recomandare pt mulineta somn

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Dec 2010, 07:37

Adrian SB scrie:Pana la alocarea resurselor pentru echipament de somn, merge la clonc, din barca, cu echipamentul de crap? Lanseta de 3,60 de 3 lb si mulineta Banax Helicon 5600 ?
Se poate da cu orice echipament,( de scos e un pic mai greu :wink: ) dar trebuie facute anumite compromisuri, nu este comod sa pescuiesti cu o lanseta lunga din barca, dar nu este imposibil, mai ales daca sunteti doi si unul bate apa iar celalalt vegheza lanseta ... In cazul unei lansete lungi este de preferat ca colegul sa ridica- traga pestele in barca altfel este posibil sa se rupa lanseta foarte usor ...
Pe cat posibil una de 1.9 - 2 m este suficient din barca ( daca se poate dintr-o bucata) , iar de pe mal unii, mai ales nemti prefera lansete lungi de 3.6 mai ales 3.9.
...de la Rhino recomand 770 , e bun de tractat barca,busteni .... si e in jur de 450-500 ron.
http://www.peters-anglertreff.de/rollen ... welsrolle/
uni folosesc si
http://www.xxx.ro/produse/170/6804/M ... -7000.html la pretul respectiv e destul de ok .

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 09 Dec 2010, 10:01

in cazul celui de al doilea link postat de kzoli mi-a placut partea asta din descriere:
" Rezultatul, o mulineta de forta, care sa reziste la cele mai mari tensiuni, respectiv ridicarea pestelui de pe substrat, poate cea mai grea parte a drilului cu un somn de dimensiuni respectabile. Cheia sta in angrenajul compact, solid, dublat de un tambur suficient de mare pentru depozitatea unei cantitati impresionate de fir, in cazul evadarilor de distanta."
subscriu la teza asta . intradevar e cea mai grea parte in drilul somnului (ridicarea de pe substrat). pescarii de Scurta din Galatii au delimitat in timp partea asta si zic asa : primele 10 secunde fac diferenta dintre un somn si un rateu.
mulineta asta aproape ca se incadreaza si in bugetul alocat de Lee Lee.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 09 Dec 2010, 10:33

kingofbeasts scrie: sorine , daca era vara eram de acord cu tine. acum insa abia am intrat in iarna si cel putin pana in martie pescuitul la somn e exclus. daca totusi pune unul botu ca ii dai cu naluca in cap , ala e accident. ceea ce vreau sa zic e ca al nostru coleg are cel putin 3 luni in care nu poate pescui la somn si in care sa mai adune bani. in plus 600-700 ron nu cred sa fie o suma imensa indiferent ca vorbim de Shimano sau de DAM. :wink:
Nu toata lumea e King,doar unul,restul suntem supusi :lol: Acum vorbind serios,banii aia eu zic ca pentru 90% din forumisti chiar inseamna o suma importanta.Mai ales pe praful asta. :wink:
Dar mie altceva nu-mi da pace,chestia cu mana pe tambur.Am patit-o si eu si zau daca stiu cum era mai bine sa fac.In momentul in care o plecat" trenul",am avut impresia ca raman fara fir in cateva secunde.De fapt asa se si intampla daca nu puneam mana pe tambur :lol: Ei bine,in momentul ala,se ridica la suprafatza o coada imensa,face doo miscari stanga-dreapta ceva de genul "la revedere fraiere" :lol: si gata...poc.Acum dupa ce am trecut cu bine peste experientza asta cu ajutorul unor sedintze la psiholog(nu de alta dar au fost 3 intamplari aproape identice in aceeasi zi,in decurs de 45 min)ma intreb,am procedat bine? :lol: :lol:Nu cu psihologul,cu mana pe tambur. :lol:

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 09 Dec 2010, 10:44

Penn Slamer si Fin Nor Ahab. Angrenaj otzel+bronz. Ca dezavantaj greutatea apreciabila. Trebuie si o lanseta pe masura ca sa se echilibreze.
Acum, daca nu sunt bani e buna si o mulineta mai ieftina. Macar sa prinda atitia somni mari incit sa-i strice mulineta. Norocul mare e ca nu mai avem multi pesti in apele noastre care sa strice echipamentul :D

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 09 Dec 2010, 11:07

kingofbeasts scrie:ma tot uit la Spheros si nu vad butonul de antirevers. :roll:
sa fie oare acelasi antirevers ca la asta?

