Voblere ieftine

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 18 Iul 2005, 16:14

O fi sau nu adevarat ca cel mai ieftin este cel pe care l-ai facut singur, dar eu care fac de ceva vreme chestia asta si credeti-ma ca am facut ceva, ori de cite ori merg la pescuit cu careva care da cu voblere de la mine si il agata si apoi trage, rupe si abandoneaza, eu am o parere de rau cu mult mai mare ca a faptasului.Si se intimpla de mult si nu mi-a trect nici acum. Ma doare mai mult de vobler de cit de bani...este adevarat pe cuvint...si atunci isi mai are locul expresia ca cel mai ieftin vobler este cel facut de tine? Eu cred ca nu ...este cel mai scump, in el ai bagat nu numai bani inteligenta, rabdare, timp dar si ceva din tine eu cel putin asa fac...
Dady

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 04 Mai 2006, 22:54

salut

mi-am cumparat acu 2 saptamani un vobler GOLDY circa 8 roni.

pot sa va spun sincer ca merge exceptional, este confectionat din balsa shi calitatea constructiei lui este foarte asemanatoare cu cea a unui rapala sau salmo :P

este un deep runer de 5 shi va pot marturisi ca pana acum am luat avat de 1 kil shi... si o matahala l-a atacat de a dat cu el afara din apa :evil:


ceea ce vreau sa subliniez este ca daca cauti voblere destul de ieftine potzi sa shi gasesti, totul este sa ai rabdare shi timp :idea:


cu prima ocazie imi voi mai achizitiona niste modele de la ei.

ps

se gasesc in arad vizavi de piata cu pesti :wink:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 05 Mai 2006, 09:25

cu X ZONE am pecuit si eu, singurul no name din trusa, un rattle de 5 cm cu care am prins stiuca, bass si waleye, dar care in final l-am pierdut! bate superb!

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 05 Mai 2006, 10:56

Intotdeauna daca faci rabat la qualitate ai surprize neplacute.Spun asta deoarece daca ai incredere in naluca prinzi peste ,daca nu .....

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 05 Mai 2006, 15:40

Sunt de acord cu fiecare dintre voi cele originale sunt mult mai prinzatore decat no-name din piata.Totusi eu am prins stiuca foarte bine la niste voblere dubioase de 5 ron bucata.
Cand eram spinner incepator rau de tot (de fapt primele capturi) la artificeale le-am avut la un vobleras luat din piata cu 3ron.Nu incurajez pe nimeni sa cumpere asa ceva deoarece majoritatea acesto voblere nu au armatura in interior si sunt dintr-un plastic casant si nu sti cand cedeaza.
Chiar ieri am prins 2 stiuci la un voblrer din acesta dupa ce Rapala si Salmo nu pot sa zic ca au dat gres dar aveam emotii sa nu le pierd si am insistat cu voblere ieftine.Cea de a 2-a sttiuca avea 2kg si eu aveam fir de 0,18 si un vobler din acesta care poate ceda oricand am inghitit in sec pana am adus-o pe mal dupa circa 7min.Ideea mea este ca nu le recomand decat in locuri cu multe agataturi cand nu vreti sa riscati ceva mai bun,sau cand vreti sa verificati un loc.
Daca cumparati asa ceva sa va uitati bine la el sa nu fie fisurat si sa-l priviti din fata barbeta trebuie sa fie asezata simetric fata de ambii ochi altfel 100% e gunoi si se invarte in apa ca titirezul.In timpul drilului nu-l fortati ca cedeaza barbeta sau pur si simplu se rupe`n doua.Sa nu uitati sa-i schimbati ancorele dupa ce il achizitionati.Eu am asa ceva prin trusa firme bomba ca:Gold Star(stiuca),Siweida(www.xswd.com tot la stiuca),imitatii Balzer(salau),imatii Blue Fox ar mai fi dar nu merita sa le amintesc:) poate am sa pun si poze sa vedeti.Fir intins tuturor!

