Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de tanase_cornel » 31 Ian 2013, 18:58

P.S. Cornele, de la cati oameni sunt bagajele din poza asta?

http://www.rapitori.ro/forum/gallery/im ... e_id=13547[/quote]

La doi oameni :))

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de vipificator III » 31 Ian 2013, 20:48

Cu ce ati gresit de a trebuit sa indurati asemenea chinuri? :(
Nu am cuvinte din barca aia mai lipsea o platforma de rubensiana si era imagine completa. :lol:
Un rucsac infinty un tub de fi 100mm pvc lung de 215m (in care intra 5 bete) si atat bagaj pt o persoana. :wink:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de Nemernic » 31 Ian 2013, 20:55

tanase_cornel scrie:P.S. Cornele, de la cati oameni sunt bagajele din poza asta?

http://www.rapitori.ro/forum/gallery/im ... e_id=13547
La doi oameni :))[/quote]
Salut,
o transporti pe peridoc ? de cati cai e motorasul ?

:bere: sa le folosesti sanatos !
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

cipanu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 06 Ian 2011, 16:34
Localitate: galati

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de cipanu » 01 Feb 2013, 17:59

PILDA ...... Un pescar il pupa in *** pe propietarul unei barci starcraft sa il care toata toamna pe la pescuit si lauda barca in fel si chip acum cand merge cu o laguna il pupa pe celalt propietar ......STIMA SI RESPECT .

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de tanase_cornel » 01 Feb 2013, 19:07

Nemernic scrie:
tanase_cornel scrie:P.S. Cornele, de la cati oameni sunt bagajele din poza asta?

http://www.rapitori.ro/forum/gallery/im ... e_id=13547
La doi oameni :))
Salut,
o transporti pe peridoc ? de cati cai e motorasul ?

:bere: sa le folosesti sanatos ![/quote]

Salutari! Da, pe peridoc iar motorul e de opt cai. Ma gandesc ca imi e mai greu sa o manipulez singur daca as duce-o pe masina. Asa, cu peridocul nu depind de nimeni si ma pot duce oricand la pescuit.
Multumesc de urare! Fir intins si sanatate si tie...

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de tanase_cornel » 01 Feb 2013, 19:12

vipificator III scrie:Cu ce ati gresit de a trebuit sa indurati asemenea chinuri? :(
Nu am cuvinte din barca aia mai lipsea o platforma de rubensiana si era imagine completa. :lol:
Un rucsac infinty un tub de fi 100mm pvc lung de 215m (in care intra 5 bete) si atat bagaj pt o persoana. :wink:

Mergeam cu cortul in Delta impreuna cu un alt prieten. Ideea era sa ne campam cat mai departe de orice asezare umana... Aveam in barca tot ce ne trebuie sa traim o saptamana :) plus micile placeri ale vietii (bere, vin, etc, etc )
Echipament ne-am luat atat pentru stationar cat si pentru spinning. Numai benzina aveam vreo 70 de litri :) S-au adunat destule.
Nu-i bai, am ajuns sanatosi si ne-am si intors sa povestim prin ce aventuri am trecut!
:lol1:

Florin Habib
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 19 Ian 2013, 04:26
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de Florin Habib » 01 Feb 2013, 20:48

Am studiat si m-am uitat la toate modelele de barca facute in Romania. Pentru 2 persoane + bagajul usor de spinning. Am pescuit din barca de 3,5m sau 4,00m. Intr-adevar cele de la Romcraft au destula stabilitate cu 2 persoane. Dar la aceleasi dimensiuni ai greutatea mult mai mare (a barcii) si pretul este cam la fel. M-am uitat si la cele facute in Cta. din fibra.
Am pescuit si dintr-un model mai mic SL 350. Eu si un prieten am stat chiar foarte confortabil, pe bancute fiecare la locul lui.

De pneumatica nici nu incape discutie. Repet, poate nu s-a inteles, este parerea mea.

Din alt punct de vedere, doi oameni dezorientati nu au ce cauta intr-o barca pentru ca isi risca viata. Nu vor avea loc nici intr-o salupa.

