up.grade lanseta clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 28 Noi 2011, 18:48

ANDREI RIGA scrie:Eu am si Skill , si BlackBull HC UL , de vreun an am o "superbitate" de Sakura Trinis UL 0-5 gr (cu care apropo, am pescuit cu jiguri de 9 gr pe Bicaz), dar de curand mi-am luat un ULX 2.13 1-9 gr, de care efectiv m-am indragostit. Si am prins clenuti cu el la vobler pe Neajlov, dar si unul de vreo 30 cm (martor fiind un coleg de aici de pe forum- martor la faptul ca foloseam ULXul :D ), am prins niste bibani frumosi pe Lacul Morii(vreo 70-80), dar am adus si stiuca de aproape 2 kile la barca, pe Snagov tot cu el(tot cu martori :D )
Crede-ma, batul face toti banii pe care i-ai putea plati negociind cu cei care vind aici pe forum ULXuri. Si cred ca e si unul de 2.40
Si ai sa vezi ca daca ai batul in mana si sficuiesti cu el prin aer, primul sfert(varful) plesneste ca biciul, pe cand urmatoarele trei sferturi balanseaza putin si foarte armonic.
Si daca nu a fost suficient de clar, eu iti recomand ULX-ul. 8)
intr-adevar ban pe ban,ULX si ULF sunt cam cele mai ok in categoria asta de pret.ULF-ul l-am pescuit pe tarnava cu voblere inclusiv cu hornet SDR de 4 si vreau sa zic ca sta superbine.am mai dat si pe lac cu jiguri mici si cu crank-uri de 5 cm...nu e al meu.e al tatalui meu,i l-am luat pt ca se preteaza si pescuitului cu naluci reactive si celui cu jiguri mici.
varful e moale si permisiv,dar are rezerva mare care se simte si in intepare si in dril.
am prins clean pana in juma de kil,biban spre kil si marla peste kil cu el.nici un moment nu am simtit ca ar fi vreo problema....sau ca ar fi macar pe punctul de a fi depasit...
trinis UL e intr-adevar una din cele mai reusite lansete pe care am pus mana.incerc inca sa ii gasesc puncte slabe :lol:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de spiridusul » 28 Noi 2011, 23:38

Eu am un Cormoran Thunder Stick de 1,8 m, 3-15 grame, si sunt foarte multumit de el. De curand am luat si un St.Croix Mojo Bass 1/8-1/2, care pare sa fie foarte bun si la biban, si la clean si la pescuitul cu carlige offset. Oricum, eu iti recomand sa astepti reducerile de Sarbatori, care trebuie sa inceapa cat de curand.

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 29 Noi 2011, 21:46

alte pareri de la baietii care prind si clean...?

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 30 Noi 2011, 00:10

Am vazut azi o lanseta Dragon Fishmaker 1-7 gr 1.98. Crede-ma ca la prima vedere, se pisha de sus pe marea majoritate a betelor despre care am facut noi vorbire in postarile precedente, la acelasi pret. Am inteles ca blankul e Toray, inelele sunt sigur Alconite(vazute de mine). Este foarte rapida, dar are un varf blectorizat asa de misto, ca lasa orice clean sau bibi sa absoarba naluca. Am inteles ca se vor vinde aici in Ro foarte curand. Eu visez la ea deja si astept sa o testez. :D Pacat ca stau f prost cu banii in momentul asta. :(

Adica asta:

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/en ... k9581.html

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 30 Noi 2011, 00:24

@Andrei,
cine le aduce in Ro, nu stii?
Numa' bine.

ps - La multi ani!! Cu sanatate! :wink:

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 30 Noi 2011, 13:01

vorbeste cu ilie, el aduce de pe acel site

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 30 Noi 2011, 16:07

ANDREI RIGA scrie:Am vazut azi o lanseta Dragon Fishmaker 1-7 gr 1.98. Crede-ma ca la prima vedere, se pisha de sus pe marea majoritate a betelor despre care am facut noi vorbire in postarile precedente, la acelasi pret. Am inteles ca blankul e Toray, inelele sunt sigur Alconite(vazute de mine). Este foarte rapida, dar are un varf blectorizat asa de misto, ca lasa orice clean sau bibi sa absoarba naluca. Am inteles ca se vor vinde aici in Ro foarte curand. Eu visez la ea deja si astept sa o testez. :D Pacat ca stau f prost cu banii in momentul asta. :(

Adica asta:

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/en ... k9581.html
Ar fi bine daca s-ar aduce produse Dragon, si ar fi si mai bine daca s-ar vinde la pretul de catalog macar, nu la niste preturi nesimtite cum sunt altele. Oricum preturile nu-s cele mai mici insa sunt foarte ok avand in vedere lucratura betelor si materialele folosite.
Urasc atarnatorii!

Fenwick
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 01 Iun 2011, 12:39

Mesaj de Fenwick » 30 Noi 2011, 21:20

Eu cred ca, spre deosebire de americani, europenii nu prea stiu inca sa faca lansete, cormoranele alea-s niste pari care poate ar pacali niste bibani la soft-uri, dar pentru naluci reactive la clean am un Lamiglas G200 (made in USA) Light MBS 702 Light 7' / 1/8 - 1/2 / 4-10 Line Wt. test / action Mod-Fast / care la pretul de 80 euro e mult mai senzitiv fata de ce se face prin Europa.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 30 Noi 2011, 21:25

Acum mi-am adus aminte ca pentru clean am mai folosit un ST Croix Premier ul ,foarte bun ,cind l-am luat am zis ca e prea fleasca,dar nu era deloc asa pe girla,ti-l recomand ,e peste ULX.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 30 Noi 2011, 21:30

sorinB scrie:@Andrei,
cine le aduce in Ro, nu stii?
Numa' bine.

ps - La multi ani!! Cu sanatate! :wink:
Multumesc!
Vad ca inca n-au aparut inca in site-ul lor, asa ca inca astept si eu. Oricum , iti spun cand ne vedem. :D

Scrie răspuns