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 05 Mai 2006, 16:07

asa cum zicea cineva mai sus, mai sunt si exceptii. dar rare, nene.

de exemplu, am un hopper verde de 4 RON care de la 2m juri ca-i Cabelas. asta pana te-apropii de el si vezi finisajele... :lol: in schimb mere bine, sunt ceva ieseni care mai au...stiu ei care :wink: si stiu ca s-a luat clean la asa ceva, daca nu cumva si biban.
din pacate nu prea le poti proba cand le cumperi, doar sa meri cu ligheanul dupa tine :D :D

oricum, nu incurajez achizitia acestor...chestii.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 21 Mai 2006, 22:34

Am constatat de multe ori ca pe o anumita apa merge mai bine un anumit vobler (vibratie, culoare, ...) decat altele si de multe ori cele mai prinzatoare s-au dovedit a fi nu cele de la marci renumite ci no-nameuri sau hand-made-uri mai putin cunoscute. Am avut si eu un x-zone cu care am avut mare succes anii trecuti pe Somes, niste voblere despre care vanzaturul spune ca sunt hasznosi, de 3 cm dar diferite de hasznosi alea dinainte, cu care am rupt gura targului vara trecuta. Dar oricat de bune ar fi, sunt cateva modele pe care am invatat sa le folosesc de-a lungul timpului si in care am mai mare incredere, gen cosma, salmo, rapala, fiecare cu caracteristicile si aplicabilitatea lui. Cred ca e foarte bine sa ai de toate, si de marca si no-nameuri, si sa inveti sa le folosesti corect pe toate.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 21 Mai 2006, 22:58

DjBeju scrie:Cele mai ieftine voblere sunt cele pe care le poti confectiona chiar tu. Trebuie putina rabdare la inceput dar apoi s-ar putea sa ai surprize la care nici nu te-ai fi gandit vreo data.
Eu imi fac singur voblerele, dar nu am prea multa experienta, dar sunt forumisti(Andrei si S.Tudose) care te-ar putea indruma. Daca vrei te ajut si eu cu ce pot, dar cred ca s-a scris destul pe acest forum despre subiectul in spetza.
Fir intins! :D
Dap sunt de aceeasi parere...adica trebuie sa investesti putin la inceput ...dar poti face muuult mai multe voblere decat ai fi cumparat....mai ai niste avantaje...poate teai gandit vreodata ...oare un vobler roz cu buline galbene ( :lol: ma rgo nici chiar ) sau ai tu in minte niste culori care ar fi ideale...si pe piata nu gasesti modelul...til confectionezi...nu mai zic ca poti obtine diverse "batai"...poti modifica barbeta dupa bunul plac...eventual incerca diverse tipuri...ai optiunea sa faci ce dimensiuni vrei ...credema tiai dori sa faci o multime de modele si dimensiuni...timp sa ai. P.S. trebuie sa insisti la inceput...caci o sa ai cateva esecuri...pana prinzi miscarea
Numai bine si fir incins

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 22 Mai 2006, 06:41

SoSoo scrie:.Eu am asa ceva prin trusa firme bomba ca:Gold Star(stiuca),Siweida(www.xswd.com tot la stiuca),imitatii Balzer(salau),imatii Blue Fox ar mai fi dar nu merita sa le amintesc:) poate am sa pun si poze sa vedeti.Fir intins tuturor!
nu sunt imitatii BALZER - am fost la magazin si au si de 5-60.000 lei si de 170.000 de lei

ambele sunt din plastic numai finisajele difera.
salmo sunt cele mai bune raport pret calitate
alea ieftine le scot la inaintare cand exista risc sa le agat.

sincer cine e tampit sa pescuiasca intr-un loc plin cu agaturi cu un rapala sau yoz ?
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
ss
senior
senior
Mesaje: 308
Membru din: 07 Apr 2005, 12:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ss » 22 Mai 2006, 09:59

sir.JONES scrie:sincer cine e tampit sa pescuiasca intr-un loc plin cu agaturi cu un rapala sau yoz ?
Ce faci, ne jignesti pe toti??? :lol: :lol: :lol:
Daca simti ca acolo este, dai si cu cerceii de aur ai nevestei daca-s prinzatori!!! 8)
PESTELE NU ESTE UN FEL DE MANCARE

Scrie răspuns