Am ramas la SL 410, deoarece consider ca este suficient pentru nevoile mele. Urmeaza sa o achizitionez curand. Poate este un pic cam scumpa pentru multi dintre noi dar...... in timp ai satisfactii mult mai mari cu ea, vorbind de fiabilitate, greutate - ceea ce implica automat si usurinta de a fi transportata si mai pot fi enumerate multe avantaje.
Daca nu vrei sa-ti iei o barca o data la 3-4 ani, asta este alegerea cea mai buna.
La Periprava acest model de barca se foloseste cel mai des. Am vazut-o si cu 2 pescari si un cameraman.

In afara de asta, greutatea maxima admisa se refera la greutatea maxima cu care aceasta nu se scufunda chiar daca este inundata complet. Din aceasta cauza bancile sunt umplute cu spuma, pentru flotabilitate. Rog sa fiu corectat daca gresesc. Si eu am avut probleme in a face alegerea corecta dar m-am documentat si sper sa fi inteles bine.
Ca si spatiu este mai mult decat suficient.

Si ca sa fiu inteles bine, Nu sunt decat un cumparator. Nu am nici o legatura cu cel care vinde aceasta barca. Si este doar parerea mea.
O sa am si eu o astfel de barca si o sa revin cu informatii clare poate chiar si poze.
Florin

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de arapaima » 01 Feb 2013, 23:45

bogdan82 scrie:Dane, tot respectul, esti un pescar de renume, chiar daca nu te cunosc, eu, unul, te admir ...

Ai dreptate, Starcraftul este o barca f sigura si foarte usoara :) nimeni nu contesta calitatile astea

dar ... chiar nu ma pot abtine :) ... BF mai vinde si alte barci in afara de Starcraft? pe magazinul online observ ca sunt numai Starcrafte la vanzare ... :)
Bogdane si eu te respect chiar daca nu ne cunoastem personal...

Ai dreptate, in magazinul nostru on-line sunt listate cele 2 barci Starcraft. Exista un singur aspect pe care probabil nu-l cunosti.

La ceva timp dupa ce mi-am luat barca, am testat-o si am plimbat-o pe Dunare si in Delta, am devenit ulterior distribuitor. Desi e mult spus distribuitor. Pur si simplu am vrut sa arat si altora ca exista barci cu un raport calitate pret optim.

Nu o lua insa ca pe o litera de lege. Asa cum am mai spus este parerea mea pur personala si a celor cativa zeci de pescari care m-au insotit pe Dunare la pescuit sau plimbari de placere.

Respect...si o invitatie la pescuit cu barca mea :D

danielo
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 13 Feb 2011, 22:13
Localitate: Oradea

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de danielo » 09 Feb 2013, 11:01

Referitor la pescuitul stand in picioare dintr-o barca de aluminiu care e in V si care e obositor,problema se rezolva simplu prin confectionarea unor gratare din stinghii de brad .Nu fac reclama barci starcraft ,eu avand tot una asemanatoare de aluminiu de 3 m ,dar model din Ungaria .

ovidiu66
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 19 Apr 2011, 14:25
Localitate: deva

Re: Pareri despre barca de aluminiu STARCRAFT SL410

Mesaj de ovidiu66 » 25 Feb 2013, 01:37

De curand am cumparat si eu un SL 410, pentru care am un mercury de 10cp.
Nu sunt pescar, folosesc barca pentru plimbari de agrement.
Este o barca excelenta,gliseaza foarte usor, chiar si cu 3 persoane(90+70+50kg).
Consumul cu motor de 10cp este foarte mic.
Nu stropeste deloc in mers, iar valul de pupa nu intra in barca chiar daca reduc brusc viteza.
Barca este lucrata bine, este foarte usoara pentru dimensiunile sale, raportul pret-calitate este corect.
Am cumparat si un peridoc de la o firma din Slatina, nou, usor si la un pret foarte bun.
Atasez videoclipuri de la prima lansare:
https://picasaweb.google.com/1060620726 ... 0738994498
https://picasaweb.google.com/1060620726 ... 0997467858
https://picasaweb.google.com/1060620726 ... 6557184898

Scrie răspuns