Pastrare culoare maner lanseta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 24 Ian 2011, 21:19

da ..malai imi suna cunoscuta treaba dar din domeniul culinar...cand parlesti un pui si raman tulee atunci il freci cu malai sa iasa alb si frumos fara negreala.Asta sa fie reteta pentru care multe lansete de la anunturile vanzari sunt : 'putin pescuite/pescuite de trei ori anul asta/rar pescuita din cauza ca nu am avut timp"? Cine cumpara o lanseta de 500 ron daca nu are timp sa o folosesca?On topic, eu le spal anual in cada cu detergent de rufe si le clatesc bine.
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Mesaj de Sami » 24 Ian 2011, 21:49

georgica scrie:da nu inteleg ce solutzie salvatoare mai cautzi? :lol: s-a spus cam tot...
ia un burete finutz, il inmoi cu apa calda si detergent de vase lichid, degresant, il infasori pe maner si freci frumos in sus si-n jos... :lol: :oops: si gata! iese ca nou, daca ai pete mai nasoale pe el infasori smirghel foarte fin si "razi" 0,00001mm de pe maner... nu-i mare scofala.
Am priceput partea cu curatatul,insa eram curios daca exista si vreo solutie care sa mentina manerul curat,fara sa fii nevoit sa il speli de fiecare data.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 24 Ian 2011, 22:11

U-40 Cork Seal de la Cabelas. Dar tot trebuie sa speli minerul

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 24 Ian 2011, 22:15

Lucra cu manusi chirurgicale :twisted:
Nu ai ce solutie sa pui. Daca o lacuiesti, ti-am spus ma devreme ce se intampla. Pe langa asta cu orice dai pe ea, tot se va murdari, doar ca o cureti mai usor, daca poti spune ca e greu sa freci cu o perie, carpa, burete, imbibat/a in apa cu sapun sau detergent, sau in cel mai rau caz cu smirghel

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 25 Ian 2011, 16:09

Ca sa nu se murdareasca manerul este o solutie simpla de tot ... pui lanseta in vitrina precum exponatele din muzeu. :lol:
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Mesaj de Sami » 25 Ian 2011, 18:25

taicanoe scrie:Ca sa nu se murdareasca manerul este o solutie simpla de tot ... pui lanseta in vitrina precum exponatele din muzeu. :lol:
Mai bine pescuiesc pana se face manerul negru :) decat sa o tin in vitrina,desi imi pare rau ca nu am timp suficient.

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Mesaj de andriipopa75 » 25 Ian 2011, 19:12

solutia se numeste cork seal, de la u40

http://www.cabelas.com/product/U-40-Cor ... l+Products

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 26 Ian 2011, 16:35

Fara suparare dar aveti prea mult timp sau pierdeti prea mult timp admirand manerul lansetei. Care e justificarea obsesiei pentru pastrarea nuantei manerului ? Vreti sa o vindeti si sa-i prostiti pe prosti ca e noua ?
La lansetele de stationar sau crap mai inteleg ca trebuie curatate mai des, pentru ca acolo mai stai cu mainile prin nade, mamaligi, viermi etc dar la lansetele de spining ? Se murdareste asa tare manerul de la voblere sau twistere ?
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Mesaj de Sami » 26 Ian 2011, 21:38

taicanoe scrie:Fara suparare dar aveti prea mult timp sau pierdeti prea mult timp admirand manerul lansetei. Care e justificarea obsesiei pentru pastrarea nuantei manerului ? Vreti sa o vindeti si sa-i prostiti pe prosti ca e noua ?
La lansetele de stationar sau crap mai inteleg ca trebuie curatate mai des, pentru ca acolo mai stai cu mainile prin nade, mamaligi, viermi etc dar la lansetele de spining ? Se murdareste asa tare manerul de la voblere sau twistere ?
Nu vreau sa o vand :) ,din contra, am mai achizitionat un combo.Pana la urma cred ca o sa fie mai interesanta cu manerul mai colorat.Am avut in cap sa o tin curata pe maner mereu,dar am fost convins de catre colegii de pe forum ca are un aer mai interesant daca il las sa arate uzura in timp

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 27 Ian 2011, 09:54

Nu e vorba ca arata mai nu stiu cum daca se vede "uzura" pe maner dar la lansetele mele de spinning mai mult de odata pe an nu le prea curat. Atunci cand ma apuca "nebunia" curateniei le spal usor cu o carpa umezita bine pe care pun niste sapun lichid. Clatit cu apa curata si gata. Fara periute, fara solutii minune care pastreaza nuanta plutei nealterata ... prea multe complicatii.
S'altare și bunăstare !

Scrie răspuns