Crankuri pentru Ebru

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Crankuri pentru Ebru

Mesaj de PPT » 06 Iun 2012, 12:26

http://youtu.be/HxWf1yc-660

La berea de seară, Emilian ne-a oferit informaţiile necesare pescuitului la somn, iar a doua zi eu şi Mişu am plecat pe apă către oraşul Chiprana, zonă unde apa este tulbure şi propice pescuitului la somn. Din alte informaţii ştiam că somnul profitase de perioada de reproducere a ciprinidului şi, sătul, devenise inactiv. Ajunşi în zona Ciprana am pescuit după somn cu aproape toate nălucile pe care le aveam în trusă, dar fără nici un rezultat. După o perioadă de tatonare cu sonarul a locurilor, am observat că somnii erau prezenţi în zonă, ascunşi după stâncile aflate la o adâncime care varia între 5 şi 9 metri. Am apelat şi la ultima variantă, pescuitul la trenă. După o oră şi jumătate de trenă, rezultatul a fost frustrant: crank-urile alese şi-au făcut datoria, dar ancorele şi firele noastre au cedat sub forţa brută a unor somni care erau, din punctul meu de vedere, aproape imposibil de scos.

Continuarea în revista Pescuitul Pentru Toti nr.2
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Crankuri pentru Ebru

Mesaj de anem » 06 Iun 2012, 12:41

misto filmuletul ala dar eu nu reusesc sa inteleg sub nici o forma incapatanarea de a folosi echipamentul ala de casting la somn. adica e evident cat de incomod este sa tragi de pesti seriosi de el si totusi ... :roll:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Crankuri pentru Ebru

Mesaj de johnnybravo » 06 Iun 2012, 19:50

bine ca nu a plesnit batul cand ti-a dat cu el de marginea barcii

jordelina aia ce putere are? imi pare bat de salau...

Scrie răspuns