Magnum !

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 01 Noi 2005, 18:29

Magnumurile countdown se mai incurca uneori in fir, la lansare, atunci cand bate vantul din fata. Dar nu atat de des incat sa nu poti pescui cu ele la spinning. Iar daca lansezi fara sa smucesti brusc batul si infranezi progresiv firul, inainte ca voblerul sa aterizeze, agatarea firului cu triplele voblerului se produce mult mai rar. Am prins cu astfel de voblere, dar dovada cea mai notorie ca ele functioneaza sunt stiucile domnului Dinuta. Sper ca la anul o sa va prezint si eu fo cativa somni :lol:

Cele floating nu sunt nici ele de lepadat. Am vazut salai si stiuci respectabile prinsi la magnum de 11 cm :wink:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 01 Noi 2005, 19:36

Razvane , stii bine ca frinarea firului duce la scaderea razei de actiune si asta face sa nu poti aborda unele locuri , de pe mal . Si daca nu ajunge unde trebuie , nu prinde . Eu nu am zis ca nu se poate pescui cu ele de pe mal , am zis doar ca nu-i tare comod . Daca altii sau specializat in magnumuri de pe mal , asta ii alta treaba , da nu-s eu ala , desi am si eu citeva prin trusa . Plus de asta nu te poti baga peste tot cu el , ca si cu un popper , de aia zic ca ii mai eficient din barca decit de pe mal . Parerea mea . Respect !

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 01 Noi 2005, 20:21

Am facut precizarile astea pentru ca am observat de destule ori ca exista prejudecata ca voblerele mari sunt destinate exclusiv pescuitului la trena.

Intr-adevar, ca sa dai cu un Magnum Contdouwn de 11 sau 14 cm (sau 18, Calone :lol: ) de pe mal ai nevoie de apa adanca. Insa unul Floating de 11 cm, pe recuparare "normala", coboara pe la 1,5 m, ceea ce nu-i chiar asa de mult. Cel de 14 pe la 2 m, din constatarile mele.
Iar faptul ca sunt destul de grele le da o raza de actiune sensibil mai mare ca a altor naluci.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 01 Noi 2005, 23:24

raza mai mare(de lansare) ca a unui Rattlin' Shad Rap nu are nici un vobler.Mic si greu,plin cu bile si marin pe deasupra :wink:
parca dai la grund...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 02 Noi 2005, 08:11

Rattlin' Shad Rap e ceva model nou ? N-am auzit de el
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 02 Noi 2005, 10:05

Rapala Shad Rap RS are bile, deci e rattlin` (RS=Rattlin` Suspending)
arata cam asa
http://www.basspro.com/servlet/catalog. ... rchResults

pe site-ul Rapala, multe modele nu sunt mentionate...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 02 Noi 2005, 12:52

[quote="Michael"]raza mai mare(de lansare) ca a unui Rattlin' Shad Rap nu are nici un vobler[/quote]

Incearca un Aile Magnet si o sa ai o revelatie .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 02 Noi 2005, 14:03

@SF
De ce spuneai ca Rapala A cam dat-o in fasole cu Flotingul De la Magnum?
Nu cred c-am inteles prea bine... :oops:
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Noi 2005, 21:16

Razvan:sorry,greseala mea,nu prea le am cu denumirile si cu ce se mai afla prin topuri,numele nu prea conteaza pentru mine,de fapt era vorba despre asta:

Imagine

Mersi Adi :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 10 Noi 2005, 13:07

Legio , tu la ce te gindesti cind zici Magnum ? ce vizualizezi cind zici Husky Jerk ? de exemplu.

Te gindesti cumva la un Magnum Floating ! la un Deep Down Husky Jerk ! Eu nu . Faptul ca tot croseteaza pe baza unor voblere consacrate ma face sa zic " cred " ,ca is in pana de inspiratie .

Fir Intins!!!

Scrie răspuns