Motor electric scurtare cizma

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Motor electric scurtare cizma

Mesaj de micutu » 11 Iun 2013, 12:20

grey-wolf scrie:
micutu scrie:
am nevoie de un sfat: cum separ axul de carcasa motorului?
in schema de pe link-ul asta, axul 310 pare sa aiba un filet in partea de jos care se insurubeaza in corpul (carcasa) motorului propriu-zis, poz 25.

multumiri anticipate
nu stiu sigur nu am desfacut nici un traxis . in principiu e pe filet si blocat cu solutie de blocat filete ( gen loctite ) si se poate demonta sau e pur si simplu sertizat ( presat ) si atunci e cu mare dichis . daca nu e neaparat nevoie nu umbla acolo ! poti avea ,, norocul " sa nu il mai etansezi bine si sa intre apa in el .
ai reusit sa spargi carcasa si vrei sa o sudezi sau de ce e necesara demontarea ?
caut pe cineva care a desfacut un traxxis ... nu vreau sa risc sa stric ceva
daca e sertizat ... e dificil de facut ceva, dar nu cred. mai degraba sa fie imbinat la cald (prin incalzirea carcasei si eventual racirea axului), dar si asta e putin probabil
am scris un mail producatorului ... sa vad ce zic ei
probabil ca e pe filet, asigurat cu ceva lipici ... asa cum ziceai

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Motor electric scurtare cizma

Mesaj de micutu » 13 Iun 2013, 04:31

am raspunsul oficial:

Thank you for your inquiry to Minn Kota. To separate the shaft from the motor you will need to heat the loctite that seals the two together. Once the loctite is heated you will be able to separate the shaft and the motor. When putting the shaft and motor back together please use with loctite 661 or loctite 271.

adica:
pentru a separa axul de motor trebuie incalzit adezivul, dupa care va fi posibila desfacerea ansamblului. pentru refacerea legaturii, se utilizeaza Loctite 661 sau 271

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Motor electric scurtare cizma

Mesaj de danone » 13 Iun 2013, 07:59

Eu as vrea sa indepartez de tot shaft-ul si sa adaptez motorul pe un suport de pridere pe placa anticavitatie a unui motor termic de 2,5 CP. Ar trebui ca in locul shaft-ului sa astup cu un dop filetat prin care sa trec firele de alimentare. Problema este de a etansa trecerea firelor prin dop.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Motor electric scurtare cizma

Mesaj de micutu » 13 Iun 2013, 21:05

danone scrie:Eu as vrea sa indepartez de tot shaft-ul si sa adaptez motorul pe un suport de pridere pe placa anticavitatie a unui motor termic de 2,5 CP. Ar trebui ca in locul shaft-ului sa astup cu un dop filetat prin care sa trec firele de alimentare. Problema este de a etansa trecerea firelor prin dop.
nu stiu daca au facut multi figura asta, dar as face asa:
- nu as pune chiar un dop
- as inlocui firele cu un cablu
- as cauta (poate se potrivesc cele standard: Pg21 sau M25) o presetupa prin care sa trec cablul. aceasta poate fi facuta si de un strungar bun. exista presetupe care pot asigura un IP (grad de protectie) foarte bun, ar trebui sa fie IP68
- eventual se pot adauga simeringuri etc

ma opresc aici ... am dat cam mult cu presupusul, mai ales ca nu as face asa ceva si nici nu prea ii vad rostul

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Motor electric scurtare cizma

Mesaj de danone » 14 Iun 2013, 08:07

Ideea si rostul sunt urmatoarele. La deplasari lungi folosesc motorul termic iar pentru un PESCUIT LINISTIT intr-o anumita zona, pe cel electric. Ca sa elimin una dintre comenzi (carma) vreau sa montez motorul electric pe cel termic cu care voi controla directia. Evident ca turatia si sensul de mers inainte -inapoi le voi controla dintr-un potentiometru pe un dispozitiv pwm pe care mi l-am confectionat deja. Am vazut ca minnkota are deja un model dedicat pentru ceea ce vreau eu , dar pretul e de peste 1000 de euroi.

Scrie răspuns