Fire textile. Legendă şi adevăr

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de PPT » 12 Apr 2012, 10:01

Legenda, la unele, e cât scrie pe ele: grosimea şi rezistenţa. Adevărul e cât au ele în realitate în grosime şi rezistenţă.

Într-un parteneriat amical cu revista franceză de pescuit staţionar InfoPêche, Pescuitul Pentru Toţi a preluat pentru dumneavoastră un test referitor la o bună parte dintre firele textile aflate astăzi pe piaţa europeană şi românească. Cum şi cât îşi mai mint unii clienţii, iată miza acestui test la care vă invităm să fiţi judecători în numărul nostru din aprilie-mai. Cei mai versaţi dintre dumneavoastră vor spune că diametrul la textile nu se poate măsura, pentru că firele nu sunt perfect rotunde, pentru că ele se comprimă la măsurarea cu micrometrul, pentru că etc. Bun. Şi atunci de ce producătorii mai trec diametrul pe role? Dacă e vrăjeală, s-o ştim şi noi.
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de old_radu » 12 Apr 2012, 19:49

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/ ... ra-sfarsit
...sau
http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/ ... -sfarsit-5

...nu stiu cati o sa se implice in asemenea discutie , dar in mod sigur "povestea" poate dura mult si bine , iar finalul va fi unul "in coada de peste" sau... "fara sfarsit"
:crazy1:

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Musti » 13 Apr 2012, 09:49

PPT scrie:Cei mai versaţi dintre dumneavoastră vor spune că diametrul la textile nu se poate măsura, pentru că firele nu sunt perfect rotunde, pentru că ele se comprimă la măsurarea cu micrometrul, pentru că etc. Bun. Şi atunci de ce producătorii mai trec diametrul pe role? Dacă e vrăjeală, s-o ştim şi noi.
Asta o vor spune, desigur, cei mai versati.
Un amator ar spune ca poti masura grosimea firului cu o chestie dintr-asta, de exemplu. :wink:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Tavi » 13 Apr 2012, 10:41

Cam nepractica si invechita masinaria aia. Probabil asa ceva foloseau pescarii cand era bunica fata.
Acum sunt portabile, eu am una agatata de vesta.
Nu folosesc niciun un fir, indiferent de care, pana nu masor optic exact, dar exact diametrul.
Deh, amatori...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Vegas_75
veteran
veteran
Mesaje: 1434
Membru din: 25 Mar 2011, 14:24
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Vegas_75 » 13 Apr 2012, 12:24

M-ati omorat cu masinariile voastre optice de masurat firul ... e ca la farmacie. Unde se gaseste de cumparat un astfel de gadget mobil de masurat firul daca tot ai deschis cutia pandorei ?
Multumesc,

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de old_radu » 13 Apr 2012, 16:34

Vegas_75 scrie:... Unde se gaseste de cumparat un astfel de gadget mobil de masurat firul daca tot ai deschis cutia pandorei ?
Multumesc,


...cred ca am vazut asa ceva la Captain Jean-Luc Picard
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de ULK » 13 Apr 2012, 20:29

Vegas_75 scrie:M-ati omorat cu masinariile voastre optice de masurat firul ... e ca la farmacie. Unde se gaseste de cumparat un astfel de gadget mobil de masurat firul daca tot ai deschis cutia pandorei ?
Multumesc,

:D :D :D :lol1:

Tavi..sarcastic as always :)
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Musti » 15 Apr 2012, 00:27

Tavi scrie:...Deh, amatori...
Facem si noi ce putem... :(
Eu nu-mi prind Smartscope-ul la vesta, ca nu i-or facut aia agatatoare. Unde mai pui ca nici nu mere pe baterii. Model vechi, asa cum zici... Asa ca daca m-ar bate gandul sa masor vreun fir, ar cam trebui sa-mi mut fundu' din birou vreo 35, poate chiar 40, de metri pe directia S-SE. Cu firu' dupa mine... Obositor...
Noroc ca gandul ala nu ma (mai) bate. Mi-o trecut.
Oricum mi-a spus unu' la un moment dat, intr-o discutie despre fluorocarboane, ca bat campii si ca n-am cum contrazice eu examenul organoleptic executat pe balta de-un meserias. Asa ca sa fac bine si sa nu mai vorbesc prostii, cu aparatura si data sheet-urile mele cu tot. O fi avand dreptate omu', am zis...
Asa ca acuma nu mai emit pareri. Tac si iau aminte la experimentati...
Intre timp pescuiesc zen... Nu mai fac cute pe frunte decat de la palarie... :lol:

