Oscilante din argint

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 19 Ian 2011, 09:34

Belenyessy S scrie:Interesante raspunsuri, vad ca unii au prins cu ele, altii nu le considera ceva special. Sunt de acord cu Kzoli, increderea e chiar importanta.
Abia astept sa se dezghete lacurile cu stiuca sa vad daca mai am noroc :)
Anul trecut in delta, in aceeasi zi am prins una de 77 si alta de 78 de cm la o oscilanta cumparata cu 4 ron de la Dragonul Rosu (un Doli de vreo 18 grame - aurie - made in china).
Am fost sigurul care a prins mai mari de 1.5-2.5 in acea zi (chiar daca si restul prietenilor au incercat la aceeasi oscilanta). Deci sa fie oscilanta de vina sau felul cum o jucam / norocul / firul care-l foloseam / lanseta / mulineta ?

http://www.flickr.com/photos/46549853@N07/5368955685/
http://www.flickr.com/photos/46549853@N07/5369563770/
www.pentrupescuit.ro

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Mesaj de bogdan_br » 19 Ian 2011, 09:34

100% de acord cu cele spuse de tristan si kzoli.
Eu am niste linguri din tabla matuita de inox, ''home made''...destul de prinzatoare, chiar si in zilele cand cumatra e mai mofturoasa. Care ar fi diferenta intre acestea si unele din argint ? Nici astea nu coclesc, nefiind acoperite galvanic nu-si pierd in timp culoarea...intreb si eu?

Belenyessy S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 08 Mar 2010, 13:33
Localitate: Tg-Mures

Mesaj de Belenyessy S » 19 Ian 2011, 10:22

Sunt f bune lingurile din inox, sunt mai rezistente decat cele acoperite si eu vreau sa-mi fac cateva.
Ceace priveste pretul lingurilor din argint, sunt f scumpe, sigur nu o sa cumpar, mai bine imi iau 10 linguri normale. Dar pana cand am lingura de argint sigur o so folosesc ca prima optiune.. pana ramine undeva sub apa :)

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 19 Ian 2011, 11:00

kzoli scrie:Daca este peste si insisti o sa vina si la tabla mai devreme sau mai tarziu :wink: , daca nu este, poti sa dai cu argint cu aur tot ce vrei ca nu are ca sa inhate.
Deci regula 1 e sa fie peste care dupa cum stiti este din ce in ce mai putin peste tot ...
Stiu ca nu se pune ca nu are nici o treaba dar totusi ... acum cateva zile am avut ocazia sa incerc cateva naluci intr-o "crescatorie de pastravi " prindeam la orice, indiferent de naluca am dat chiar si cu cateva argintate (nu argint complet), si cu vobler si prindeam una dupa alta, erau interesati de tot ce aparea in fata lor si asta cam in 3 zile in diferite intervale cu acelasi naluci...
Daca este peste si are concurenta la hrana inhata totul ,daca nu e mai mofturos ... si exemplare acele de peste 4-5 kg au "vazut multe " la viata lor si sunt mai precauti ca fratii lor mai mici .
aici nu-i vorba de unica stiuca din apa sau crescatorie . vorbesc de delta si de proportia de 14 buc la 3 , in acel moment ,eu si cu-n prieten in aceeasi barca. pana sa schimb cu unica ,pe atunci lingura de ag nici eu nu prindeam mai mult si foloseam tot eire , dar din cele comune . mai e ceva; pe ghiolurile din delta nu agati ,rata pierderilor e destul de mica si atunci "ai curaj" .cert e ca de atunci pe mine cele de ag m-au castigat . inclusiv alea facute in casa si la fiecare partida am prins mai mult cu ele decat ceilalti. in final nu mai dau dacat cu ag, alpaca si alama . cred ca-i vorba si de ceva densitate a materialului. sunt sigur ca mai sunt pe aici baieti care le utilizeaza din plin :D

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Ian 2011, 12:50

Eu as incerca cu linguri de aur dar ma tem ca ii las someri pe cei cu alea din argint asa ca imi vad de treaba! :lol: De ce sa ajutam stiuca sa devina atat de pretentioasa?

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 19 Ian 2011, 12:57

Fario_nebunu scrie:Eu as incerca cu linguri de aur dar ma tem ca ii las someri pe cei cu alea din argint asa ca imi vad de treaba! :lol: De ce sa ajutam stiuca sa devina atat de pretentioasa?
pai, pentru ca e romaneasca??..., crescuta pe plaiuri mioritice...cu bashini in cap, fitzoasa, aburita de paradigme si prejudecati punand botu'doar la naluci ""adevarate" puse la nas de pescari "scosi din cutie"...??

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 13:04

Cum arata o oscilanta prinzatoare si din ce aliaj este facut ? Daca gasiti raspunsul ,poate nu mai e cazul sa folositi argint, aur sau alte metale pretioase. Oscilanta poate sa fie brodat si cu diamante, daca cine manuieste n-are mana formata :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 19 Ian 2011, 13:17

pai, pentru ca e romaneasca??..., crescuta pe plaiuri mioritice...cu bashini in cap, fitzoasa, aburita de paradigme si prejudecati punand botu'doar la naluci ""adevarate" puse la nas de pescari "scosi din cutie"...??[/quote]

guritza ,stai tu linistit ca lingura de ag n-a inventat-o gipo sau eu. sunt si acum batranei prin piata ,care au atentat la zestrea sotiei .tacamuri de ciorba ,cu coada taiata, zgariate, chiar lovite cu cate o ancora ruginita . dar de argint .stiu ei ce stiu. :wink:

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 19 Ian 2011, 14:09

Densitatea argintului este aprox 10500 kg/m3 a fierului(otel, inox) in jur de 7800kg/m3. O lingura de 16 g din argint este mai subtire decat una identica din fier; ar fi ca si grosime ca una de 12 g din fier. De aici ar putea apare o usoara dinamica diferita a lingurii din argint fata de alte materiale.
Nu am pescuit cu linguri din argint dar are soacra-mea niste tacamuri care stau degeaba :twisted: asa ca la vara o sa testez niste home made-uri
P.S. Argintul emite spontan ioni negativi in apa :)... poate-i simte stiuca
:lol:

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 23 Ian 2011, 02:12

Da si mai are proprietatea ca se depune pe dintii la Stiuca si aceasta poate sa manace orice, vezi sensibilitatea la cald si rece din reclama la pasta de dinti cu ioni de argint. :D
Ceva prpritate de rezonanta are argintul fata de otel. Rata de prindere este mai crescuta in favoarea argintului pt acelasi model din tabla si cel de argint lucru observat si de mine. Eu in delta am incercat tot asa dar cu o lingura de alama (custom) tragea stiuca la ea ca pilitura de fier la magnet. Argintul si alama (aici ma refer la material nu culoare) are ceva deosebit in transmiterea/generarea vibratiilor nu degeaba firmele de cinele (zildjian paiste) le folosesc la fabricatia instrumentelor muzicale in diferite retete si combinatii de aliaje.
De scumpe nu sunt scumpe din pretul la unele voblere jdm poti lua chiar 3 buc. :wink:

Scrie răspuns