Okuma Zeon

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Okuma Zeon

Mesaj de haprian ionel » 02 Iun 2011, 16:03

Am doua mulinete Okuma Zeon, ZN 20 si ZN 30. Cea de 30 scoate un zgomot ciudat la recuperare dar nu tot timpul. Am impresia ca freaca ceva, poate trebuie unsa. Un prieten mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la rulmentul de la galet dar nu inteleg de ce nu face tot timpul..

Ati mai patit asa ceva cu okumele astea? Poate imi da si mie cineva un sfat sa-i fac ceva pana nu se distruge de tot.

Multumesc.

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Mesaj de Razvan V. » 02 Iun 2011, 16:29

Am si eu o mulineta care scoate zgomot, dar nu tot timpul. Dupa ce am fost mai atent mi-am dat seama ca suna chestia aia de care tin cand mulinez. Bucata aia de plastic ce ii pe maner. Oare nu aia suna si la tine?

Avatar utilizator
KiD Vicious
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 17 Sep 2010, 16:28
Localitate: Cluj - Campia Turzii
Contact:

Mesaj de KiD Vicious » 02 Iun 2011, 17:29

Eu am cumparat acum aproape un an o mulineta Okuma Semper X420...dupa cateva partide am observat ca suna ceva ....poate trebuie uns rulmentul galetului...ma gandeam eu..:D ...desfac galetul si...si!!...surpriza !!! ....rulmentul de la galet lipsea..!! :D:D:D era doar un spatiu gol in care ar trebui sa se afle rulmentul...

Ca sa verifici daca sunetul vine de la galet, roteste manivela fara sa ai fir pe galet...daca tot suna, e de la altceva.

Daca folosesti mulineta la spin...urmareste daca se intensifica sunetul odata cu apropierea voblerului de varful lansetei.....sau daca suna mai tare atunci cand recuperezi o rotativa in loc de vobler.Daca simtomele seamana cu ce zic mai sus, probabil ai probleme cu galetul.

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 02 Iun 2011, 20:25

La mine se aude zgomotul de undeva din zona galetului sau a tamburului si face la fel cu amandoi tamburii. M-am gandit ca o fi din cauza galetului pentru ca nu se aude doar la recuperare, daca mulinez fara fir pe galet nu se aude nimic. Se poate si sa se fi format ceva joc pe undeva si atunci cand mulinez in sarcina sa se produca vreo frecare pe undeva.

M-am uitat cu atentie sa vad daca se simte ceva in vreun fel, daca atunci cand incepe zornaitul se si infraneaza vreun pic dar nu are absolut nimic doar ca ma deranjaza la ureche de nu pot sa mai pescuiesc cu ea.

M-as apuca de desfacut de ea dar mie cam frica pentru ca am mai desfacut o data una si i-am mai dat de cap.. am stricat-o mai rau.

Avatar utilizator
KiD Vicious
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 17 Sep 2010, 16:28
Localitate: Cluj - Campia Turzii
Contact:

Mesaj de KiD Vicious » 03 Iun 2011, 05:48

Roaga un cunoscut mai dibace sa ti-o desfaca...mare lucru nu poti strica...daca mai ai si foaia cu toate piesele poti sa vezi ca nu-s multe piese la galet.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 03 Iun 2011, 08:26

Eu am desfacut-o de nenumarate ori ca sa-o curat si sa o gresez. Atentie la reasamblare la angrenajul care genereaza miscarea de translatie a tamburului. Acesta este putin excentric si se asambleaza(angreneaza) numai intr-o anumita pozitie (are un semn pe rotile dintate). Daca agrenajul respectiv nu este asamblat in pozitia corecta, la mulinare tinde sa mearga mai greu si sa huruie.

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 03 Iun 2011, 08:48

danone scrie:Eu am desfacut-o de nenumarate ori ca sa-o curat si sa o gresez. Atentie la reasamblare la angrenajul care genereaza miscarea de translatie a tamburului. Acesta este putin excentric si se asambleaza(angreneaza) numai intr-o anumita pozitie (are un semn pe rotile dintate). Daca agrenajul respectiv nu este asamblat in pozitia corecta, la mulinare tinde sa mearga mai greu si sa huruie.
Exact asta e smecheria la zeon. Trebuie puse rotitele "la punct". Alfel risti s-o rupi la prima tura de manivela. Oricum ea are un zgomot de la mama ei dar cu care functioneaza mult si bine.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

drazvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 03 Noi 2010, 09:21

Re: Okuma Zeon

Mesaj de drazvan » 25 Feb 2012, 12:13

sal baieti, am si eu aceeasi pr am desfacut o ocuma iar acum cand bag rotile dintate pe ax, se mulineaza mai greau decat cand era degresata :D . am tot cautat un semn pe undeva si nu gasesc nimic aveti idee de la ce poate fii?? este un zeon de 2000

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Re: Okuma Zeon

Mesaj de serbanhbk!! » 26 Feb 2012, 12:47

am si eu o mulineta de genu' si am gasit o solutie foarte practica: am inlocuit-o :D

drazvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 03 Noi 2010, 09:21

Re: Okuma Zeon

Mesaj de drazvan » 26 Feb 2012, 21:35

ms, de raspuns dar nu as vrea sa ajung direct acolo pt ca am fost foarte multumit de ea. :headbash:

Scrie răspuns