Rezistenta in timp a unei mulinete!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 03 Oct 2006, 21:52

si eu sunt f multumit de dam qiuck 40 tot din '99. am folosit-o la inceput de 2-3ori pe saptamana, dupa 4ani am uitat-o, si acum mere super, frana a ramas la fel de sensibila o folosesc la salau si ii mere f bine

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 04 Oct 2006, 02:07

johnnybravo scrie:mulineta peferata pe motivul ca a rezistat (si inca rezista) cel mai mult este un Arges :D O am de ~16 ani si inca o folosesc cu aceleasi fir de atunci (Germina).
haida de ca asta nu o mai cred.fir de 16ani :?: :shock: :shock: :shock:

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 04 Oct 2006, 06:29

Okuma avenger 20 - TUNATA adica arc pickup ramforsat adica mai rezistent pentru cei care nu inteleg, plus rola de galet din otel. Are 6 rulmenti activi : 1 pe rola de galet, 2 pe axul pedalierei si 3 presupun pe axul principal , + 1 rulment cu sistem antireverse (chiar si acuma merge super). Corp duraluminiu + tambur de rezerva . Intretinere o spal in apa curata de cate ori am ocazia plus un cel putin odata pe an o desfac si ung piesele de rotatie cu vaselina siliconica si tijele cu ulei de mecanisme. Oricum are aceleasi deliciu ca oricare Okuma care se respecta suna ca o rajnita de cafea.

o alta mulineta de suflet Cormoran Corsar cu 3 rulmenti super fiabila in sensul ca desi am dat cu ea de pamant din toate pozitiile tot nu a vrut sa cedeze.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 09:48

adiwolf scrie:
johnnybravo scrie:mulineta peferata pe motivul ca a rezistat (si inca rezista) cel mai mult este un Arges :D O am de ~16 ani si inca o folosesc cu aceleasi fir de atunci (Germina).
haida de ca asta nu o mai cred.fir de 16ani :?: :shock: :shock: :shock:
da, si o sa deschid un alt topic pentru fire in caz ca nu s-a mai discutat ceva asemanator... :wink:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2006, 12:02

sir.JONES scrie:Okuma avenger 20 - TUNATA....Corp duraluminiu + tambur de rezerva .
:shock: de cand are av-20 corp duraluminiu?ori i-ai facut tuning de caroserie? :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 04 Oct 2006, 12:08

chiar asa...eu stiu ca AV-20 e grafit fara discutii! i-ai schimbat carcasa cu una din duraluminiu :?:

vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Mesaj de vasivoicu » 04 Oct 2006, 12:41

Am gasit un ulei siliconic tip Ricoh, este utilizat la copiatoare.
Merge oare si pt mulinete?

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2006, 13:16

vasivoicu scrie:Am gasit un ulei siliconic tip Ricoh, este utilizat la copiatoare.
Merge oare si pt mulinete?
nu stiu ce tot o dati cu termenul asta-"siliconic",e din nou la moda?din cate stiu eu asa zise uleiuri siliconice sunt folosite pentru a intretine plastice,musamale,etc.
la spalatorii auto se foloseste cu succes uleiul siliconic,imi da luciu la bordul masinii :lol:
serios acum,orice ulei destinat gresarii mecanismelor fine,chiar de genul "3 in 1" este ok pt gresarea rulmentilor,a main shaft-ului si a ansamblului rolei care aduna firul.in rest,pe angreanaje,grease frate,pe romaneste=vaselina.si din nou nu cautati vaseline siliconice,cautati vaseline comune cu destinatie auto,pe baza de uleiuri minerale,este suficient.pe vremuri atata ma incordam si eu cu tot felul de uleiuri si vaseline "speciale" pana am terminat eu cateva mulinete.e bine sa intretii 1 general/pe an o mulineta+de 2-3 ori pe an cateva picaturi de ulei la rola care aduna firul+rulmentii laterali,fara a desface mulineta.
totul e ca acest maintenance sa nu devina obsesie,unii au trecut prin asta :lol:
mai bine va concentrati pe pescuit :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Sir Caca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 05 Noi 2005, 18:16
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Sir Caca » 04 Oct 2006, 13:59

vasivoicu scrie:Am gasit un ulei siliconic tip Ricoh, este utilizat la copiatoare.
Merge oare si pt mulinete?
NU STIU DACA MERGE SI PENTRU MULINETE, DAR RULMENTII, LA PRIMELE SEMNE DE UZURA II GRIPEAZA.
NU POT SA-TI SPUN CU CERTITUDINE DACA RULMENTII DIN MULINETE II AFECTEAZA, DAR EU AM FOLOSIT INDIRECT LA MINE IN FABRICA ULEI SILICONIC, NEAPLICAT DIRECT PE MASINI CI PE MATERIA PRIMA SI TOTI RULMENTII SI CRICKETII PE CARE A AJUNS S-AU GRIPAT.
lUBREFIEREA ESTE FOARTE BUNA DAR DE SCURTA DURATA, APOI SE USCA FOARTE TARE TOT SISTEMUL.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2006, 14:03

Sir Caca:de ce strigi la noi?te rog nu mai scrie cu majuscule,esti mai greu de citit.
tnx.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns