Motor de 2,5 cp sau 4 cp pentru canoe?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 02 Feb 2011, 13:34

@ mermanos Ce lungime are canoea? Ai iesit pana acum la plimbare cu familia cu ea?

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 02 Feb 2011, 15:33

costas65 scrie:cred ca varianta cu suport lateral pe care sa atasezi si un flotor ar fi cea mai buna. Oricum nu ai cum sa glisezi cu o canoe in conditii de siguranta, mai ales daca nu vrei sa-i faci pupa oglinda. Obtii astfel o stabilitate mai buna si cand ai chef poti sa-l dai jos si sa mergi la padele fara sa aduci modificari canoiei.

Dar, inca o data iti spun, eu unul as alege o barca mai sigura pentru deplasari pe distante mari.
Vreau sa merg cu ea in conditii de siguranta - nu sa glisez-insa nu vreau nici sa arat ca un spargator de gheata care abia se taraie prin apa;motorul vreau sa-l folosesc ca ''auxiliar '', deci voi folosi cu preponderenta pagaia si in cazuri de forta(curent mare ,furtuna eventual pe drumul de intors in aval-daca m-as incumeta),cu motorasul;in definitiv pot sa ma duc cu canoea si pe masina pana la Maliuc ,Gorgova, Murighiol ,Gunavat etc.si sa-o pun pe apa acolo in ''inima deltei''evitand astfel traficul de pe Dunare si deplasarile mai lungi de peste 30-40km .

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 02 Feb 2011, 15:37

lucipetrescu scrie:@ mermanos Ce lungime are canoea? Ai iesit pana acum la plimbare cu familia cu ea?
Canoea are 4,65m lungime si 95cm latime,45cm inaltime la extremitati si 35cm la mijloc(cuplu maestru)iar greutatea in jur de 30kg.
legat de iesirea la plimbare cu familia inca nu am facut-o;astept sa vina primavara!!! :D

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 02 Feb 2011, 19:01

mermanos scrie:
lucipetrescu scrie:@ mermanos Ce lungime are canoea? Ai iesit pana acum la plimbare cu familia cu ea?
Canoea are 4,65m lungime si 95cm latime,45cm inaltime la extremitati si 35cm la mijloc(cuplu maestru)iar greutatea in jur de 30kg.
legat de iesirea la plimbare cu familia inca nu am facut-o;astept sa vina primavara!!! :D
din experienta mea banuiesc ca e canoe teshita la un capat, dar e suficient 2.5cp, cu mai mult e periculoasa ca e instabila

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 02 Feb 2011, 19:21

edi_curiosul scrie:
mermanos scrie:
lucipetrescu scrie:@ mermanos Ce lungime are canoea? Ai iesit pana acum la plimbare cu familia cu ea?
Canoea are 4,65m lungime si 95cm latime,45cm inaltime la extremitati si 35cm la mijloc(cuplu maestru)iar greutatea in jur de 30kg.
legat de iesirea la plimbare cu familia inca nu am facut-o;astept sa vina primavara!!! :D
din experienta mea banuiesc ca e canoe teshita la un capat, dar e suficient 2.5cp, cu mai mult e periculoasa ca e instabila
Nu am inteles prea nine termenul ''tesita'' ; e simetrica (ascutita la ambele capete insa poate fi modificata)


mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 02 Feb 2011, 20:27

foarte fain-ambarcatiune. peisaj si motor. E cel de la honda de 2,3 cp?daca da ce-mi poti spune despre el?
Asa ma vad si eu numa ca in peisaj mai intra si ''moaca mea micuta '' la mijlocul canoei ;dar nu prea agreez pupa taiata.
merci de foto.

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 02 Feb 2011, 21:33

mermanos scrie:foarte fain-ambarcatiune. peisaj si motor. E cel de la honda de 2,3 cp?daca da ce-mi poti spune despre el?
Asa ma vad si eu numa ca in peisaj mai intra si ''moaca mea micuta '' la mijlocul canoei ;dar nu prea agreez pupa taiata.
merci de foto.
da, e honda 2.3 cu racirea pe aer, un pic mai galagios decat unul cu racire pe lichid

cred ca in cazul unei canoe daca nu e taiata nu exista pupa :D, asta e varianta pt motor

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 03 Feb 2011, 12:15

Parerea mea e sa astepti pana la primavara, sa vezi cum se simt fetele tale in canoe. M-am plimbat si am pescuit din canoe. Dupa 2-3 ore devine cam inconfortabil de stat, te dor spatele, picioarele, vrei sa te ridici in picioare, sa-ti schimbi pozitia. Pe langa asta in trei persoane e o ambarcatiune instabila. Dureaza un pic pana o sa va obijnuiti sa stati in ea fara emotii. Asta pe apa fara valuri. Pe lac cu vant si valuri e stresant. Pe canale inguste navigabile nu aveti ce cauta parerea mea. Orice salupa mai mare sigur va va umple toata barca cu apa sau va va rasturna. Asa ca de la Maliuc nu o sa ajungi in siguranta pe Sontea, nici de la Gorgova la Mila23. Nici pe Sulina nu mi-as duce familia cu ea. Exista canale pe care nu se circula cu barci cu motor, de genul retelei de canale din spatele plajei de la Maliuc, canalul de langa ferma piscicola de la Vulturul etc si pe care poti face trasee cu canoea linistite si relaxante.
Depinde ce iti doresti.
Daca vrei sa va plimbati prin delta vinde canoea si cumpara o lotca mare(merge economic cu motor mic, poti sa pui in ea cate bagaje vrei: pat pliant, umbrele, cort, butelie, aragaz, soacra etc, pasagerii se pot intinde si dormi in timpul marsurilor lungi, nu te rastoarna nimeni, cu pret de cateva beri sau o jumate de rachiu o urci pe mal sau o tii legata in tulcea de vreun debarcader din portul liber).
Daca vrei plimbari scurte, in zilele frumoase cu familia si sunteti pasionati de sportul asta slava Domnului sunt lacuri, canale fara barci cu motor pe langa Tulcea pe unde va puteti plimba dar in acest caz nu prea are sens motorul... De fapt un motor ar fi ok daca vrei sa inchiriezi o lotca cand aveti chef de o plimbare prin delta.

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 05 Feb 2011, 03:16


Scrie răspuns