http://www.youtube.com/user/DAMtackle#p/u/5/9dxsteIp5ck
ditamai bolovanul frate :wink:
Catch & relax

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 09 Dec 2010, 11:11

si pentru mine 600-700 e o suma importanta. dar imi calculez investitiile cu mult timp inainte si cand ajung sa ma decid nu mai trebuie sa adaug prea mult la bugetul initial alocat si adunat. in plus daca ai suficienta rabdare pretul de lista mai scade uneori in cate o oferta cand mai intra produsul la reduceri. am avut bete si mulinete pe care le-am urmarit jumate de an pana le-am prins la un pret pe care sa mi-l permit (timp in care le-am invatat caracteristicile de le stiam si noaptea daca ma trzeai din somn :lol: ) . La mine e mai greu pana ma hotarasc ca dupa ce am stabilit ce vreau altceva nici nu imi mai trebuie chiar daca e la oferta si pandesc produsul pe care-l vreau pana-l obtin :D :wink: .
in alta ordine de idei partea cu mana pe tambur e singura solutie care la mine a functionat atunci cand frana mulinetei incepea sa dea rateuri. toata chestia e sa nu blochezi tamburul dintr-o data . trebuie sa faci cu mana aceeasi chestie pe care o faci cand strangi frana adica sa pui treptat presiune pe tambur in timp ce locomotiva ia fir. preferabil e ca in acelasi timp sa si ridici de bat treptat ca sa-l faci sa se ridice de pe fund in timp ce ia fir. daca vrei sa il opresti din prima risti sa rupa (ori fir ori bat ori carlig ) . eu in general la somn dublez sau triplez teapa . daca e sa i-o scot din gura iasa din prima si daca nu nici nu mai are sanse sa o scuipe. cel mai nasol e cand intra la batul de spin cu care vizezi alte specii pentru ca nu poti pune prea mare forta pe bat ca sa-l ti cu capu sus. daca apa si firul iti permit e bine sa-l lasi sa-si faca numarul marind treptat frana ca sa oboseasca mai repede.la pompaje e mai dificil ca tot trebuie sa muti mana de pe tambur pe manivela.

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 09 Dec 2010, 11:13

Da mai king dar omul a vrut o mulineta cat de cat pana in 200 ron, probabil si aia ii strange greu, noi trebuie sa-l ajutam cat putem cu un sfat, crezi ca eu n-am vrut din primul moment sa-i recomand Spheros? :wink:
Si eu asa zice ca decat 4 mul. la 200 ron/buc. mai bine 2 spheros si gata... :)
Ce face omul daca nu poate sa adune bani, nu mai pescuieste?[/quote]

mersi fain de sustinere :wink:
la inceputul topic-ului ma gandeam ca poate bugetul asta de 200 ron o sa fie cam putin,dar no ma gandeam ca poate-poate gasesc ceva bunicel la banii astia.am vrut mai intai sa ma consult ca sa nu dau banii de 2 ori pe kkaturi.cred ca mai astept si mai strang banutii si imi iau ceva mai serios si durabil pe viitor.ca daca as stii ca o sa pescuiesc monstrii la care imi trebuie ceva scump,dar bun atunci imi iau din start o mulineta adevarata si elimin din start orice dubiu ca m-ar putea lasa la primul drill mai serios.
inca o data mersi de ajutor si de sfaturi tuturor.topicul nu se inchide si mai astept pareri :wink:
Catch & relax

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Dec 2010, 11:13

elias scrie: Dar mie altceva nu-mi da pace,chestia cu mana pe tambur.Am patit-o si eu si zau daca stiu cum era mai bine sa fac.In momentul in care o plecat" trenul",am avut impresia ca raman fara fir in cateva secunde.De fapt asa se si intampla daca nu puneam mana pe tambur :lol: Ei bine,in momentul ala,se ridica la suprafatza o coada imensa,face doo miscari stanga-dreapta ceva de genul "la revedere fraiere" :lol: si gata...poc.Acum dupa ce am trecut cu bine peste experientza asta cu ajutorul unor sedintze la psiholog(nu de alta dar au fost 3 intamplari aproape identice in aceeasi zi,in decurs de 45 min)ma intreb,am procedat bine? :lol: :lol:Nu cu psihologul,cu mana pe tambur. :lol:
Eu ziceam de frana slabita si mana pe tambur penru"siguranta pescarului" ... nu stiu cine prin ce locuri pescuieste, dar cand stai pe o fasie de 2-3 pasi si frana e blocata la maxim firul nu cedeaza lanseta nu se rupe ori intri in apa ...ori dai drumul lansetei ... eu am patit si din barca era sa ajung in apa uitasem sa slabesc frana dupa o agatatura zdavana si era cat pe ce sa fac o baie nocturna( de pe mal am fost tras de cateva ori in apa, m-am lasat tras ,doar in zone unde cunosteam adancimea si substratul ,dar unde apa are in mal 3-4 m ?).... Daca e sa plece, sa scape in primele 10 secunde nu dupa 35-40 minute sa te lase cu buza umflata... somnul nu e ca alte pesti el nu oboseste de unul singur nu face eforturi , trebuie sa presezi tot timpul, sa tragi de el, altfel pa...
Anumite exemplare sinucigase vin ca busteanul altele mult mai mici se incapataneaza si nu vor sa iasa la suprafata :lol:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 09 Dec 2010, 11:17

