GPS

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Dec 2010, 12:36

Nemernic scrie:probabil gasesti aici:

http://www.rna.ro/Legislatie/Personal%2 ... gia_ro.pdf
Da aceasta este !

Nu e complicattrebuie invatat + : cerere+adeverinta de la medic+ copie studii+copie Ci si cam atat (+ taxa de inscriere cam 320/ categorie ron) era in primavara .

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 08 Ian 2011, 10:29

pacat ca un subiect (GPS) care putea deveni interesant (poate chiar sticky), a ajuns sa fie un tutorial al obtinerii permisului de conducere al barcilor (care mai este in cel putin un topic).

s-a reprosat ca PDA-ului nu-i rezista acumulatorul prea mult, ceea ce e perfect adevarat.

profitand de faptul ca am primit, nu chiar de la Mos Craciun, un telefon mai destept, am incercat sa rezolv problema introducerii hartilor de pe Google Earth in acest telefon, de retinut, in mod offline .
in mare e cam asa:
- se intra aici si se instaleaza programele respective.
- hartile se pot crea cu Mobile Atlas Creator, dar trebuie cautata versiunea 1.9

telefonul trebuie sa aiba:
- gps intern (cred ca sistemul functioneaza si cu un GPS extern si bluetooth)
- eu l-am testat pe un E72 care are S60 3rd Edition Feature Pack 2 (S60 3.2.3)

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 08 Ian 2011, 11:20

Sper sa am timp intr-o zi sa postez un tutorial complet apropo de programe/navigatie pentru pescuit. Eu folosesc OziExplorer cu pozele Google Earth si am reusit sa nu ma ratacesc in Delta chiar prin canale mici. Probabil ca am avut noroc si cu faptul ca geografia nu s-a modificat prea mult. Ozi permite nu numai afisarea pozitiei pe harta ci si calcule de distanta/timp legate de viteza omului/barcii. Aveam pe undeva o captura de ecran cu harta, puncte de intersectie si altele. NU CERETI LINK-uri catre download, programele se gasesc "pe ici pe colo"
RX6 & Daiwa SS owner!

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 08 Ian 2011, 11:30

fanelul scrie: ... Eu folosesc OziExplorer cu pozele Google Earth "
probabil pe PDA ... asta s-a mai discutat in pagina 2 a acestui topic
daca e pe telefon ... e interesant

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 08 Ian 2011, 11:37

Da, este numai pt Win Mobile deocamdata, au planuri de portare si pt Android.
Pt moderator: am gasit captura de ecran, daca nu e ok link-ul catre alt site, stergeti
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
cp
veteran
veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 21 Sep 2008, 18:46

Mesaj de cp » 08 Ian 2011, 16:36

Salut!

In afara de Garmin 60 CSx si alte variante cu telefonul ar mai fi si cateva pentru treking:
Garmin eTrex (ieftin, 350-450 lei, nu i se pot instala harti), Garmin eTrex Legend (800-900 lei) sau eTrex Vista HCX (1200-1300 lei). Eu folosesc Vista HCX, este varianta mai mica a 60CSX-ului, aceleasi performante. Verificat in comparatie cu CSX/Legend/Oregon/Dakota. Ecranul mai mic cu cativa mm ca la 60CSX. Il folosesc pe barca (mana cereasca la Belis, la Open cand... pana s-a ridicat ceata a fost foarte greu de gasit locurile, mai ales ca eram prima data pe lac). Il folosesc si pe masina (suport parbriz RAM Mount si adaptor miniUSB pentru curent la bricheta, smecherie salvez acumulatorii lui), sau pur si simplu cand merg pe jos pe unde nu cunosc. Acumulatorii de 2700mAh tin pana la 20 ore mai am inca doi, i-am luat la set cu incarcatorul. Are harta ROAD 2005 (cred) la un nivel foarte detaliat iar in Delta pana si lipoveanul ce conducea barca s-a mirat de acuratete. Am gasit si o harta tot asa detaliata pentru Bulgaria, dar trebuie incarcata separat pe alt card, este o poza foarte mare de cca 38mb, dar culmea este ca o vede si o poate folosi in detaliu cam ca cea de RO. Am si toata harta UE, la nivel detaliat, cu puncte de interes, ce sa zic, eram in Liubliana, am cautat dupa nume si am gasit restaurant in oras... Pe ansamblu fata de cel de masina dedicat, nu vorbeste, dar scoate un piuit si iti arata pe ecran cu o sageata mare pe unde trebuie sa o iei.

Cam asta e, daca mai este cineva interesat (fishi si nu numai) ii pot da o adresa de la un magazin de unde l-am luat. MatrixVR5 stie ca tot de acolo l-a luat, da a fost incapatanat si si-a luat caramida (cum ii spun eu la 60csx) :D

Evident se poate folosi eTrex-ul simplu fara harta, memoreaza foarte multe puncte, rute, etc dar nu se pot instala harti.

Numai bine,

Cristi

vlad21

Mesaj de vlad21 » 08 Ian 2011, 17:04

@cp.... aici da-mi voie sa te contrazic.. caramida... necaramida 60csx rulz..

drept dovada desi este oldies...este inca best seller chiar si in topui in us!
so.. oldies but goldies

in plus.. crede-ma in delta este incredibil :P.... si iti orfera senzatia de a nu depinde de barcagiu obligatoriu... priceless :P

vlad21

Mesaj de vlad21 » 08 Ian 2011, 17:21

micutu scrie:
fanelul scrie: ... Eu folosesc OziExplorer cu pozele Google Earth "
probabil pe PDA ... asta s-a mai discutat in pagina 2 a acestui topic
daca e pe telefon ... e interesant
azi am gasit Androzic... ca aplicatie pentru android
l-am instalat se pare ca stie sa-i pui harti...
stiti ceva de el? il mai foloseste cineva?

Avatar utilizator
cp
veteran
veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 21 Sep 2008, 18:46

Mesaj de cp » 08 Ian 2011, 18:17

@vlad21

Ai dreptate, 60CSX rulz. Are si butoanele asezate mai OK... parerea utilizatorilor. Nu comentez este chestie de gust, am ales varianta Vista HCX ca e mai mic, face exact acelasi lucru. M-am invatat si cu butoanele, sunt pe lateral, dar odata ce te inveti... Iar vis-a-vis de Delta sunt de acord cu tine. Acum sunt chitit pe un SI, stii pe cineva? :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 10 Ian 2011, 14:56

60CSX are semnal si pe munte sub brazi de zeci de metri, unde alte GPS uri cauta semnal ... rezista la caderi si am "pescuit" si din apa de 1.5 -2 m si inca functioneaza perfect. Eu nu pot decat sa laud.
Cat despre precizia de cativa in cm cum a dorit un user nu cred ca este cazul. Oricat de oldies e csx ul inca e cel mai bun atat ca performanta cat si pret.....
Apropo stie cineva de unde se pot descarca harti, trasee pentru Garmin Mti. Fagaras ?

Scrie răspuns