Pentru incepatori..

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Mesaj de Prohibitia » 02 Feb 2012, 19:53

eu unul ti-asi recomanda totusi sa pui mana pe un ULX. nu o sa regreti. am un st.croix avid L si ULX-ul...parerea mea ca ULX-ul e muuult mai senzitiv. dar inca odata...e parerea mea.

Trust
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 23 Oct 2011, 21:50
Localitate: Targu Mures

Mesaj de Trust » 02 Feb 2012, 20:12

Prohibitia scrie:eu unul ti-asi recomanda totusi sa pui mana pe un ULX. nu o sa regreti. am un st.croix avid L si ULX-ul...parerea mea ca ULX-ul e muuult mai senzitiv. dar inca odata...e parerea mea.
O sa vad pe ce pot pune mana in Targu Mures..ce au la magazine..daca nu pot sa iau in mana chiar nici unul..raman la ULF..totusi, multumesc mult!

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Mesaj de Spartacus » 02 Feb 2012, 20:23

Prohibitia scrie:eu unul ti-asi recomanda totusi sa pui mana pe un ULX. nu o sa regreti. am un st.croix avid L si ULX-ul...parerea mea ca ULX-ul e muuult mai senzitiv. dar inca odata...e parerea mea.
eu am un lamiglas si ulx ul. aceeasi parere.

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 02 Feb 2012, 21:08

Ma tenteaza un ULX,dar musai cel de 1.85,la cel tip de pescuit exceleaza?Voblere,rotative cu fir mono sau jig 3-5 grame cu textil subtire?

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 02 Feb 2012, 21:13

in mures la magazine nu cred ca gasesti nici premieru nici ulx din pacate . daca brei sa pui mana pe un ulx de 1.85 am eu, am avut si premieru light da l-am dat
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de mynu_cs » 03 Feb 2012, 21:03

Am avut ULX si avid UL , e peste avid-u sincer.. ulx-u e mai tare decat avidu.. si avidu e mai scurt in cotor , nu cred ca la ul iti tre cotoru prea lung

Asta e parerea mea.. tu cum crezi,.. oricum e diferenta mare de bani intre ele.. nustiu daca se justifica.

oricum oricare le-ai alege peste sa fie

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 03 Feb 2012, 21:20

Imi place ca se progreseaza treptat, nu asa, brusc :lol:
Omul avea o lista, din care, majoritatea ii recomandau ulf. Apoi cineva i-a recomandat ulx. Pe urma cineva st.c premier, iar acum avid. Urmeaza legend elite, nu? Da pe urma, ce? ceva jdm-uri cred. Trebuia sa puna totusi si o limita a creditului :D
...de fapt cred ca a pus-o, a zis ceva, parca daca i se recomanda altceva, sa fie tot in banii aia

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 03 Feb 2012, 21:46

...un lucru este cert la topicurile de felul acesta
...se pune o intrebare la care se raspunde cu "n" variante si in definitiv cel care a pus intrebarea este mult mai "in ceata" ca si inainte sa fi lansat intrebarea.
...se pot vedea topicurile ce se refera la fire , mulinete , voblere ...in general aproape orice intrebare primeste o sumedenie de raspunsuri , fiecare sustinand ideea lui...
...ex :
- intrebare : "ce fir...?"
...dupa citirea raspunsurilor aflam ca aproximativ 80 % din ceea ce este pe piata corespunde...

...mai pe scurt :"cand am intrebat eram bou , acum ca stiu raspunsul , sunt...vaca " :oops:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 03 Feb 2012, 22:42

nasolu scrie:Ma tenteaza un ULX,dar musai cel de 1.85,la cel tip de pescuit exceleaza?Voblere,rotative cu fir mono sau jig 3-5 grame cu textil subtire?
Este un bat excelent de biban cu jiguri mici

Trust
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 23 Oct 2011, 21:50
Localitate: Targu Mures

Mesaj de Trust » 03 Feb 2012, 22:47

old_radu scrie:...un lucru este cert la topicurile de felul acesta
...se pune o intrebare la care se raspunde cu "n" variante si in definitiv cel care a pus intrebarea este mult mai "in ceata" ca si inainte sa fi lansat intrebarea.
...se pot vedea topicurile ce se refera la fire , mulinete , voblere ...in general aproape orice intrebare primeste o sumedenie de raspunsuri , fiecare sustinand ideea lui...
...ex :
- intrebare : "ce fir...?"
...dupa citirea raspunsurilor aflam ca aproximativ 80 % din ceea ce este pe piata corespunde...

...mai pe scurt :"cand am intrebat eram bou , acum ca stiu raspunsul , sunt...vaca " :oops:

ceva de genul..apreciez raspunsul..si cat despre st croix sau ulx sau ulf..in intrebarea mea nu aparea nici unul..deci..poate ca va fi o alegere proasta..dar raman tot la ULF sper sa nu fie alegere proasta, multumesc mult pentru cei care m-au ajutat, si pentru cei care au propus o alta lanseta..cine stie..mai buna, multumesc mult.

Va doresc un sezon cat mai placut si pline de surprize.

Scrie răspuns