pareri OKUMA

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 31 Oct 2010, 20:09

Eu am multe mulienete Okuma. Alumina 15, 20, Zeon 15 FD, Mistique 15, VSystem 20. Toate le folosesc la spinning si se comporta bine. Cu Alumina am o problema, ca nu imi dau seama cum se desface daca e nevoie sa umblu la angrenaje. Bine ca pana acum in 2 ani nu am avut nicio problema cu ele.Functioneaza cu vaselina "originala" :D . Per total, sunt multumit de ele. VSystemul parca rasuceste putin firul textil, dar cand am dat cu mono a mers ok.

La lansete prefer Daiwa. Am totusi o Alumina de 2,4. E destul de ok. Usoara si robusta.

Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

okuma

Mesaj de newwen » 31 Oct 2010, 21:44

Sunt mulinete foarte bune in raport pret/calitate.
Zn-urile sunt destul de rezistente!
Eu am Longbowri pe care le folosesc la crap(nu sariti pe mine va rog).
Totusi iti recomand Daiwa sau Shimano!

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: okuma

Mesaj de dumi_id » 31 Oct 2010, 22:56

newwen scrie:Sunt mulinete foarte bune in raport pret/calitate.
Zn-urile sunt destul de rezistente!
Eu am Longbowri pe care le folosesc la crap(nu sariti pe mine va rog).
Totusi iti recomand Daiwa sau Shimano!
Eu am PL860 pe care le folosesc la crap de 3 sezoane(nu sariti pe mine va rog) si indura mai mult ca alea de spinning, nu stiu cati dintre voi stati la salau/somn/stiuca cate 3 zile pa balta in ploi torentiale sau la 40grade si mulinetele dupa tot acest timp functioneaza ca in prima zi.
Mai am un Avenger 20 si un 30 de care sunt multumit daca dau cu mono. Cu textil e cam dificil ca se agata firul de "butonul" de frana la revenirea pickp-ului.
Si eu recomand Shimano sau Daiwa (in aceasta ordine).

Avatar utilizator
mariusw
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 16 Aug 2010, 20:02
Localitate: oradea/bihor/romania
Contact:

Mesaj de mariusw » 31 Oct 2010, 23:23

am de vreo 2 ani cred o okuma aquios , niciodata nam desfacuto sa o ung sau ceva si merge si acuma ca noua ... e foarte ok , raportul calitate / pret jos palaria:D.
C&R

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Re: pareri OKUMA

Mesaj de JONES » 01 Noi 2010, 07:49

zamzam scrie:Vreau sa stiu e ceva de sculele acestea cine are ce parere are.
nota 10 la raport pret calitate. La mulinetele sub 50 de coco nu are rival. Mulinetele ieftine de shimano si daiwa sunt mult sub Okuma.
Daca mergi de 20-30 de ori la pescuit pe an nu cred ca merita sa dai mai mult pentru o mulineta.
V-System de la Okuma este foarte slabuta pe segmentul ei de piata.
In schimb Zeon si Avengerul sunt foarte bune pentru cat costa la fel si Epixul daca vrei si pentru stationar/rapitor.
Am un Avenger 20 - , Avenger 40a, V-System 20, Epix Pro 8, SLV 4/5, SLV 5/6, 280 s, Acces 30 DECI pot sa imi dau cu parerea. Mai au si o Shimano Sahara 1500, Ryobi Ecrusima 1000 si am avut un Daiwa Regal 4i - 1000 plus alte mulinete mai slabute.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 03 Noi 2010, 11:58

Singurele mulinete care inca mai rezista in conditii grele la Dunare dupa 12(!!!) ani, si nu le-am menajat deloc. Cu un singur rulment,Okuma Stinger nu-stiu-de-care ca deja scrisul s-a tocit si s-a sters. Saptamana trecuta am desfacut una ca avea probleme cu antireturul, nu i-a trebuit decat un pic de vaselina si un spray de WD-40, in rest uzura minima pe angrenaje . Discurile de clingherit din frana cam sufera, de la driluri cu monstrii sau cu crengi ;)
Nu stiu cum sunt astea noi, dar se pare ca '98 a fost un an bun :lol:

Mai am o lanseta Alumina de spin cu care ma inteleg bine si in 2 sezoane nu a cedat nimic. :idea:

Scrie răspuns