motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mariusb11
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Feb 2014, 18:27
Localitate: Bacau
Contact:

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de mariusb11 » 15 Iun 2014, 22:30

Cu garnitura de chiulasa am rezolvato dar segmenti care i-am gasit au fost teapa. Va rog o recomandare unde pot gasi ceva bun poate chiar de origine.
Parca vad ca trece vara si tot cu motorul desfacut o sa fiu. Multumesc.

mariusb11
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Feb 2014, 18:27
Localitate: Bacau
Contact:

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de mariusb11 » 20 Iun 2014, 08:54

Cu ce/cum pot repara o barca din hypalon in sensul ca s-a tocit pe fund pana la panza in unele locuri. Ma gandesc la o solutie ceva gen impermeabil. Multumesc.

mariusb11
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Feb 2014, 18:27
Localitate: Bacau
Contact:

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de mariusb11 » 28 Iun 2014, 06:22

Am reusit sa fac motorul, inca nu pot spune ca merge ceas, mai intrerupe putin si rar dupa ce se incalzeste dar merge.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de johnnybravo » 09 Ian 2016, 01:17

motorul l-am folosit doar in doua iesiri anul trecut....a doua oara a fost recent in iarna si am constatat ca s-a cam intepenit si scartaie la manevrele stanga-dreapta.
Ce ulei/vaselina sa folosesc si cum/pe unde o aplic? (yamaha 5hp/4t)

merci

mdascalu
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 03 Iul 2010, 05:57
Localitate: Iasi

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de mdascalu » 22 Ian 2016, 22:40

Salut johnybravo,
se unge zona in care pivoteaza cisma motorului. Vaselina se introduce acolo cu decalimetrul si pentru asta ai niste gresoare (seamana cu aerisitoarele de la etrieri, dar au inauntru au arc cu bila). Vaselina care se foloseste este rezistenta la apa. In cazul tau - Yamalube - Grease Lical Water Resistant for outboards.
Cu stima,
mdascalu

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de johnnybravo » 23 Ian 2016, 19:30

Salut, am vaselina aia, nu am decalimetru dar mai important, n-am idee unde anume tre sa bag vaselina... In manual nu-i nicio schita cu zona asta.... Ai putea face o poza si sa marchezi pe unde trebuie aplicata vaselina? E un loc anume sau aplic pe toata zona ce pivoteaza? Mai caut filmulete pe youtube...

mdascalu
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 03 Iul 2010, 05:57
Localitate: Iasi

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de mdascalu » 24 Ian 2016, 12:23

Salut,
Nu este nici o problema daca nu ai decalimetru, poate e mai bine asa, pentru ca in el intra o groaza de vaselina si ca sa ungi acolo nu i-ti trebuie asa de mult.
In poza ai sa vezi cu aproximatie cam cum se desface bucsa in doua parti. Desfaci motorul cu el culcat pe partea manierului (cel putin asa sper, partea pe care se transporta culcat), ai grija sa nu pierzi nimic, dai cu vaselina partea externa (fara probleme, mai din abundenta), si daca poti si cea dinspre mandrina. La montare vaselina va iesi prin partea superioara si inferioara. Ai grija la strangere, filetele sunt in aluminiu, nu forta prea tare si nu strange sacadat. Strangi in mod continuu pana cand, in limita bunului simt, surubul nu se mai strange.
In cartile de service spune ca acesta operatiune se face anual. Sa nu te sperii, daca atunci cand desfaci curge apa. La mine cand bag vaselina cu decalimetrul arunca o groaza de apa, desi motorul sta in garaj o groaza de timp. Acelasi lucru se intambla si la o honda de 5 cai.
Mult succes!

http://www.boats.net/parts/search/Yamah ... parts.html

Cu stima,
mdascalu

P.S. Sorry, poze nu am cum sa fac pentru ca eu am Mercury 5 hp, iar cel mai "apropiat" Yamaha de 5 cai, e la 140 de km.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de johnnybravo » 24 Ian 2016, 15:05

Dupa ce am stat cu manualul in fata si am petrecut cateva ore cu vizionatul de filmulete nerelevante pt motorul meu, am zis sa consult si manualul online care mi-a permis un zoom si mi-am dat seama de locatie.... Deci trebuie sa bag vaselina prin orificiul din dreapta, asa e? O sa vad daca nu merge direct din tub, sau cu o seringa fara ac...
Imagine

Merci de schema de mai sus si indicatii, am dat peste un filmulet in care tipul respectiv a trebuit sa demonteze tot motorul si tot mecanismul de pivotare.... Sper sa nu fie cazul la mine...

mdascalu
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 03 Iul 2010, 05:57
Localitate: Iasi

Re: motoare de barca - sfaturi pt mentenanta acasa?

Mesaj de mdascalu » 24 Ian 2016, 19:58

Salut, e foarte ciudat ca nu are puncte de gresare. Incearca asa cum ai spus, da nu prea cred ca are cum sa patrunda vaselina in bucsa. Ce e drept, cartea motorului spune ca acolo se unge. Asta e, vezi macar daca apare vaselina in partea de sus si cea de jos a sistemului de prindere (ai niste bucse din cauciuc si pe langa ele sa apara vaselina).
Succes

Scrie răspuns