Pentru incepatori..

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costin_s
veteran
veteran
Mesaje: 1671
Membru din: 17 Ian 2010, 12:46
Localitate: pitesti
Contact:

Mesaj de costin_s » 04 Feb 2012, 17:32

Nu ma refeream la greutatea voblerului!
Trust cauta un bat pentru clean si pastrav. Cand spui clean si pastrav eu ma gandesc prima data la apa curgatoare cu un volum destul de mare. Daca pui un crank de 4 centimetri in curent, eu cred ca ULX-ul nu mai face fata...
Am pescuit cu ULX-ul unui prieten in curent cu Salmo Hornet de 3 si iti spun sincer ca mi s-a parut ca s-a incarcat prea mult. Sa nu mai zic de Dorado Alaska sau Invader; Alaska s-ar putea sa il incarce pana la mufare...
Si sa nu uitam un lucru! Clenii mari pe curent dau destul de tare in vobler. Daca ai batu deja incarcat de vobler, cum mai intepi?
Eu la asta m-am referit.
Nu ma intelege gresit! Imi place ULX la fel de mult ca ULF dar pentru vobler prefer ULF.
Numai bine!

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Mesaj de Spartacus » 04 Feb 2012, 18:21

un vobler normal de 4 cm are 4-5 g. e prea mult pt ulx ? nu vorbesc de curenti si barbete supradimenioanate. :?

am luat Bug Eye ul de 6,5 g, dar cred ca o sa-l folosesc cu altceva..


sa revenim, ULF ul e varianta optima probabil. asta a fost si alegerea mea initial cand am luat ulx-ul, doar ca 2,05 mi s-a parut prea putin pt mal.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 04 Feb 2012, 18:27

Spartacus scrie:
am luat Bug Eye ul de 6,5 g, dar cred ca o sa-l folosesc cu altceva..

Anul trecut, cu Bug Eye si cu ULF am dat recital la cleni de 800 gr si 1 kg... :wink:
Tine minte ca eu sunt total "pe langa" la clean... :)
Am pescuit pe Olt, curent domol, bug eye-ul vine chiar usor cu ULF-ul, n-ai probleme, iar cand "iti da" cleanul, se comporta chiar bine, o sa vezi ca e o lanseta pe care te poti baza :wink:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 04 Feb 2012, 18:31

Spring scrie:dar e diferenta intre ele. cele de 1.8 si 2.1 sunt mai nervoase.
cel de 2.4 il am eu si are actiune progresiva si la gramaje foarte mici nu prea ai precizie in lanseu. oricum e super bat.
acum vreau unu mai fast dar la fel de senzitiv. probabil ca o sakura.
ar mai fi majorcraft basspara in aceeasi categorie de pret sau dragon fishmaker jig ambele pe blank-uri toray japonez.
shimano compre ML iar are pret bun si e bat pentru piata americana. e rivalul lui premier.
acum esti si mai confuz. 8) dar daca alegi ulx-ul de 2.1 nu o sa regreti. un domn scria aici mai demult ca a scos cu el un cauciuc de dacie din apa.
Eu.pe Pantelimon,cu o mulineta Abu Garcia ul cu fir textil ,dar fara sa fortez batul sau mulineta,cu ULX de 2,1,nu tin sa ma credeti neaparat,dar asta e adevarul.Sa fiti convinsi ca am facut c&r.Acum citeva zile am facut un schimb si am luat un ULX de 2,4,asta face sigur fata la voblere de 4-5 cm in curent

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Mesaj de Spartacus » 04 Feb 2012, 18:51

sorinB scrie:
Spartacus scrie:
am luat Bug Eye ul de 6,5 g, dar cred ca o sa-l folosesc cu altceva..

Anul trecut, cu Bug Eye si cu ULF am dat recital la cleni de 800 gr si 1 kg... :wink:
Tine minte ca eu sunt total "pe langa" la clean... :)
Am pescuit pe Olt, curent domol, bug eye-ul vine chiar usor cu ULF-ul, n-ai probleme, iar cand "iti da" cleanul, se comporta chiar bine, o sa vezi ca e o lanseta pe care te poti baza :wink:
cu ULF probabil, dar vorbeam de ulx. eu l-am luat de 3 luni dar nu am apucat sa-l testez pe apa, de asta sunt curios ce poate.. :) pe forumurile lor, rusii zic ca ulx-ul de 2,4 duce pana la 7-8 g pe lac, dar nu mai retin ce naluci foloseau. oricum, 7-8 g mi se pare cam exagerat, eu as fi multumit sa se comporte acceptabil cu Bug Eye-ul in conditii de apa calma, desi am unele indoieli. :) poate cei care au pescuit batul pot sa cofirme sau sa infirme..

Trust
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 23 Oct 2011, 21:50
Localitate: Targu Mures

Mesaj de Trust » 04 Feb 2012, 19:02

costin_s scrie:Nu ma refeream la greutatea voblerului!
Trust cauta un bat pentru clean si pastrav. Cand spui clean si pastrav eu ma gandesc prima data la apa curgatoare cu un volum destul de mare. Daca pui un crank de 4 centimetri in curent, eu cred ca ULX-ul nu mai face fata...
Am pescuit cu ULX-ul unui prieten in curent cu Salmo Hornet de 3 si iti spun sincer ca mi s-a parut ca s-a incarcat prea mult. Sa nu mai zic de Dorado Alaska sau Invader; Alaska s-ar putea sa il incarce pana la mufare...
Si sa nu uitam un lucru! Clenii mari pe curent dau destul de tare in vobler. Daca ai batu deja incarcat de vobler, cum mai intepi?
Eu la asta m-am referit.
Nu ma intelege gresit! Imi place ULX la fel de mult ca ULF dar pentru vobler prefer ULF.
Numai bine!

Nu te inteleg gresit..eu nu vroiam sa folosesc, sau sa cumpar ULX..eu vorbesc de ULF..la care as folosi woblere mici si cat mai usoare cu fir mono de 0.16

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 04 Feb 2012, 19:14

Cu Bug Eye Babi Bass a luat un prieten,in barca cu mine fiind,o stiuca de aproape 3 kg,cu bulan,pentru ca s-au dezdoit ancorele exact cind am pus minciogul sub ea.A fost dragut faptul ca voblerul era al meu ,el vinduse citeva cu vreo doua zile inainte,erau neprinzatoare.

Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Mesaj de Prohibitia » 05 Feb 2012, 00:09

Gata domnilor, s-a inteles. Omul a hotarar ULF-ul. Sa-l stapanesti sanatos!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 05 Feb 2012, 05:57

ulf e acelas blank ca si ulx. acelas carbon. nu mai ezita
apropo de ulx de 2.4 am dat cu el la lingura de 9 grame pt stiuca si face fata fara probleme. totul e din incheietura. ;)
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Trust
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 23 Oct 2011, 21:50
Localitate: Targu Mures

..

Mesaj de Trust » 05 Feb 2012, 08:34

Multumesc mult de ajutoare.

Va doresc un sezon cat mai bun 8)

Scrie răspuns