PPT, a fost o vreme cand m-am framantat si eu sa vad cum ii cu grosimea si rezistenta firelor. Am folosit o bruma de aparatura de laborator pe care daca o pomenesc aici, se apuca Tavi si si-o agata-n piept, la vesta... Tot ii bine, ca pana acolo cred ca nu-i ajung urechile, sa si le prinda... :twisted: :lol: :lol:
Nu pot decat sa confirm ca exista diferente, uneori majore, intre grosimile si rezistentele declarate de catre producatori si realitatea masuratorilor. In cazul firelor textile m-a interesat mai putin aspectul grosime. Mai interesat am fost sa vad cum e cu rezistenta la rupere. Dar daca te intereseaza musai grosimea, tocmai ti-am aratat ca exista mijloace de a fi masurata, chiar cu precizie, in ciuda parerii celor mai experimentati pescari. Asa ca testul pe care sunteti pe cale sa-l publicati poate sa contina chiar si valoarea masurata a firului, nu doar cea declarata.
In fine, spor la treaba...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Musti » 15 Apr 2012, 00:55

PPT scrie:...vă invităm să fiţi judecători în numărul nostru din aprilie-mai...
Ah! Era sa uit un aspect...
Motivele pt. care m-am apucat acu' cativa ani de facut testele alea pe fire sunt doua.
Unul pt. ca un confrate de forum (devenit ulterior bun amic) m-a tot batut la cap sa-i masor niste esantioane de Fireline asupra carora plana suspiciunea ca ar fi contrafacute. Asa ca l-am ajutat pe om sa-si faca o parere.
Cel de-al doilea motiv a fost de alta natura.
Citisem despre mai multe teste publicate prin reviste sau pe internet care aveau ca subiect cam acelasi grup de fire, dar care aveau concluzii flagrant diferite. Surprinzator, as zice, avand in vedere ca, in general, un aparat de masura bine etalonat nu triseaza. In plus, devierea rezultatelor publicate era semnificativ mai mare decat ar fi dat-o lipsa de standardizare a conditiilor de masurare (temperatura, umiditate, etc.). Ceva putred la mijloc... Pe urma, privind problema din mai multe unghiuri, n-am putut sa nu observ ca in testele publicate de diferite reviste sau site-uri de pescuit se strecoara si oarecari interese comerciale. Un fir care da bine pe site-ul X este desfiintat in revista Y...
Asa ca ingaduie-mi sa am rezervele mele in ceea ce priveste testele are apar prin unele publicatii.
Mi-as dori ca testul vostru sa fie unul marketing-free... Pe cat posibil, desigur... :D
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Fire textile. Legendă şi adevăr

Mesaj de Jedi » 15 Apr 2012, 02:56

Musti scrie:
PPT scrie:Cei mai versaţi dintre dumneavoastră vor spune că diametrul la textile nu se poate măsura, pentru că firele nu sunt perfect rotunde, pentru că ele se comprimă la măsurarea cu micrometrul, pentru că etc. Bun. Şi atunci de ce producătorii mai trec diametrul pe role? Dacă e vrăjeală, s-o ştim şi noi.
Asta o vor spune, desigur, cei mai versati.
Un amator ar spune ca poti masura grosimea firului cu o chestie dintr-asta, de exemplu. :wink:
Musti....s-a dus naibii toata savoarea subiectului...pfff....si profesionisti francezi si-au adus aportul...tu cu gadget-urile tale.. :mrgreen:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns