GPS

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 13 Dec 2010, 19:37

liviu_v scrie: trecem in alta clasa a gps- urilor geodezice, undeva intre 3000-20000 euro , dar si precizie de pozitionare pe masura, sub un metru, pana la 5 cm.
...mai omul vrea sa gaseasca structurile si locurile de pescuit, la ce acuratete au astea poate sa gaseasca si gaura pizd.ii....desi 5 cm eroare poate da gresh...dar si daca nimereste alta gaura apropiata nu cred ca se supara nimeni. :lol: :lol: :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 13 Dec 2010, 19:42

:lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 20:05

Adelin scrie:
liviu_v scrie: trecem in alta clasa a gps- urilor geodezice, undeva intre 3000-20000 euro , dar si precizie de pozitionare pe masura, sub un metru, pana la 5 cm.
...mai omul vrea sa gaseasca structurile si locurile de pescuit, la ce acuratete au astea poate sa gaseasca si gaura pizd.ii....desi 5 cm eroare poate da gresh...dar si daca nimereste alta gaura apropiata nu cred ca se supara nimeni. :lol: :lol: :lol:
Cu gps structura nu gaseste in veci,( ca nu vede sub apa) ,daca are sonar ce conteza 2-3 m in plus sau minus ? Chiar daca pimeste coordonate de la locul cu pricina nu-i sigur ca o sa prinda si pesti :lol:
Cauta un topograf "dotat " cu asemenea aparat si cheama-l la pescuit cu aparat cu tot ... problema e ca nu prea rezista aparatele acestea la apa si la valuri...

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 13 Dec 2010, 20:10

Mda,o groaza de sfaturi bune,mai alews a lui Adelin :lol: Sonar cu GPS nu se pune problema,sonar am unul modest si voiam un gps in care sa salvez way-point-ul sau cum ii mai spune.
Daca va mai vine vreo idee ,bagati. :lol:

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 13 Dec 2010, 20:20

fishi scrie:Mda,o groaza de sfaturi bune,mai alews a lui Adelin :lol: Sonar cu GPS nu se pune problema,sonar am unul modest si voiam un gps in care sa salvez way-point-ul sau cum ii mai spune.
Daca va mai vine vreo idee ,bagati. :lol:
Credeam ca nu am citit bine ce il intereseaza pe om!

@kzoli: se pozitioneaza pe way-point-ul memorat in gps si gaseste structura cu jigul! Acum cred ca este mai clar! Nu vorbeam de sonar ci doar de gps! :)

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 13 Dec 2010, 20:32

totusi, 5 centimetri mi se pare cum mult :!: deja e gabarit depasit, nu cadreaza decat eventual cu echipament heavy, cu rezerva mare pe cotor.
:lol: :twisted:
scuze, Fishi...nu m-am putut abtine! :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 20:50

Din cate am citit este foarte posibil sa cada flota de satelitii GPS, a trecut deja timpul de folosire ,sunt prea imbatriniti, initial au fost lansate pentru Armata SUA.... apoi cu timpul au dat voie si populatiei cu anumite restrictii...banii nu au sa trimita altele, de carpit nu mai pot ca costa prea mult , asa ca in curand canci GPS.... :shock:

Cat despre pescuit cu gps...poate sa fie si +-1 cm daca dai in partea opusa :lol iar locurile se schimba foarte des ...o platforma care ieri era plin de peste maine poate sa fie fara...din foarte multe cauze

GPS cu precizie mai buna de +- 3 m nu o sa gasesti ...eventual la preturi astronomice ... daca gasesti trimite o veste si noua :wink:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 13 Dec 2010, 21:17

leba scrie:totusi, 5 centimetri mi se pare cum mult :!: deja e gabarit depasit, nu cadreaza decat eventual cu echipament heavy, cu rezerva mare pe cotor.
:lol: :twisted:
scuze, Fishi...nu m-am putut abtine! :D
E ok,eu merg pe medium.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 13 Dec 2010, 23:08

eu, ca pescar de stiuca am fost mai interesat cum ajung pe lacul ... japsa ... canalul care ma interesa ... si mai ales cum sa ma intorc de acolo
am un PDA accesorizat cu un receptor Bluetooth pentru GPS, pe care am instalat un program (Ozi Explorer), care imi permite sa "navighez" pe harti descarcate cu ajutorul unui alt program (Mobile Atlas Creator) de pe Google Earth
in mare e cam asa:
1. imi aleg zona din Google Earth (se poate si din altele) cu Mobile Atlas Creator
2. creez o harta pe care cu Ozi Explorer o transfer in PDA
3. si asta e tot ... e un pic mai complicat decat atat, dar nu cu mult
bineinteles, programul imi permite sa salvez waypoint-uri, rute ...
eroarea sistemului e destul de mare, iar la viteze mari trebuie sa fii atent.
pot sa spun ca m-am descurcat perfect in incinte, iar fara ajutorul cuiva am nimerit intrari in lacuri destul de ascunse
l-am folosit si in traficul auto ... cu mentiunea ca acolo sistemul are o intarziere de cateva zeci de metri. nu m-am lamurit inca daca este datorita procesorului meu de la PDA (care e dintr-o generatie mai veche) sau din cauza programului
un mic exemplu
programul mai are multe facilitati, din care mai importante sunt:
- afiseaza viteza
- distanta si timpul ramas pana la urmatorul punct (linie dreapta)
- poti urmari un traseu
- azimut

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 13 Dec 2010, 23:13

micutu scrie:eu, ca pescar de stiuca am fost mai interesat cum ajung pe lacul ... japsa ... canalul care ma interesa ... si mai ales cum sa ma intorc de acolo
am un PDA accesorizat cu un receptor Bluetooth pentru GPS, pe care am instalat un program (Ozi Explorer), care imi permite sa "navighez" pe harti descarcate cu ajutorul unui alt program (Mobile Atlas Creator) de pe Google Earth
in mare e cam asa:
1. imi aleg zona din Google Earth (se poate si din altele) cu Mobile Atlas Creator
2. creez o harta pe care cu Ozi Explorer o transfer in PDA
3. si asta e tot ... e un pic mai complicat decat atat, dar nu cu mult
bineinteles, programul imi permite sa salvez waypoint-uri, rute ...
eroarea sistemului e destul de mare, iar la viteze mari trebuie sa fii atent.
pot sa spun ca m-am descurcat perfect in incinte, iar fara ajutorul cuiva am nimerit intrari in lacuri destul de ascunse
l-am folosit si in traficul auto ... cu mentiunea ca acolo sistemul are o intarziere de cateva zeci de metri. nu m-am lamurit inca daca este datorita procesorului meu de la PDA (care e dintr-o generatie mai veche) sau din cauza programului
un mic exemplu
programul mai are multe facilitati, din care mai importante sunt:
- afiseaza viteza
- distanta si timpul ramas pana la urmatorul punct (linie dreapta)
- poti urmari un traseu
- azimut
Mersi! O sa incerc sa il instalez si eu pe un Mio hacuit!
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

Scrie răspuns