Lanseta spinning pt un incepator...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 04 Ian 2006, 17:29

Salut, daca te intereseaza am eu de vanzare un Ron Thomson Montera
lanseta s-a comportat foarte bine pana acum dar vreau una mai performanta. Daca te intereseaza da un PM.

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Mesaj de oaie » 04 Ian 2006, 19:26

eu unul folosesc toatete produsele de la aceeasi firma respectiv balzer(sunt sigur ca am mai scris asta pe aici)
avantaje: se echilibreaza perfect
cu actiunea sigur nu poti sa acoperi toata gama sau mai bine spus nu vei gasii o lanseta cu actiune 2-80g.in concluzie iti vor trebui minim2 lansete.
poate ca betele nu costa asa mult daca te gindeasti ca momelile vor depasi in citeva luni valoarea betelor :twisted:
deasemenea sunt sigur ca acest stil de pescuit te va cuceri deci bine ai venit printre noi
fir intins

pescarderapitori
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 25 Noi 2005, 20:05
Localitate: PITESTI

Mesaj de pescarderapitori » 04 Ian 2006, 20:28

Nici mie nu-mi place RT Monterra. Am si eu una pe care am reusit s-o rup din aruncare cu un wobler de cateva grame. Din fericire era-n garantie si am reusit s-o schimb. Am mai iesit cu ea pe balta de cateva ori si nu mi se potriveste.
Ca urmare, VAND/SCHIMB RT Monterra 2.40m, 7-22g.
Pret: 70% din valoarea ei de magazin.

Da cineva ceva ?
Da cineva mai mult ?

