intretinere mulinete

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 19 Oct 2004, 06:49

Marius,

Nu stiu daca ai reusit sa citesti pe forum,am mai scris si eu ceva despre mulinetele OKUMA in sensul ca raportat la pret-calitate sant bune si ca am citit pe site-uri de pescuit americane pescari care criticau SHIMANO si preferau mulinetele OKUMA.
In acelas timp spuneam ca totusi mulinetele OKUMA vazute de mine asta vara la Oradea si in Ungaria la Debreczen nu aratau nici pe departe ca cele de aici,parand rudimentare.....
Personal consider o mulineta OKUMA originala ca fiind buna,de aceea i-am facut cadou unui prieten pescar de aici o OKUMA EPIXOR 30,de care el e foarte multumit(cu toate ca o maltrateaza si in apa dulce si sarata fara a o unge merge de vreo trei ani fara probleme).
Daca eu nu am o OKUMA ,aceasta se datoreste greutatii un pic mai mari a acestora comparativ cu DAIWA(preferinta mea la spining) si SHIMANO(si oricum daca mi-as cumpara mi-as cumpara o OKUMA INSPIRA sau in cel mai rau caz o EPIXOR necoborand mai jos pt. pescuitul care il practic eu aici).

Jean Scurtu

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 19 Oct 2004, 07:51

adilucu,
Scuza-ma, nu te-am inteles bine. Cand te vei putea lipsi de mulineta (poate la iarna), trimite-o.

adilucu, Michael,
voi discuta azi cu colegul de la service, sa-mi spuna unde sunt blestematii aia de rulmenti :lol: :lol:

Jean,
Sunt tare multe lucruri care nu arata ca pe la tine pe acolo :lol: :twisted:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 19 Oct 2004, 08:01

Michael scrie:Eu am OKUMA AV 20,cumparata din magazin,cu garantie...(...)....arata exact ca si pe site-ul Okuma,nici o deosebire,are un finisaj de calitate...

ei, a mea nu arata exact ca pe site...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2004, 21:39

Am impresia ca fiecare producator,produce fiecare sortiment(mulineta,bat,etc) in doua modele:-pentru toata lumea
-pentru Romania :x
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 21 Oct 2004, 07:46

:lol: :lol: :lol:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 21 Oct 2004, 09:26

pentru MARIUS C.(ARROW)

ma numesc adrian frunza, sunt din bacau, am cumparat o mulineta CORMORAN CRONOS 35 7pi pret 3 100 000 lei de la magazinul ARROW BACAU.in prospectul mulinetei scrie garantie 3 ani(mulineta e cumparata in iunie)dupa 5 luni de pescuit la salau (jigging) s-a taiat inelul de la pick -up care este pe rulment +titanizat(acoperire aurie).am folosit fir relativ gros(diametru 0,27mm).in plus am probleme si cu frana,adica nu lucreaza progresiv si liniar.aveam pretentii de la CORMORAN +DAIWA(FUZIUNE) .cel mai tare ma doare problema cu inelul de la pick-up ,agentul de la bacau m-a asigurat ca problema se rezolva,problema e in cat timp?a doua intrebare:de ce numai sunt in magazinele ARROW spinnnere MEPPS ELIX nr 3 ,erau criminale!astept raspuns .multumesc.
walleye

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

numar rulmenti

Mesaj de razvan m. » 21 Oct 2004, 10:00

Cand pe o mulineta apare X + 1 rulmenţi, atunci "X" înseamna ball rearings, iar "1" roller bearings. Acel "+ 1" nu are legatura cu rulmentul de la galet.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Oct 2004, 12:02

tind sa-i dau dreptate lui razvan.

"+1" este rulmetul de pe ntiretur, pt ca este altfel, apare separat!

Avatar utilizator
Daniel Costache
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Aug 2004, 15:09
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 21 Oct 2004, 14:19

costica nu mai tinde si dai omului deptate. oricand veti vedea x+1 acel 1 sa stiti ca reprezinta rulmentul de la antiretur instant sau cum, vreti voi sa-i mai ziceti.

p.s. costica imi pare ca nu am putut lua legatura. poate data viitoare. am primit nr tau pe mp
Fir intins

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Oct 2004, 14:24

OK. Anuntul e pe site acum!

M-am hotarat sa fac ordine! :D

Scrie răspuns