lee lee scrie:
kingofbeasts scrie:ma tot uit la Spheros si nu vad butonul de antirevers. :roll:
sa fie oare acelasi antirevers ca la asta?

http://www.youtube.com/user/DAMtackle#p/u/5/9dxsteIp5ck
ditamai bolovanul frate :wink:
e o idee faina aia cu bolovanul. in drill nu mai tragi si de greutatea lestului , ai numai pestele. in plus e si ecologic un bolovan fata de un plumb de cateva sute de grame. partea proasta e ca nu merge decat la plantat. daca incerci sa lansezi risti sa faci accidente sau sa produci pagube. :wink:

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 09 Dec 2010, 11:26

kingofbeasts scrie:
sorinB scrie:
kingofbeasts scrie:intrebarea mea era una retorica :D a fost pusa doar ca sa scot ceva in evidenta :D
deci nu degeaba e folosita (ma refer la Spheros) in sistem heavy duty :wink: cum spuneam si mai devreme mecanismul trebuie sa fie simplu si robust. baitrunnerul si antireversul sunt doar alte 2 puncte slabe la o mulineta de somn , alte 2 chestiuni care pot sa cedeze cand iti e lumea mai draga. :wink:
Da mai king dar omul a vrut o mulineta cat de cat pana in 200 ron, probabil si aia ii strange greu, noi trebuie sa-l ajutam cat putem cu un sfat, crezi ca eu n-am vrut din primul moment sa-i recomand Spheros? :wink:
Si eu asa zice ca decat 4 mul. la 200 ron/buc. mai bine 2 spheros si gata... :)
Ce face omul daca nu poate sa adune bani, nu mai pescuieste?
sorine , daca era vara eram de acord cu tine. acum insa abia am intrat in iarna si cel putin pana in martie pescuitul la somn e exclus. daca totusi pune unul botu ca ii dai cu naluca in cap , ala e accident. ceea ce vreau sa zic e ca al nostru coleg are cel putin 3 luni in care nu poate pescui la somn si in care sa mai adune bani. in plus 600-700 ron nu cred sa fie o suma imensa indiferent ca vorbim de Shimano sau de DAM. :wink:
pt mine hai k ar mai merge pretul ala,dar fara sa afle nevasta k m-am ''ars la bile''.ea cand aude ca vreau sa iau o mulineta cu vreo 130 de ron deja tresare.daramite daca aude de 200 ron sau mai rau 600-700 ron.e greu pt ele sa inteleaga ''drogul'' sau boala asta a noastra pt pescuit.si am incercat de foarte multe ori sa-i explic ca un lucru scump(indiferent daca e ceva de pescuit sau altceva) poate insemna calitate maxima.cand am tot incercat sa-i spun ca doresc sa-mi iau o barca serioasa care atunci era la 1200 ron,a zis ca is nebun sa dau atatia bani si poate o folosesc de cateva ori(2-3 ori)pe an.da,dar cand iti trebuie atunci ajungi sa zici ca ai da oricat sa o ai atunci.asa sunt eu,cel putin.acum ca pretul barcii a sarit la 1500 ron am intrebat-o:no,acum ii mai bine ca s-a scumpit si nu ai vrut s-o iau atunci cu mai putin?ca oricum o iau,fie ce-o fi.si i-am zis atunci:vezi k e ieftin la banii aia si se va scumpi.ea:nu ne trebuie asa ceva.....bla bla bla.replici femeiesti.....
Catch & relax

Scrie răspuns