Sonare Side Imaging

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 09 Ian 2011, 02:52

Multumesc!

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesaj de tanase_cornel » 15 Ian 2011, 10:52

Am iesit de cateva ori cu un Humminbird 898c SI Combo. Un sonar Side Image merita investitia. Trebuie insa tinut cont de un aspect. Chiar daca el poate acoperi o suprafata mare de apa este recomandat ca SI sa fie reglat cam la de 3 ori adancimea apei. Deci intr-o apa de sa spunem 4 m adancime, vom scana la o trecere cu barca 24 de m de apa (12 pe fiecare parte a barcii). Bineinteles putem regla SI la maxim insa imaginea o sa fie neclara, fara detalii...
Va las cateva setari care pe mine m-au ajutat sa reglez sonarul cat si un link unde sunt imagini si discutii despre aceste sonare. Sper sa va ajute.

SI Range -Unless you are needing to scan large areas, keep the SI Range to around 3 to 4 times the depth. You will get better images this way and if you are using the 800khz, it should really be around 2.5 times the depth.

Switchfire - Clear (less than 10') Max - (In Deeper Water)

SI Sensitivity - Up 1 or 2 notches from default (Will very accoring to bottom hardness)

Contrast - 10 (anywhere from 9-11 looks good)

Sharp - Off or Low (really gets grainy above low)

Turn 83khz off for faster processing and recording.



http://www.xumba.scholleco.com/

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 17 Ian 2011, 10:28

Mai vin si eu cu intrebari:

-la un 798 ci si cam ce suport de sonda si implicit de sonar folositi?
-ce baterie ar trebui sa-mi achizitionez?
-este neaparat sa folosesc o siguranta fuzibila(daca da ,cum si ce fel)?

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Mesaj de tanase_cornel » 17 Ian 2011, 18:25

Mai vin si eu cu intrebari:

-la un 798 ci si cam ce suport de sonda si implicit de sonar folositi?
-ce baterie ar trebui sa-mi achizitionez?
-este neaparat sa folosesc o siguranta fuzibila(daca da ,cum si ce fel)?
Eu folosesc suportul de sonar care vine implicit si se monteaza pe oglinda barcii. Ai pe ultimele file ale cartii tehnice, instructiuni cum trebuie montat.
O baterie de 12 V si 8 amp e suficienta pentru cateva ore bune peste 20 (depinde daca folosesti sonarul noaptea si iluminezi ecranul) si nici nu e grea.
Siguranta se recomanda sa fie folosita cu toate sonarele. Se monteaza pe firul pozitiv (rosu) al cablului de alimentare. Gasesti in magazinele de specialitate la un pret de app. 7 lei suportul cat si siguranta. Mai trebuie sa tai cablul si sa il cositoresti. Iti mai recomand sa iti cumperi si doi "crocodili" care o sa te ajute sa iti fixezi cablul de alimentare de bornele bateriei.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 18 Ian 2011, 08:36

Multumesc,suport de sonar nu am(l-am luat fara),am vazut pe magazinele on-line dar nu vad unde asez sonarul,transducerul am inteles dar sonarul....
La baterie mai vreau sa intreb care este maximul de amperi la care sa nu am probleme.
Cu siguranta am inteles dar de care si ce putere ?

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 18 Ian 2011, 08:38

fishi scrie:La baterie mai vreau sa intreb care este maximul de amperi la care sa nu am probleme.
Amperajul unui acumulator poate fi si de 300 Ah :shock: ... nu te afecteaza cu absolut nimic..... Cu cati amperi ai mai multi... cu atat te tine acumulatorul mai mult :bere:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 18 Ian 2011, 08:57

fishi scrie: ... Cu siguranta am inteles dar de care si ce putere ?
este bine sa fie cat mai mica si cat mai aproape de borna plus a acumulatorului. e buna una de sticla ca in poza asta, montata intr-unsoclu

ar trebui sa scrie consumul sonarului undeva pe el (e vorba de consumul electric, nu de output power, care este altceva). poate fi in (mili)amperi sau in watti.
se alege siguranta un pic mai mare decat consumul aparatelor conectate
daca e in watti: se imparte puterea (watt), la tensiune (probabil 12V) si rezulta curentul (A)

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 18 Ian 2011, 11:42

Sonarele consuma cam 7W cele din seria 500 si pot ajunge la 12-14 W cele mai performante sau chiar mai mult in functie si de rezolutia si marimea ecranului.....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 18 Ian 2011, 11:50

Cauta o baterie de motocicleta.Costa undeva la 80 de lei si te tine una doua zile, nu curge, poti sa o rastorni si nu e grea. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 18 Ian 2011, 11:53

conform manualului, la pagina 163, consuma 650mA ... o siguranta de 1A e suficienta doar pentru sonar, daca mai ai in plan sa pui si altceva pe acumulator, trebuie pusa una mai mare

ne ramai dator cu un review ... mai incolo ... dupa cateva partide de pescuit

Scrie răspuns