lamiglas kenai king g1319

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
pike99
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 07 Iun 2011, 09:55
Localitate: bucuresti
Contact:

lamiglas kenai king g1319

Mesaj de pike99 » 07 Iun 2011, 12:59

daca are careva aceasta lanseta vreau sa-mi spuna si mie cum se comporta

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 07 Iun 2011, 13:31

bine ca ai venit ! :lol:

io n-am lanseta in cauza...
practic abia acu aud de ea
sa dau gugle ca sa ma iedific ? :lol:

neah... nu de aia scriu aci... ci doar ca sa te intreb daca nu cumva fix lanseta asta despre care acu ceri pareri nu o recomandai altilor cu 10 minute mai devreme ca lanseta pt stiuca... :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 07 Iun 2011, 13:44

:lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 07 Iun 2011, 13:55


Avatar utilizator
pike99
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 07 Iun 2011, 09:55
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de pike99 » 07 Iun 2011, 14:26

:D m-ai prins man :D am lanseta asta dar inca nu am dat cu ea, am si de vanzare alte 2 bucati :) , dar eram curios sa aud cum se comporta

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 07 Iun 2011, 15:02

oricum ... lanseta e misto de tot ... nu e pentru stiuca dar merge foarte OK in curenti puternici, ape adanci si conditii mai dificile de pescuit in cautarea somnului sau a altor pesti capitali ...

din greseala am prins cu ea un avat la vreo 3 kile si l-am luat efectiv pe sus din apa ... :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
pike99
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 07 Iun 2011, 09:55
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de pike99 » 07 Iun 2011, 15:17

m-ar interesa daca este ok la stiuca pe dunare cu naluci mari si grele(voblere,linguri) :D (da vreau sa prind stiuci mari) si eventual la salau tot pe dunare cu jiguri mai grele 20-50 gr

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 07 Iun 2011, 15:34

Lanseta factory nu am vazut-o..are Toni F un custom pe acelasi blank, montat de Laurentiu Andronic...am aruncat si eu de vreo 2 ori cu ea, practic arunci si cu 10g, dar se simte bine peste 20g....este superba, dar este gandita pt pesti mai imbracati, adica somn...

Mie imi plac lansetele rigide, deci is subiectiv...un pic cam grea(customul lu Toni e spre 200g), dar la cat arunca e de inteles...varianta factory cred ca e si mai grea ca are inele cu doua picioare si maner full grip...
pike99 scrie:m-ar interesa daca este ok la stiuca cu naluci mari si grele :D (da vreau sa prind stiuci mari) si eventual la salau tot pe dunare cu jiguri mai grele 20-50 gr
este chiar f ok pt nalucile alea...pt stiuca, sincer, e cam rigida si cam prea puternica(nu ma refer la ce greutati de lansare duce, ci nu prea cred ca o sa se indoaie cum trebuie la stiuci sub 5kg)...parerea mea...
pt salau si somn e f buna, dupa nasul meu
Da-i un MP lu Toni ca-ti zice el mai multe de ea

Avatar utilizator
pike99
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 07 Iun 2011, 09:55
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de pike99 » 07 Iun 2011, 15:47

ma uitam pe site-ul de la lamiglas http://www.lamiglas.com/prod_indiv.php?groupid=22 si cele pt muskie(tot un fel de stiuca) au puteri de aruncare si mai mari si sunt doar casting

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 07 Iun 2011, 16:15

pike99 scrie:ma uitam pe site-ul de la lamiglas http://www.lamiglas.com/prod_indiv.php?groupid=22 si cele pt muskie(tot un fel de stiuca) au puteri de aruncare si mai mari si sunt doar casting
problema nu o reprezinta greutatea pe care e in stare sa o arunce ci puterea lansetei ...

lanseta asta e foarte puternica si iti trebuie stiuci intr'adevar mari de tot ca sa si simt ceva in dril cu pestele ... pe langa puterea mare a lansetei e si prea rigida pentru stiuca ...

iti trebuie ceva cat de cat mai progreziv ca sa lucrezi bine cu voblerele de jerk si nu numai sau alte chestii de genul asta ... oricum eu recomand sa te uiti la alta lanseta pentru stiuca ...

eu folosesc lanseta cand mai dau la somn de obicei cu voblere foarte mari si in curent foarte puternic unde merge foarte OK ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns