Lowrance VS Humminbird

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 07 Feb 2012, 19:53

Zoran Wiener scrie:Salut MatrixVR5,
ce ai afisat tu este modelul vechi de la Hummi. Cel nou se numeste 798 c HD Side-Imaging = 1300 € in Germania.
Pe acesta il poti compara la calitate cu Lowrance HDS 5 + Structure Scan = 1300 € in Germania. .
http://www.cabelas.com/product/Humminbi ... l+Products
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 07 Feb 2012, 21:31

Zoran Wiener scrie:
Cel ce este la reducere, parerea mea, nu-si merita banii! Daca-l iei la maxim 500 de euro, mai da. Insa calitatea pieselor, componentelor si softul lasa de dorit.
Este fix acelasi lucru cu modelul nou(aceleasi componente+soft) doar ca nu are HD.
L-am folosit un an eu personal.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 07 Feb 2012, 22:07

Salut fishi,
dar de ce unlul are denumirea HD si celalalt nu? Ce inseamna acel HD? :roll:
----------------------------------------------------------
Voi incerca in urmatoarele saptamini sa caut poze de comparare pt a putea explica cit mai bine diferenta intre cum lucreaza un sonar 2D analog si unul digital, cum lucreaza DI (down imaging) analog si digital si de asemenea pt ce este bun un sonar 2D (ceea ce cu DI sau SI nu poti vedea), pt ce e bun un DI si un SI sau un Structur scan.

De asemenea si cum functioneaza cele 3 sisteme. Pt asta gasesc pe net poze, daca nu le desenez eu, nu-i o problema.

Fishi, daca cumva ai poze de la sonare 2D analog si 2D digital facute peste aceasi structura, te-as ruga sa mi le trimiti. Le voi folosi (daca imi permiti) pe site-ul meu si voi completa pagina despre sonare cu informatii noi.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 08 Feb 2012, 08:47

Buna dimineata,

1)Diferenta,acel HD,reprezinta ,,high definition''......ca la televizoare,monitoare,etc
2)Humminbird,de la seria 700 (hai sa spunem de la 798 in sus)urmatoarele:
-2D sonar
-DI(down image)..la modelul vechi nu este din fabrica dar se poate face download de pe site-ul Humminbird(daca ai user acolo)-(user se face cu codul produsului pe care esti proprietar si ai acces la soft downlodabil pentru sonarul care-l ai)
-SI(side-image)
-RTS(real time sonar) gasiti explicatii mai savante tot pe site-ul Humminbird)
cama astea ma interesau pe mine dar mai sunt functii pe care aceste sonare le au..

si de interes mai este faptul ca cele 4 functii(features) de mai sus pot fi afisate in acelasi timp pe ecranul unui Humminbird pentru o mai buna interpretare a reliefului de pe substrat!

poze nu am inca,dupa ce se dezgheata voi incerca sa fac niste print-screen-uri chiar de pe unitatea sonarului pentru exemplificare

mirceapescarul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 20 Mar 2011, 18:59

Mesaj de mirceapescarul » 08 Feb 2012, 13:52

MatrixVR5 scrie:
mirceapescarul scrie:
NU este nici o reducere este modelul vechi daca te uiti la codul de produs mai atent ai sa vezi
Cand am afisat eu era !( 02.02.2012) :lol:
Azi suntem in 07.02.2012.


Regular Price:
$999.99

Sale Price:
$759.99
Nu cred ca o sa tina la infinit reducerea :lol: .
:lol:


Asa cum spune si Zoran este modelul vechi la care de fapt asta e pretul cam peste tot DECI NICI O REDUCERE doar marketing si spun asta ptr ca si eu am luat unul recent si era sa ma pacaleasca reducerea asta de aceea am spus ca e bine daca cumperi de pe net de oriunde sa te uiti la codul de produs si sa il verifici pe pagina producatorului cum bine vezi denumirea este de la produsul nou si modelul altul :lol:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 08 Feb 2012, 14:18

Tot nu pricep,ce nu are ,,modelul vechi'' in afara de HD si\sau ce are ,,modelul nou'' in plus

Poate nu prind eu poanta cu ,,era sa ma pacaleasca reducerea asta''

Modelul prezentat la reducere nu are HD si este la un pret mai mult decat onorabil pentru ceea ce ofera.Nu vad unde e pacaleala??

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Lowrance VS Humminbird

Mesaj de andriipopa75 » 21 Feb 2012, 19:02

intrebare

pt sonare lowrance/humminbird cu GPS pot sa folosesc GPS-ul in Romania, fara a avea harta, in sensul de a salva waypoint-uri ?

Daca da, la ce precizie sa ma astept? (1-3-5-10m)

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Lowrance VS Humminbird

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Feb 2012, 19:17

Da, merge.
2
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Lowrance VS Humminbird

Mesaj de andriipopa75 » 22 Feb 2012, 21:28

intre timp m-am lamurit.
din 2011, gps-ul sonarelor Lowrance pt USA- noi (si cele vechi dupa update) -nu mai functioneaza in afara statelor unite, apare un mesaj de eroare. (geofenced)
acest lucru nu se intampla cu modele lor internationale (care au grade celsius si metrii in meniu), care merg oriunde

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Lowrance VS Humminbird

Mesaj de Zoran Wiener » 22 Feb 2012, 21:47

Exact asa stiam si eu, de aceea am platit mai mult in Germania pt a-l putea folosi 100%. Ah, si pentru garantia de 2 ani. De fapt, pe Humminbirdul 718 cu Quadrabeam am avut chiar 3 ani de garantie.

Am sunat si la reprezentanta Humminbird si Lowrance in Germania sa intreb, de GPS, daca functioneaza in Europa. Mi-au zis ca doar modelele internationale functioneaza si in Europa, care costa mai mult si in USA. GPS-ul american ar lucra pe alt sistem.

In fine, poate nu-i adevarat si este doar o strategie de vinzare.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns