mulinetele Ryobi vs DAM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 08 Dec 2011, 16:02

eu am pus o daiwa new freams de 2000 pe un UL si nu gafaie deloc :D
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 08 Dec 2011, 16:50

ce discutii obosite :lol: nu ma asteptam sa fie atatia pe aici care nu stiu ce inseamna o mulineta UL :lol:

revenind, intre ce a recomandat sorin e acolo o mulineta bunicica pentru UL daca vrei jiguri mici si voblere la clean - Shimano Biomaster, frumos lucrata :wink:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 08 Dec 2011, 16:54

p.p.s. daca nu, ia DAM ca arunca si jiguri de 21 gr si prinde si somni :lol:
iti recomand sa mai lucri putin la echipament ca asta:
Cormoran Black Bull HC UL 2.1m 1-12g
nu prea te ajuta :lol:
ryobi sunt la fel de grele, pentru ce vrei o mulineta robusta de UL? UL nu e un domeniu in care sa investesti multi bani, chiar si niste Abu Garcia isi pot face treaba la fel de bine la un pret f mic :wink:

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 08 Dec 2011, 17:57

eu un blackbull UL l-as imperechea cu un exage de 1000.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 08 Dec 2011, 21:01

Poti alege oricare din QuickM 1000 versus 2000 diferenta de gramaj e de 15 grame destul de mica.Nu stiu cat te influenteaza asta in echilibru dintre lanseta si mulineta.Oricum eu am ambele variante de quick si FD si M dar ambele de 2000 si sunt foarte multumit de robustetea lor.Folosesc ambele variante pe lansete cu actiune de 10-30/15-30 de 2,4-2,7m.Totusi singura mulineta in care am incredere deplina si o pot folosi fara menajamente la orice tip de pescuit este Quick FD.

Avatar utilizator
tgabi
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 24 Sep 2011, 20:17
Localitate: Campina

Mesaj de tgabi » 09 Dec 2011, 14:11

pikeman scrie:p.p.s. daca nu, ia DAM ca arunca si jiguri de 21 gr si prinde si somni :lol:
iti recomand sa mai lucri putin la echipament ca asta:
Cormoran Black Bull HC UL 2.1m 1-12g
nu prea te ajuta :lol:
ryobi sunt la fel de grele, pentru ce vrei o mulineta robusta de UL? UL nu e un domeniu in care sa investesti multi bani, chiar si niste Abu Garcia isi pot face treaba la fel de bine la un pret f mic :wink:
m-am gandit la un black bull pentru ca are un pret mai scazut si e destul de laudat.
vreau o mulineta mai robusta care sa ma tina ani multi, care sa nu caraie dupa 1-2 ani. initial m-am gandit la o daiwa/shimano dar un model din materiale durabile (dural, Mg, Bz sau Zaion) e destul de scump la aceste firme, asa ca am ajuns la ryobi. sincer DAM mi se par foarte scumpe. e drept ca par ca niste tractoare dar ryobi sunt mai ieftine. cred ca un zauber sau un applause voi lua.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 09 Dec 2011, 14:52

tgabi scrie:
pikeman scrie:p.p.s. daca nu, ia DAM ca arunca si jiguri de 21 gr si prinde si somni :lol:
iti recomand sa mai lucri putin la echipament ca asta:
Cormoran Black Bull HC UL 2.1m 1-12g
nu prea te ajuta :lol:
ryobi sunt la fel de grele, pentru ce vrei o mulineta robusta de UL? UL nu e un domeniu in care sa investesti multi bani, chiar si niste Abu Garcia isi pot face treaba la fel de bine la un pret f mic :wink:
m-am gandit la un black bull pentru ca are un pret mai scazut si e destul de laudat.
vreau o mulineta mai robusta care sa ma tina ani multi, care sa nu caraie dupa 1-2 ani. initial m-am gandit la o daiwa/shimano dar un model din materiale durabile (dural, Mg, Bz sau Zaion) e destul de scump la aceste firme, asa ca am ajuns la ryobi. sincer DAM mi se par foarte scumpe. e drept ca par ca niste tractoare dar ryobi sunt mai ieftine. cred ca un zauber sau un applause voi lua.
daca nu te deranjeaza greutatea,ia un zauber. e cel mai ok...
dar
daca vrei o mulineta UL adevarata,orienteaza-te catre un stradic CI4,pflueger patriarch,biomaster sau un fuego daca ai putea sa o iei de pe tacklewarehouse.ca e la superreducere!!!!si cam bate la fund multe mulinete.
la UL nu prea ai ce sa le faci mulinetelor ca sa le soliciti prea tare.ca doar nu dai cu lansete MH-H in curent cu crank-uri de 10cm.....sa fim seriosi.
lanseta si firul nu iti permit sa fortezi mulineta!
poti sa te orientezi si catre o mulineta shimano ultegra C2000.am vazt ca e de vanzare una la anunturi.am avut-o si pot sa spun ca e brici pt pretul ei!
greutate foarte redusa in comparatie cu forta angrenajelor si mai ales a franei.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 10 Dec 2011, 04:55

Iti spun eu ca am pescuit mult timp cu combo black bull hc ul + ecusima de 1000 si mulineta este o idee cam grea pentru cormoran. Zaubarul are gramaj la fel chiar daca este net peste Ecusima. Eu ti-ash recomanda un Symetre 750 indiferent ca e FJ sau FI. Asta folosesc acum si pot spune ca este o mulineta ff buna si nu are un pret prea exagerat. Eu zic ca e cea ce cauti. ai nevoie de ceva in jurul valorii de 200 gr pt o echilibrare buna a lansetei. Decizia este a ta. spor la cumparaturi.
spinning la scobar

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 10 Dec 2011, 04:58

Sau daca esti adeptul unui combo care sa arate si vizual foarte bine ai butea sa te orientezi spre daiwa exceler X de 1000, e frumos lucrata cu rosu ca ornamentele cormoranului :lol: si nu are de ce sa nu fie o mulineta calitativa iar 220 de gr nu e chiar asa rau pt un ul.
spinning la scobar

Avatar utilizator
cit_a
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 09 Mai 2010, 23:42
Localitate: Deva

Mesaj de cit_a » 10 Dec 2011, 21:42

Buna seara . Ryobi zauber ?..... mai bine le pune numele ryobi-zaibar . Contrar parerilor va pot spune ca ceasta mulineta este gandita foarte bine din punct de vedere a proiectului dar din punct de vedere a materialelor folosite in acest tip de mulineta sunt aproape deplorabile , practic la acest tip de mulineta cu un pret destul de ridicat o sa ajungi la concluzia ca daca folosesti mult manerul o sa simnti in scurt timp toate angrenajele in ea si-ti vine sa dansezi pe malul apei ...., binenteles pe mulineta :wink: .

Scrie răspuns