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 05 Ian 2006, 01:42

Buna seara,
Iaca, ma bag in seama pe un topic pe care l-as fi putut deschide si eu acu' vreo 11 luni, cu exact aceleasi cuvinte cheie: incepator, lanseta universala, buget rezonabil... . La mine situatia e un pic mai stranie. Am inceput sa pescuiesc din 1973, cand tatal meu mi-a facut cadou (la varsta de 6 ani) o undita chinezeasca, de trestie, si Permisul de pescuit sportiv. Pescar activ si destoinic ( :?: ) pana fix in 1989. Conjunctura, viata, valurile, au facut ca din acel moment sa nu mai pun mana pe vreo undita, iar cu cele pe care le aveam am "fericit" cativa prieteni. Subiect inchis. Asta pana anul trecut, cand aceiasi prieteni, ajunsi si ei abstinenti, dar nu "calugari" ca mine, m-au luat pe sus la o pescuiala. Si, cum dracu' nu doarme, am si prins peste! ...Si-a erupt virusul! Violent, dupa ce zacuse mocnit atatia amar de ani. E limpede, boala asta n-are leac.
Apuca-te sa umbli dupa scule. Jale mare! Omenirea nu statuse-n loc pana m-am trezit eu din amortire. De la fibra de sticla 4,20m "sdelano v U.S.S.R." (cu prelungitor de lemn de 2m si "spitz" cehoslovac), lanseta de spinning Germina "Made in G.D.R.", mulineta Delfin, carligele "Cristal" cehesti etc., pana la ce mi-au vazut ochii in primul magazin in care am intrat, trecusera 100 de ani!
Asa ca ia-o, frate, metodic. Ce buget? Pai compromisul optim pret - calitate, la nivelul meu de incepator, editia a II-a. Ce pescuiesc? Pai pt. inceput crap, caras, scobar, clean, etc. pana-mi fac mana. Magazin, care? Reprezentanta DAM (aveam sa aflu mai tarziu ca doar in Oradea exista asa ceva), ca doar, pustan fiind, mai puneam mana pe sculele tabu ale lui taica-meu (bete DAM, mulinete Quick - ce mai bijuterii !). Si m-am facut cu o varga de 7m, vreo doua lansete universale la 50-100g (de bait-casting, cum ati zice voi) si-o mulineta Quick. O a doua mulineta m-am abtinut sa-mi iau, pana nu vedeam ce poate prima, ca parca nu semana cu ale lui batranu'.
Capitolul "pasnici" incheiat, rezolvam capitolul "rapitori", anume spinning, ca aveam amintiri placute prin aburii memoriei, ceva cu Crisurile, Delta, Germina si unu' Efzett, cu linguritele si oscilantele lui. OK, hopa pe net', (de atunci va citesc tacut), mai intreb amici, etc.. Magazin? Arrow, ca doar e f. cunoscut, pe stil nou. Aveam referinte bune despre mulinetele Okuma, betele Ron Thomson, etc. (care se incadrau in pretentii si buget), dar trebuia sa le si pipai. Numai ca in Oradea reprezentanta Arrow e "locuita" de o tanti care n-are legatura nici cu pescuitul (ceea ce e scuzabil), dar nici cu comertul (ceea ce mi se pare impardonabil). Pe scurt, mi-am mai luat doar mulineta Okuma (care s-a dovedit foarte buna, dealtfel) lipsa la batul DAM, si-am plecat, fara sa indraznesc sa mai cer ceva. Ganduri, drumuri... Pe masura ce va citeam discutiile apareau dileme: totusi ce lansete de spinning sa-mi iau? Dupa mai multe prospectiuni, am decis ca ma intorc sa infrunt "balaurul" de la Arrow: trebuia sa pipai totusi si un Ron Thomson. Greu, foarte greu, am reusit. Hmm, bunicel, dar nu convingator. In schimb m-a convins matroana: de la Arrow nu cumpar. Mi-a facut un bine, totusi: am apucat sa cunosc mici magazine de pescuit prin Oradea, la unul din ele descoperind si ceea ce cautam eu: calitate excelenta la un pret decent, dublate de un profesionalism impecabil al vanzator/patronului. Pe scurt, ceea ce am gasit eu se cheama lansetele Maver (si aveau cca 200 de bete expuse la pipait). Clar mai aproape de inima mea decat ce vazusem pana atunci. Si iaca asa, dupa cate un set de iesiri la o stiuca, un biban, un clean, am ajuns la concluzia ca nu pot sa ma descurc (asa cum imi doream) cu o singura lanseta. Pe parcursul sezonului mi-am luat, pe rand un Esox 2,70m 12-30gr, un Spinner 1,95m 4-12gr si un Stralis Light Plus Spigot 2,40m 5-12gr (ultimul fiind un produs nou, ce se pare ca va aparea in catalogul de anul viitor). Deh, la astea s-a mai adugat si un Diamond Match Flash 4,20m 5-20gr, ca m-am saturat de varga fixa. Toate de la Maver. Mulinete s-au mai adaugat un DAM Quick Space 920 (pt. spinning - bunicica) si un Maver Monster Match GT. Acu' cred ca am ajuns la un echilibru cu echipamentul si sunt f. multumit de el.

Am povestit toate astea in ideea ca mai sunt incepatori care trec prin febra achizitionarii de scule si, poate, se vor inspira. Mentionez ca toate lansetele Maver pe care le-am luat nu "rup" la buzunar, daca le iei pe rand, dar nici nu se incadreaza in 150RON cu mulineta cu tot. Mai clar:
1. Esox (puternica, actiune de varf, naluci mari, pestisor mort -stiuca, salau) - 120RON;
2. Spinner (scurta, indemanatica, actiune medie, f. buna pt. naluci mici si f. mici, maluri greu accesibile, barca - clean, biban, pastrav, avat) - 80RON;
3. Stralis (usoara, dar cu actiune mediu-varf, pt. pescuit de pe mal cu naluci mici si medii - toti rapitorii, poate cu exceptia stiucii) - 170RON.
4. Mulineta DAM Quick Space 920 FD cu 9 rulmenti (robusta si bine echilibrata, chiar daca are mici jocuri la manivela) - 120RON.

Astept, bineinteles, criticile, comentariile si sugestiile "veteranilor".

Iertati-mi logoreea. Dupa ce am citit un an de zile la topicuri, m-am trezit sa deschid si eu gura si uite ce-a iesit!

P.S.
Trebuie sa fac o precizare importanta, referitoare la firma Arrow, careia i-am pomenit numele mai sus, intr-un context nefericit.
In urma disconfortului pe care mi l-a creeat doamna gestionara a magazinului Arrow din Oradea, m-am gandit sa arunc o pietricica in ocean, ca sa fac valuri si am trimis un e-mail catre Arrow Romania, de pe site-ul firmei, cu descrierea epica a pataniei mele. Nu cred ca speram nimic de la gestul meu.
Spre onoarea domniei sale si a firmei Arrow, a doua zi am fost sunat personal de catre domnul Marius Cocarla, care mi-a prezentat scuze in numele angajatei sale. Gest care imi dezvaluie seriozitatea si, mai ales, profesionalismul firmei si patronatului sau. Ii multumesc pe aceasta cale pt. consideratie, in eventualitatea ca va citi aceste randuri. Parca dupa asta ma simt pregatit sa o mai revad pe numita doamna. Numai bine.

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MARINESCU ADY » 05 Ian 2006, 11:37

Musti ce as putea sa spun... 16 ani fara pescuit??? :?: nu pot sa-mi inchipui asa ceva... Cred ca o sa-mi cumpar un Ron Thomson. Referitor la mulineta inca nu stiu ce sa iau.Eu momentan am o singura mulineta Okuma (tamoka) care o tin pt pescuitul pasnicului.O am de prea putina vreme ca sa ma pronunt...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 05 Ian 2006, 12:18

@Musti

frumos scris :) ai putea fii prozator, chiar ai talent :wink:

Acum spune-mi, unde este in Oradea acel magazin cu scule Maver? As vrea sa vad si eu ce marfa au.
Multumesc.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 05 Ian 2006, 17:32

MARINESCU ADY scrie:Musti ce as putea sa spun... 16 ani fara pescuit??? :?: nu pot sa-mi inchipui asa ceva...
Acuma nici eu nu reusesc sa inteleg unde am trait cealalta viata...

Ron Thomson ar fi fost si optiunea mea initiala, daca nu dadeam rateul de la Arrow. Intalnind, insa, Maver-urile am constatat ca imi plac mai mult, pretul fiind comparabil. Ron Thomson mi s-a parut putin cam prea moale. Atentie, e vorba de o parere de analfabet!

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 05 Ian 2006, 18:13

@Adi_
Multumesc pt. aprecieri. Promit ca nu mai fac!

In Oradea, pe strada Ady Endre, de la intersectia cu str. Moscovei spre centru (in apropiere de clubul "Constructorul"), este magazinul "Fanatic pescar". Din pacate momentan zona e in santier si nu se poate intra cu masina decat pana la intersectie. Au in special scule Maver si Spro, dar si ceva DAM. Dealtfel peste drum este depozitul en-gros Spro. Maver-urile sunt aduse atat din Tg. Mures, cat si din Ungaria. Patronul de acolo, el insusi un pescar dependent, stie un lucru: nimic nu prinde mai bine pescari, decat batul din stativ. A incercat el si cu cataloage, cum fac cei mai multi, dar tot scula tinuta in mana, pipaita, se vinde mai bine. Asa ca are permanent intre 100 si 200 de bete expuse.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 05 Ian 2006, 18:22

@Musti
merci de raspuns
Musti scrie:...
Multumesc pt. aprecieri. Promit ca nu mai fac!
...
ba sa mai faci :wink:

milu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 23 Aug 2005, 19:57
Localitate: Oradea

Mesaj de milu » 05 Ian 2006, 19:18

Buna.Prima data cand am trecut pragul mag.arrow a fost destul de binisor ,m-am interesat,una alta,[sunt si eu ca si concitadinul Musti,numai ca eu "rontai "forumul doar de opt luni]si credeam ca e doar indispusa doamna ,a doua oara m-am lamurit cum sta treaba,iar a treia oara am intrat ca la dentist dar tot mi-am luat MONTERA.
Dar sa nu-i luam capul d-nei si nici firmei ,caci esta e alta poveste,Montera mi se pare buna dupa aprecierile mele si cred ca satisface gusturile unui incepator,mai ales cand stii ca trebuie sa dai niste banuti si te bazezi exclusiv la ce a scris unul sau altul.Sa vezi palpitatii cand ajungi singur pe mal si trebuie sa -ti aduci aminte de toate c
hitibusurile,caci teoretic esti cu temele facute ,dar practic????????

Scrie răspuns