Recomandare barca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Re: Recomandare barca

Mesaj de andrei-ovidiu » 02 Oct 2014, 21:14

Danone,

Eu cred ca daca iesi destul de des, o barca de calitate este imperativ necesara...depinde ce buget ai la dispozitie si cum vezi tu investitia intr-o barca?!

Diferentele de pret sunt clare intre Navigator, Kolibri, Energo, King si Quicksilver, Yam, Zodiac, Suzumar, Allround si altele...

Un lucru este sigur 100%...cu o barca de firma nu poti da gres :wink:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Recomandare barca

Mesaj de danone » 03 Oct 2014, 07:09

Bugetul este de 4500 lei. Intrebarea e cu podina Al sau gonflabila de ialta presiune? Sunt tentat spre varianta 2 deoarece e mai usoara cu 15 kg fata de prima. De aceea cer pareri despre varianta pe care o agreez mai mult si despre care nu stiu cum se comporta. Mentionez ca o folosesc in exclusivitate pe acumulari de munte (niciodata pe rauri).

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare barca

Mesaj de crapmaniacul » 03 Oct 2014, 07:20

danone scrie:Bugetul este de 4500 lei. Intrebarea e cu podina Al sau gonflabila de ialta presiune? Sunt tentat spre varianta 2 deoarece e mai usoara cu 15 kg fata de prima. De aceea cer pareri despre varianta pe care o agreez mai mult si despre care nu stiu cum se comporta. Mentionez ca o folosesc in exclusivitate pe acumulari de munte (niciodata pe rauri).
M-am lovit de aceeasi problema si eu si pot sa-ti dau o parere. Se pare ca podina gonflabila desi e seducatoare dpdv al greutatii reduse, nu reprezinta cea mai buna optiune in timp. In cateva partide o vei intepa cu jigul, ancora sau dorsala vreunui salau sau cine stie etc.
Se pare ca desi neplacuta din cauza montarii ceva mai greoaie si a greutatii mai mari, totusi podina de Al este de preferat si asigura in plus si o rigidizare mai buna a barcii pe valuri motiv din care barca suporta astfel si o motorizare superioara ...

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Recomandare barca

Mesaj de Nemernic » 03 Oct 2014, 08:16

danone scrie: Mentionez ca o folosesc in exclusivitate pe acumulari de munte (niciodata pe rauri).
Prietene, ia-ti cu podina gonflabila....
N-ai vrea sa stii cum e sa montezi o podina de aluminiu...intr-o dimineata cu temperaturi joase...

p.s.: eu am folosit doar barci cu podina gonflabila; niciuna nu m-a dezamagit -> retine ca eu pescuiesc doar in picioare
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Recomandare barca

Mesaj de adiwolf » 03 Oct 2014, 22:01

crapmaniacul scrie:
danone scrie:Bugetul este de 4500 lei. Intrebarea e cu podina Al sau gonflabila de ialta presiune? Sunt tentat spre varianta 2 deoarece e mai usoara cu 15 kg fata de prima. De aceea cer pareri despre varianta pe care o agreez mai mult si despre care nu stiu cum se comporta. Mentionez ca o folosesc in exclusivitate pe acumulari de munte (niciodata pe rauri).
M-am lovit de aceeasi problema si eu si pot sa-ti dau o parere. Se pare ca podina gonflabila desi e seducatoare dpdv al greutatii reduse, nu reprezinta cea mai buna optiune in timp. In cateva partide o vei intepa cu jigul, ancora sau dorsala vreunui salau sau cine stie etc.
Se pare ca desi neplacuta din cauza montarii ceva mai greoaie si a greutatii mai mari, totusi podina de Al este de preferat si asigura in plus si o rigidizare mai buna a barcii pe valuri motiv din care barca suporta astfel si o motorizare superioara ...
perfect de acord cu expunerea de mai sus.
la bugetul alocat mai pune 100-200 de euro si cumpara o barca termosudata
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Recomandare barca

Mesaj de danone » 06 Oct 2014, 08:00

Deci? Trebuie sa ma hotarasc.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Recomandare barca

Mesaj de Radu_ » 06 Oct 2014, 09:08

kolibri km 300 sau 330 cum vi se pare? pare ideala pt. o persoana.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Recomandare barca

Mesaj de Musti » 08 Oct 2014, 23:27

Nemernic scrie:retine ca eu pescuiesc doar in picioare
Cate kilograme ai?
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Recomandare barca

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Oct 2014, 05:18

:lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Recomandare barca

Mesaj de Nemernic » 09 Oct 2014, 10:52

Musti scrie:
Nemernic scrie:retine ca eu pescuiesc doar in picioare
Cate kilograme ai?
75 kg...in pla goala

offtopic: Gigele, in locul tau mi-am baga capu-n nisip.... Ah, scuze...nu te ajuta gatul ala bagat intre umeri :arrow: mars in plm de taran obosit
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns