai, are doi cilindri. Stiu asta exact pentru ca la o anumite firme de motoare, schimbarea carburatorului, determina cresterea sau scaderea puterii motorului. La Parsun, nu se poate.
Si raspunsul meu, fara suparare, era legat de ceea ce sasatim a spus legat de greutatea motorului: "Parerea mea motorul de 5 cp este suficient , eu am un Parsun de 5 cp si sunt foarte multumit , la 6 cp ai nevoie de permis de navigatie plus ca e mai greu motorul , vorbesc de motoare in 4 timpi".

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de dumi_id » 23 Iul 2013, 11:39

Ca sa fim corecti, numai pentru Parsunul de 5CP nu iti trebuie permis. Pentru orice alt motor de 5CP iti trebuie.

Scrie răspuns