Fire textile. Legendă şi adevăr

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de SVF » 15 Apr 2012, 10:00

Musti,pacat ca nu intervii mai des pe forum.Multi experimentati ar avea ceva de invatat de la tine :) :respekt: si adevaratul:
"CHRISTOS A INVIAT"

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Musti » 15 Apr 2012, 18:26

De invatat avem cu totii, unii de la altii. Daca voi considera ca (mai) am cate ceva de spus, posibil sa mai intervin punctual. In rest citesc si iau notite sau ma amuz pe tacute, dupa caz...
Acu', de exemplu, ma agatasem in afirmatia ca firul textil nu poate fi masurat corect. Cu micrometrul admit ca nu. Dar cu alte mijloace este perfect posibil. Producatorii de fire textile sunt convins ca-si pot masura firele, macar la nivelul la care ar face-o... Tavi, de exemplu... :twisted:
De ce ne mint? Asta-i o poveste intreaga, pe care va las s-o dezbateti. Numa' sa nu va luati de cap, ca nu merita... :lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de PPT » 15 Apr 2012, 21:36

BERKLEY/ WHIPLASH

Capacitate: 110 m
Rezistenţă declarată: 14,1 kg
Rezistenţă măsurată: 8,33 kg
Diametru declarat: 0,10 mm
Diametru măsurat: 0,25 – 0,26 mm
Scufundabilitate: scufundător
Abrazie: ruptură scămoşată
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de old_radu » 16 Apr 2012, 08:45

PPT scrie:BERKLEY/ WHIPLASH

Capacitate: ...
Rezistenţă declarată: 14,1 kg
Rezistenţă măsurată: 8,33 kg
Diametru declarat: 0,10 mm
Diametru măsurat: 0,25 – 0,26 mm
...
...de unde ai datele acestea ?
...cred ca ar trebui sa mentionezi sursa de informare
...pare foarte interesant si chiar dubios faptul cu proportionalitatea aceasta inversa
...rezistenta este mai mica cu aproape 50% , iar grosimea mai mare cu 150 % , fata de cele declarate
:shock:
...nu stiu cat de corect ar putea fi urmatorul rationament : -in conditiile date mai sus ar insemna ca firul la o rezistenta de 14,1 kg , ar trebui sa aiva grosimea de 0,50 mm ?
:oops:
...o marja , acolo , mai mica ar putea fi tolerata ...ca si consumul de combustibil decalarat de producator , la automobile :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Adi G » 16 Apr 2012, 08:52

PPT scrie:BERKLEY/ WHIPLASH

Capacitate: 110 m
Rezistenţă declarată: 14,1 kg
Rezistenţă măsurată: 8,33 kg

Diametru declarat: 0,10 mm
Diametru măsurat: 0,25 – 0,26 mm
Scufundabilitate: scufundător
Abrazie: ruptură scămoşată

cum a fost masurata rezistentza? rezistentza la ce? de obicei se "masoara" rezistentza unui anumit nod, care difera in functie de producator. ce nod a folosit producatorul in cazul asta?

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de IlieNeamt » 16 Apr 2012, 11:48

old_radu scrie:
PPT scrie:BERKLEY/ WHIPLASH

Capacitate: ...
Rezistenţă declarată: 14,1 kg
Rezistenţă măsurată: 8,33 kg
Diametru declarat: 0,10 mm
Diametru măsurat: 0,25 – 0,26 mm
...
...de unde ai datele acestea ?
...cred ca ar trebui sa mentionezi sursa de informare
...pare foarte interesant si chiar dubios faptul cu proportionalitatea aceasta inversa
...rezistenta este mai mica cu aproape 50% , iar grosimea mai mare cu 150 % , fata de cele declarate
:shock:
...nu stiu cat de corect ar putea fi urmatorul rationament : -in conditiile date mai sus ar insemna ca firul la o rezistenta de 14,1 kg , ar trebui sa aiva grosimea de 0,50 mm ?
:oops:
...o marja , acolo , mai mica ar putea fi tolerata ...ca si consumul de combustibil decalarat de producator , la automobile :lol:

Ai pipait vreodata porcaria asta de fir ititulata Whiplash ? 0.17 mm pe cutie si sare de 0.40 mm in realitate ..
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de old_radu » 16 Apr 2012, 15:21

@ IlieNeamt

...e drept ca n-am pipait Whiplash-ul , am avut doar Fireline si ala este un fir acceptabil , zic eu
...de cand am "descoperit" PP-ul , nu am mai incercat alte fire , m-am plafonat :lol:
...aveam alte pretentii de la Berkley ... :oops:
...da-mi voie sa cred ca e putin exagerata chestia cu 0,17 > 0,40

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de tudor » 16 Apr 2012, 16:37

Sa pipai whiplash-ul nu prea este util. La pipait e ok. Dar dupa ce pescuiesti cu el nu mai e ok de loc. Eu l-am schimbat dupa trei ore de pescuit. Dupa ce se ia stratul protector firul devine foarte suplu de trece si carligul nalucii prin el. Intra apa si devine nashpa la pescuit.

Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de PPT » 16 Apr 2012, 17:14

Obiectivele testării au fost următoarele:
- verificarea diametrului anunţat
- verificarea rezistenţei anunţate
- capacitatea de scufundare
- uzura la abrazie

1. Verificarea diametrului anunţat

E o sarcină dificilă, pentru că multifilamentul nu e niciodată perfect rotund şi are tendinţa de a se comprima la măsurarea cu micrometrul. La fiecare fir am efectuat cinci măsurări în locuri diferite şi am făcut o medie. Rezultatele nu sunt de luat în mod strict, dar permit o estimare realistă. În unele cazuri, distanţa dintre diametrul anunţat şi cel real este incredibilă.

2. Verificarea rezistenţei anunţate

În acest scop am ataşat o bucată de 50 cm de fir de un trepied. Am agăţat de fir un recipient pe care l-am încărcat progresiv cu nisip, până la ruperea firului, după care am cântărit recipientul.

3. Capacitatea de scufundare

Unul dintre principalele inconveniente ale textilului este tendinţa de plutire. Producătorii au devenit atenţi la acest defect şi, în consecinţă, se pot găsi astăzi fire cu densităţi diferite, care se scufundă mai greu sau mai uşor. Mai mult decât diametrul sau rezistenţa, capacitatea de scufundare este unul dintre criteriile de care trebuie ţinut cont cu prioritate la alegerea unui fir. Pentru a aprecia dacă un fir se scufundă mai lent sau mai repede, am tăiat câte o bucată de 30 cm, la capătul căreia am agăţat o sondă de plumb. Am introdus sonda într-un acvariu şi am observat comportamentul firului.

4. Uzura la abrazie

Am urmărit acest aspect efectuând serii de du-te-vino pe hârtie sticlată foarte fină. Am putut constata astfel că, în timp ce anumite fire se scămoşează la rupere, altele se rup net, similiar întru câtva cu nylonul.

Au fost testate 17 fire. Rezultatele testului le puteti citi in primul numar al revistei Pescuitul Pentru Toti.
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de old_radu » 16 Apr 2012, 17:36

PPT scrie:...
Au fost testate 17 fire. Rezultatele testului le puteti citi in primul numar al revistei Pescuitul Pentru Toti.
...OK , am inteles rostul acestui topic
...restul e "can-can"

:headbash:

Scrie răspuns