GPS

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

vlad21

Mesaj de vlad21 » 14 Dec 2010, 08:44

@micutu: este super misto tutorialul:)
dar am un mic dar.... am foslosit un PDA in delta... si apare o problema de baterie :(

altfel @fishi: Garmin 60CSX oldies but goldies.... este de deparete bet seller si la noi si in US

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Dec 2010, 09:18

[quote="vlad21
altfel @fishi: Garmin 60CSX oldies but goldies.... este de deparete bet seller si la noi si in US[/quote]

Bateria la 60CSX rezista aproximativ 20 ore( depinde de tipul bateriei) si are format AA tip creion poti sa schimbi oricand , iar se gasesc incarcatoare solare care incarca in cateva ore si pe timp noros.
Eu am folosit cel mai des in drumetiile la munte si avea semnal si in padure sub pini unde alte GPS uri ( ale colegii) cautau sateliti. Nu zic ca este cel mai bun, probabil sunt si altele, dar pret/calitate e foarte ok !

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 14 Dec 2010, 10:19

vlad21 scrie:@micutu: este super misto tutorialul:)
dar am un mic dar.... am folosit un PDA in delta... si apare o problema de baterie :(
multumesc ... la nevoie pot da mai multe detalii

in delta, in marea majoritate a cazurilor, deplasarile se fac cu barca, asa ca 1-2kg de baterie pentru a mentine in functiune PDA-ul nu e o problema prea mare ... cel putin asa fac eu: am un acumulator etans de 24Ah(8,5kg) pentru sonar, telefon, PDA, senzor GPS si ce-o mai fi si ma tine minim trei zile.
pentru o singura zi un acumulator de 4Ah, cu o greutate de circa 1,5Kg e suficient. e preferabil ca acumulatorul sa fie etans - tipul utilizat, sa zicem, la sistemele de alarma

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de MatrixVR5 » 14 Dec 2010, 11:37

Garmin 60CSX , este foarte bun la pescuitul din barca, iar in Delta nu-ti mai trebuie barcagiu daca ai permisul de navigatie . :lol:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Dec 2010, 12:16

MatrixVR5 scrie:Garmin 60CSX , este foarte bun la pescuitul din barca, iar in Delta nu-ti mai trebuie barcagiu daca ai permisul de navigatie . :lol:
GPS E cool, doar daca ai si soft aferent cu harta zonei altfel :shock: . Permis sub 5 cp si barci de 7m nu ai nevoie, in rest examen la capetenie si iei D ul daca stii ... si no limit la motoare iar la ambarcatiuni pana la 24 m :lol: tot materialul e pe site rna.ro trebuie doar invatat :lol:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 14 Dec 2010, 12:21

200 de coco si-l ai in buzunar :oops: ... deh... Romania -> tara tuturor posibilitatilor
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 14 Dec 2010, 12:24

kzoli scrie:tot materialul e pe rna.ro trebuie doar invatat :lol:
ce material de invatzat e pe situl ala? da un link te rog ca io nu gasesc, sau zii macar la ce rubrica sa ma uit.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Dec 2010, 12:27

Nemernic scrie:200 de coco si-l ai in buzunar :oops: ... deh... Romania -> tara tuturor posibilitatilor
:lol: daca vrei doar sa te lauzi cu el e ok , dar e bine sa mai inveti cate ceva ,defapt o faci pentru tine ... pe apa esti singur , daca nu stii ce si cum ... poate avea si sfarsit tragic :cry: oricum demult nu se mai da examen practic pentru D si C doar teorie :lol: , practica este "obligatoriu" doar pentru veliere...

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 14 Dec 2010, 12:28

Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 14 Dec 2010, 12:30

da, intr-adevar. mersi pentru pont! :wink:

Scrie răspuns