Rezistenta in timp a unei mulinete!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 20 Apr 2006, 14:26

marfa! :lol: :lol:

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 20 Apr 2006, 20:00

Prima mea mulineta buna a fost si inca mai este un PENN SS 430 care are un angrenaj sneck de bronz cu otel , si merge bine la pastrav si clean cu voblere si lingurite.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 20 Apr 2006, 22:42

dam quik sc2, 1 rulment, cumparata in 1976(cu un salar jumate la banii de atunci), pescuita si la stationar si la table fara intrerupere
am tamburul explodat intr-un cten de 3,5 anul trecut. l-am inlocuit cu unul de shina dar as dori unul original(pp stiu de ce)
revizia o data la 5 ani

Avatar utilizator
alex dan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 03 Dec 2005, 12:58
Localitate: Rendsburg, Deutschland
Contact:

Mesaj de alex dan » 20 Apr 2006, 23:16

mulineta mea universala ii DAM Quick 720. din 1999.
dau cu ea la stationar cu matchu, la feeder, am fortzato serios si in delta... cam 50 de zile pe an se invarte manivela.
am curatzato o singura data anu trecut. nu pt ca cerea asta ci pt ca asa am vrut io.

pe sora ei mai mica, quick 718, o folosesc si la spinning la clean / biban. da' se cere sa-mi fac rost de o mulineta calumea de spin light.
fiecare pescar ii un nebun in felul lui, si nu-l poti convinge ca nu are dreptate
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=2073

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 21 Apr 2006, 00:37

Am trei preferate pentru spinning vechi de cind lumea : un Eurostar BR.30 4ball b. , un Cormaxx 5S-25 5ball b. si un Rainbow cu 12ball b.(facut de cine stie ce firma pirat) Le spal cu motorina si le gresez de 2-3ori/sezon sau de cite ori consider eu ca trec prin intemperii ceva mai accentuate. Functioneaza si acum ca si in prima zi de truda , dintre toate iese putin in evidenta Cormaxx-ul poate datorita faptului ca are aprx. 8-9ani vechime si nu as schimba-o cu alta !!! Firul pe care il folosesc este 0.18-020, mai rar 0,22-0,25. Acum sa nu credeti ca ptr.mine mulinetele sint ca vinul ! am avut si mai am si alte modele mult mai noi si mai performante,(le-am luat de ochi lumii , otrava de scumpe ptr. mine ) am pescuit cu ele 1-2partide dar... nu sint ca antichitatile mele si atita timp cit astea nu dau semne de oboseala , cele noi mai pot sa stea linistite in saculetii lor din cutii . :wink:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Apr 2006, 15:13

best of all times: Dam International 20 achizitionata de tata prin 1984-1985. Pescuit an de an. O singura data desfacuta, curatate urmele vechi de vaselina si pusa alta vaselina grafitata. Acum - piesa de muzeu.
mai am o Daiwa din aceeasi epoca. La pret: stiu ca tata a dat pe un Dam Int 10 si unu 20 cat pe un televizor color. Pe vremea aia nu detineam acesta piesa de lux, dar aveam molinetele cu pricina. Tata mi-a spus acest secret. Daca ii spuneam mamei, povestea nu putea avea decat doo finaluri: divort sau shoricioaica! :lol:

Acu' nu mi se pare mult un Capricorn sau un Stradic, desi costa mai mult decat un tembelizor din Metro. Si recunosc, cu mandrie, ca nu posed o astfel de piesa in casa de vreo 4 ani. :D
Meciurile le vad la crasma sau prieteni. Unde, in cea mai mare parte din situatii injur in prima repriza si adorm la a doua. Apropos, misto golul de aseara!

Cu privire la fiabilitate, din mulinetele uzual folosite, Stradicul (FH, 2500) are deja 3 sezoane. Pescuita 98% din situatii cu textil (Fireline, Ripcord Si, PP). A capatat ceva jocuri in manivela si, parca, frana tine mai putin - cred ca s-a mai tasat pasla).
In plus, i s-a mai dus luciul ala auriu enervant! :D
Cam intr-o luna o scot la vanzare (fara tamburul de rezerva, ca imi mai iau una la fel).

Mai am o Daiwa Samurai de 1500. Asta am luat-o cu gandul ca tre sa fii nebun sa dai 100 de coco pe o mulineta (ce ignorant eram :D ). Am dat cam un sezon cu textil (naspa - Mitchel Spiderw....kk, luat de la Gipo - reduceri la 200.000 rola :D ). In prezent o tin in porbagaj si o imprumut prietenilor ce se minuneaza astfel de cuceririle stiintei.

Capricoarnele nu stiu ce sa zic de ele: unu e virgin si unu a fost folosit de vreo 20 de ori cu textil, dar a petrecut minunate seri pe plaja, jucandu-se in nisip. Asta e!
near the beer

copsin
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 06 Iun 2005, 21:32
Localitate: Bucuresti

Mesaj de copsin » 21 Apr 2006, 16:50

Costica, BETON!!!

Mulineta cea mai fiabila a fost o daiwa din 1978, X 2000 parca, cu un singur rulment; am facut-o cadou acum trei ani, cel care a primit-o si acum imi multumeste, iar eu imi musc buzele ca nu mai gasesc una ca ea. Am dat cu ea cu de toate, inclusiv de pietre si de barca, si s-a incapatanat sa mearga mereu ca noua. Acum vreau sa-mi iau un BlackGold, imi aduce aminte de ea.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 21 Apr 2006, 19:59

Desi nu sunt de spinning, cele mai fiabile mulinete: Daiwa 160X si un Carson Alta 50 XL
Mulineta Daiwa e deja de domeniul SF: o am de 16 ani, folosita la stationar - dus montura cu barca la 250 m, folosita pe post de troliu, nu are nici un pic de joc, nu are galetul taiat. Curatata si unsa 1 sau 2 x /an. Corp din aluminiu si rulmenti 0. Am cautat pe net sa vad daca gasesc asa ceva si... suprize, surpize:
http://www.deremate.com.ar/accdb/viewIt ... DI=9003267
Asta da pret, dupa peste 20 de ani de cind e fabricata. Nu as da-o nici pentru cea mai moderna mulineta Daiwa.

Carson-ul e mai nout, dar are si el peste 10 ani, si merge ca ceasul.

Specificare: ambele sunt facute IN Japonia
:lol:

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Mesaj de grama v » 22 Apr 2006, 07:10

mulineta care m-a impresionat cel mai mult, a fost un dam care nu stiu daca avea rulment.am luat-o de la cineva care o folosise la spinning multi ani ,am folosit-o doi ani aproape zi de zi si am dat-o la altul.avea corp metalic.si merge si acum :lol:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 03 Oct 2006, 21:37

mulineta peferata pe motivul ca a rezistat (si inca rezista) cel mai mult este un Arges :D O am de ~16 ani si inca o folosesc cu aceleasi fir de atunci (Germina). Ce-i drept doar la stationar am folosit-o :)

In rest sunt "fan" Okuma =ieftin si bun= :)

Scrie răspuns