Shimano vs Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 17:40

Nu intelege gresit,spun doar ca raportul de la Shimano Rarenium e mai ok comparativ cu cealalta, pentru cu ce vrea el sa dea la stiuca.Posibil sa nu fi fost destul de explicit in exprimare. de prima data.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 17:45

Si da,daca ar fi dupa mine eu la stiuca as alege o mulineta cu un raport mai mic fata de un pescuit la avat unde as cauta un raport mai mare.

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de shirkan » 20 Aug 2012, 00:30

deci raportul e de 2 la 2 respect parerile tuturor, totusi inca nu m-am decis, parerea mea e ca amandoua sunt puternice, repet pescuiesc in special stiuca, biban mare si clean mare, aici lipseste cu desavarsire avatul, somnul si salaul
mai astept sfaturi, nu vreau sa fiu in situatia in care trebuie sa dau cu banu :D :lol:
:respekt: orice ajutor

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de vali stratonov » 20 Aug 2012, 08:42

[/quote]mai astept sfaturi, nu vreau sa fiu in situatia in care trebuie sa dau cu banu [/quote]
Eu zic sa le iei pe amindoua , dar in leasing :lol: si te decizi dupa acea pe care o pastrezi. :wink: :wink: :D :D
Sunt aproape sigur ca va trebui sa inapoiezi "bicicleta". :lol: :lol: :lol:
Spor.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

tibishor84
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 20 Aug 2012, 22:09

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de tibishor84 » 22 Aug 2012, 20:36

ce parere ai de mulineta asta ?

Shimano Biomaster 3000 SFB costa aici 186 euro - http://www.angel-domaene.de/Shimano-Bio ... --547.html, cred ca este peste Rarenium

nici eu nu stiu care sa aleg intre shimano ala si ballistic

Daiwa Ballistic 3000 costa aici 189 euro - http://www.angel-domaene.de/Daiwa-Balli ... 10575.html
Am prins Pesisorul de Aur si pe el scria : Made in China!

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de shirkan » 24 Aug 2012, 00:49

tibishor84 scrie:ce parere ai de mulineta asta ?

Shimano Biomaster 3000 SFB costa aici 186 euro - http://www.angel-domaene.de/Shimano-Bio ... --547.html, cred ca este peste Rarenium

nici eu nu stiu care sa aleg intre shimano ala si ballistic

Daiwa Ballistic 3000 costa aici 189 euro - http://www.angel-domaene.de/Daiwa-Balli ... 10575.html

nu reusesc sa vad link-urile
cred ca am sa optez totusi pt ballistic

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de octavio79 » 25 Aug 2012, 11:42

Nu arata deloc rau Daiwa ballistic. Si eu ma tot uit dupa ceva timp dupa o noua achizitie si nu ma pot hotara. Si biomasterul ar fi o solutie interesanta. Apropo Daiwa theory cum ti se pare? E apropiata de pret cu ballistic si are caracteristici frumoase.

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de shirkan » 27 Aug 2012, 00:15

ca si forma sunt aproape la fel insa caracteristicile difera, initial ma gandeam la theory, dar ballistic mi-i se pare mai buna


Daiwa Ballistic Reel
Reference code: P45301
Key Features
Real Four
Zaion body and side cover
Air Rotor
Air Bail
Oil impregnated fibre seal
Waterproof drag
Twistbuster II
UTD Ultimate Tournament Drag
Seven Ball bearings including four CRBB
Digigear
High speed retrieve
Machined aluminium handle
ABS II
Two ball bearings on spool

Description
Daiwa Ballistic Reels


Developed for fresh and saltwater, Daiwa Ballistic spinning reels feature lightweight, corrosion-proof Zaion construction; a material that rivals magnesium for strength and rigidity.

Offering a swifter retrieve of 6.0 and 6.2:1, running on 7 ball bearings (4 of which are Daiwas special Corrosion Resistant ball bearings) and a Digigear, the Ballistic is a smooth and powerful runner.

Add an oiled felt rotor seal, waterproof drag, CRBBs and the lightweight Air Rotor and you have a spinning reel that is definitely ready to go!

Technical Data:
Daiwa Ballistic (BLS2500SHA) Line retrieve Ratio 6.0:1; Weight 8.5oz; Line Capacity 155m-8lbs
Daiwa Ballistic (BLS3000SHA) Line retrieve Ratio 6.0:1; Weight 8.6oz; Line Capacity 185m-10lbs
Daiwa Ballistic (BLS4000SHA) Line retrieve Ratio 6.2:1; Weight 10.1oz; Line Capacity 240m-12lbs

Imagine



Daiwa Theory

Key Features
A leap in reel innovation
Real Four
Zaion body and side cover
Air Rotor
Air Bail
Oil impregnated fibre seal
Waterproof drag
Twistbuster II
UTD Ultimate Tournament Drag
Silent Oscillation
Machined aluminium handle
ABS II
Washable


Description


The Theory heralds another leap in reel innovation.

By combining oil and fibre our designers have created an ideal barrier within the rotor. Halting the ingress of water and minute debris the lubricated felt still allows for smooth and free travel of the main shaft.

The Theory also uses many of Daiwas latest innovations such as the strong but lightweight Air Rotor and Zaion. Its impressive performance is matched with other top features such UTD; Ultimate Tournament Drag, silent oscillation and a machined aluminium handle

Imagine

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de vipificator III » 29 Ian 2013, 22:19

Dwa pare mai americana pe cand shimano mai europeana, acum conteaza doar pe ce continent vrei sa pescuiesti sau pe ce continent ai prins mai multi pesti! PDV-ul meu Daiwa pare mai sexy! Zaion si C14 cam pe acolo sunt ambele materiale mult sub aliaje de aluminiu si magneziu. Sunt niste mulinete bune de copca nefiind metalice nu ingheata mana pe ele daca le palmezi! :headbash:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Shimano vs Daiwa

Mesaj de spiridusul » 29 Ian 2013, 23:08

Imi dau si eu cu parerea, desi nu am vreunul din cele doua modele aflate in discutie.

Strict dintre cele doua eu personal optez pentru rarenium pentru ca are raportul de recuperare mai mic. Fara sa fiu expert, dar din cate am citit un raport de recuperare mai mare duce si la o uzura mai mare a angrenajelor, dintii fiind mai desi si mai mici. Din pacate majoritatea modelellor actuale de la Shimano si Daiwa comercializate la un pret decent au raport de recuperare de 6 sau 6,2.

Mulineta cu care pescuiesc la stiuca am cautat sa fie cat mai rezistenta, frana cat mai buna si solida, iar alegerea a fost o Daiwa Capricorn 3000 A, SH luata, dar care merge brici.

Este o treaba de gust si preferinta, eu nu ma dau deloc in vant dupa Zaion si CI4, prefer aliajele de aluminiu, astfel incat daca ar trebui sa aleg dintre modelele actuale aflate pe piata, la un pret decent, de la Daiwa optiunea mea ar fi Daiwa Lexa, de la Shimano Saros iar de la Abu Garcia Abu Revo SX, pe care am avut ocazia sa o tin in mana si sa o invart si mi-a lasat o impresie deosebita.
Nu am pescuit vreunul din aceste modele, deci nu stiu cum se va comporta in timp si nici daca nu apar probleme in utilizare (defecte de fabricatie, de proiectare sau altfel de defecte). Dar in situatia in care acum ar trebui sa iau o mulineta noua, nu SH, ar fi, cel mai probabil, una dintre acestea 3.

Nu stiu cat de folos am reusit sa-ti fiu.

Scrie răspuns