cu ce va umflati barcile?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 09 Mar 2011, 00:10

daca ai un compresor de masina mai rasarit mai de firma, un T-Max ceva nu mai dureaza chiar asa de mult....bag 2 atm intr-un cauciuc pe 33 in 3 minute......

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 09 Mar 2011, 00:21

Da, si intre timp, poate mai despacheztezi ceva, ca arzi de nerabdare sa fii pe apa. Zici, pana se umfla(daca tot se umfla singura) mai fac ceva , pana...poooooc. Stanga-n-prejur, cata casuca :) :)

Eu te inteleg ca ai luat adio de la pompe si gonflabile decand cu aeornava(adica barca)...dar nu mai da sfaturi naspa..la altii care se mai chiunie cu asaceva...ca poate sa pateasca urat de tot . Oricum : de 33? si in 3 minute...wow, asta da ;)...si T-MAX..gata suntem pe spate..ce mai.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 09 Mar 2011, 01:09

ia o pompa de umflat saltele de la real kaufland metro sau de la alt magazin de rahat (nu conteaza care magazin ). important e sa fie la 12V . mai ales ca poti sa o alimentezi de la bateria pe care o folosesti si la motor cu 2 sirme . cauta sa fie de putere cit mai mare ca sa bage cit mai mult in cit mai scurt timp . exemplu : INTEX 150W asta folosesc eu . ridica barca de 3 metri in 5 minute si mai dau citeva pompe manual pentru a o aduce la presiunea pe care o doresc (variabila in functie de temperatura si anotimp )

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 09 Mar 2011, 07:59

[quote="crysst"]daca ai un compresor de masina mai rasarit mai de firma, un T-Max ceva nu mai dureaza chiar asa de mult....bag 2 atm intr-un cauciuc pe 33 in 3 minute......[/quote
Chiar nu trebuie folosit compresorul,decit daca vrei sa bubuie barca.O pompa electrica de la supermarket e suficienta.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Mar 2011, 08:20

Eu stiu de un Intex II care a fost umflat cu un compresor de frigider ... din pacate doar o singura data ...

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 09 Mar 2011, 08:38

Eu mi-am luat un compresor d'asta de barci, saltele Coleman, din Real cred, a fost ceva mai scump, aprox 150 ron dar se incarca si la 12v si la 220v si pana acum sunt supermultumit de el. dar tot tre sa mai dau doua-trei pompe la sfarsit !

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 09 Mar 2011, 09:02

kzoli scrie:Eu stiu de un Intex II care a fost umflat cu un compresor de frigider ... din pacate doar o singura data ...
... asta e chiar "pescareasca" ...

o solutie de avarie am vazut acum vreo zece ani: omul isi umfla barca racordand-o la teava de esapament de la masina. probabil ca nu se umfla foarte tare (n-am vazut operatiunea pana la capat), dar avea in plan sa foloseasca barca doar pentru dus cateva monturi.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Mar 2011, 09:08

:lol:
Era acuma vreo 2 ani la Valeni tipii au uitat sa aduca pompa si s-a oferit un localnic ca aduca un compresor... compresorul era unul artizanal facut din compresorul de la frigider ... au umflat pana a explodat ( la lipituri) au pus pe gard luni intregi era lasat acolo ....

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 09 Mar 2011, 09:25

ULK scrie:Da, si intre timp, poate mai despacheztezi ceva, ca arzi de nerabdare sa fii pe apa. Zici, pana se umfla(daca tot se umfla singura) mai fac ceva , pana...poooooc. Stanga-n-prejur, cata casuca :) :)

Eu te inteleg ca ai luat adio de la pompe si gonflabile decand cu aeornava(adica barca)...dar nu mai da sfaturi naspa..la altii care se mai chiunie cu asaceva...ca poate sa pateasca urat de tot . Oricum : de 33? si in 3 minute...wow, asta da ;)...si T-MAX..gata suntem pe spate..ce mai.
nene...cand ai compresor si cand stii ca exista risc....ii dai drumu si stai cateva minute langa el pana se intareste balonul (si asta se va intampla destul de repede) Ca o concluzie, si unu de masina este foarte bun atunci cand nu ai altceva mai bun.....
Cat despre dat pe spate....ULK tu te dai pe spate mai ceva ca femeile de pe centura.....

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Mar 2011, 10:24

E buna si pompa manuala(doar sa nu uiti acasa), un pic de miscare nu strica, oricum putin sunt care dau la vasle, majoritatea barcilor sunt motorizate :wink: azi maine motorizam si mulinetele sa ne fie mai usor :lol: .

Scrie răspuns