Cormoran ULX pentru pastrav de lac

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Cormoran ULX pentru pastrav de lac

Mesaj de Spring » 05 Aug 2011, 00:07

Salutare tuturor!
Acum 2 luni am cumparat de plictiseala o revista de pescuit si mi-a revenit obsesia pentru pescuit pe care o aveam in copilarie. De 2 luni visez doar pescuit. Ma pasioneaza mult spinningul si toata ziua citesc carti si stau pe forumuri sa mai prind cate ceva.
Dupa o luna de documentat, mi-am facut o lista cu un echipament de inceput si l-am procurat.
Lanseta Cormoran ULX 2.4m
Mulineta shimano technium 1000 fb(se asorteaza si la culoare :D)
fire, o plasa de voblere si un pumn de oscilante si rotative.
Am hotarat sa incep cu clean, biban si pastrav pentru a deprinde jocul.

La sfarsitul lunii am sa merg o saptamana la poiana marului in CS unde e un lac mare plin cu clean si pastrav.

Din ce am citit pe forumuri se recomanda ca pentru pastravul de lac sa se foloseasca o lanseta ML sau M.

Merge si ULX-ul?
ceva pareri?

Avatar utilizator
laeniko
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 199
Membru din: 25 Iul 2006, 22:40
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de laeniko » 05 Aug 2011, 05:25

Daca are acţiune destul de mica si se încarca bine vobleru şi oscilanta de ce sa nu fie bun?

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 05 Aug 2011, 07:50

Merge,eu cu un ULX de 2,10 m am scos cel mai mare peste un salau de 1,2 kg ,sau marea captura un cauciuc de Dacie,cu o mulineta Abu de ultra-light,asa ca sint convins ca pina la vreo 3 kg poti scoate pestele linistit, evident ajutindu-te cu mulineta.Iti doresc multe capturi cu noua achizitie.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 05 Aug 2011, 10:23

kleniacul scrie:Merge,eu cu un ULX de 2,10 m am scos cel mai mare peste un salau de 1,2 kg ,sau marea captura un cauciuc de Dacie,cu o mulineta Abu de ultra-light,asa ca sint convins ca pina la vreo 3 kg poti scoate pestele linistit, evident ajutindu-te cu mulineta.Iti doresc multe capturi cu noua achizitie.
LOL

daca ai scos cauciucu e ok.
cu ce fir?
eu am luat un barkley trilane de 0.16 transoptic si un trabuco t-force trouter de 0.14. sper sa fie in regula.

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 05 Aug 2011, 10:33

lanseta si mulineta sunt f ok, insa firele sunt cam acelasi diametru, nu castigi mult in lanseu cu unul fata de altu; :wink:
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 05 Aug 2011, 10:34

adrian25 scrie:lanseta si mulineta sunt f ok, insa firele sunt cam acelasi diametru, nu castigi mult in lanseu cu unul fata de altu; :wink:
Si ce fir imi recomanzi Adi?

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 05 Aug 2011, 11:06

Sunt bune toate "sculele tale" pentru ce vrei tu sa pescuiesti. Chiar si firele sunt bune, doar ca Adi iti recomanda sa fi luat un 0.14 si un 0.18, diferenta intre fire, ca si grosime, nefiind foarte mare intre 0.14 si 0.16 (cel putin asa am interpretat eu :))

PS. La Poiana Marului clean este mult...dar pastrav....l-au cam "rezolvat" baietii din Otelu'

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 05 Aug 2011, 12:46

exact asta am vrut sa zic, am patit cu trabucco de 0.22 sa fie vizibil mai gros decat sufix de 0.23, deci e f posibil si la diametre mai mici, pe viitor poti incerca stroft abr, e un fir pe care il fol de cel putin 3 ani si sunt f incantat de el, dar nu schimba acum firele, era doar o observatie pe viitor, cel putin pt anul asta sunt ok cele pe care le ai, te obisnuiesti cu ele, e cald afara, vine toamna, pestii ar trebui sa manance bine, deci un fir de 0.16 nu e o problema, indiferent de brand, cu trabucco posibil sa lansezi mai bine fiind mai moale, fa si u niste teste :wink:
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 05 Aug 2011, 12:56

Va multumesc.

oricum cu astea vreau sa dau cat mai mult sa vad cum se comporta sa deprind putina tehnica.

Maine ii fac botezul la clean pe raul strei in zona Calan.
sper sa pot dormi la noapte.
8)

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 05 Aug 2011, 20:46

si eu sun posesor de ULX si am prins multi de pesti sariti de un kil si nu pot sa zic decat ca am avut parte de niste driluri superbe...
superba locatia
ti-as recomanda niste voblere care au facut diferenta acolo
Vobler Daiwa Baby Crank 3,5cm/3,5gr Chartreuse
Owner Bug Eye Bait BB48F 70 Matt Tiger
Count Down CD05 TR
...somn usor :)

Scrie răspuns