pareri OKUMA

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Mesaj de Spartacus » 28 Mai 2010, 09:40

am o Okuma Mikado, cam mare - ~3000 cred, de 11 ani si merge perfect, in conditiile in care 7 ani a fost singura mulineta folosita..

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 01 Iun 2010, 22:12

Am pescuit cu mulineta OKUMA Bait feeder 3000. Am fost super-incantat de ea, si-a facut treaba cu brio. Am pescuit si cu Lodestar si cu Alumina.
Sunt mulinete care au raport pret/calitate - foarte bun. Si daca le si intretii (cureti, gresezi) te vor tine ani buni, fara a prezenta semne de uzura majora.
Cat despre lansetele OKUMA, pana acuma nu m-am intalnit cu ele. Am auzit doar ca sunt buniecele si au si pretul ok.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 01 Iun 2010, 22:48

si eu detin 2 bucati:
-okuma brahma, generatie veche, de vreo 5-6 ani, cu tambur mare, o folosesc inca pe batul de stationar pentru somn,
-okuma zeon zr30 parca, am avut ceva probleme la arcul de la pickup, dar fiind in garantie am rezolvat-o.
pret/calitate sunt ok, folosita doar la spin ii scade durata de viata, la stationar mult si bine...depinde acuma de fiecare utilizator in parte, cum si in ce conditii o foloseste.
totusi nu mai este okuma ce a fost odata, zic!
numai bine rau la nimeni!
8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 01 Iun 2010, 22:51

Am 4 Longbow 50,5 Semper X(440,50 si 60),1 Aquios 30FD si am avut Avenger ABF 65.
Cele mai vechi au deja 2 ani si merg inca foarte bine.Tot ce am/am avut de la Okuma este/a fost mai mult decat ok. :wink:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 02 Iun 2010, 08:23

Am si eu okuma zeon zr30 ... merge bine, nu pera silentioasa dar e ok. In schimb, cam agata la galet...... Inca o am in garantie....
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 02 Iun 2010, 09:02

Am avut Okuma Miramar acum vreo 10 ani care merge si azi dupa ce am facut-o cadou; Longbow si Epix Pro - mulinete foarte bune.

vel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 21 Iun 2010, 08:05
Localitate: Tg-mures

Mesaj de vel » 30 Oct 2010, 09:09

Nemernic scrie:Am si eu okuma zeon zr30 ... merge bine, nu pera silentioasa dar e ok. In schimb, cam agata la galet...... Inca o am in garantie....
ce inseamna "agata la galet?"
Thumbs up for C'n'R

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 30 Oct 2010, 15:10

dar,ce parere aveti despre trio?am vazut o,m a impresionat foarte mult frana,e foarte aratoasa,nu i foarte scumpa ,are 9 rulmenti...dar cineva care o foloseste totusi?sa mi zica si mie o impresie ceva....ca ma cam bate un gand :D

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 30 Oct 2010, 20:37

georcaef scrie:am fost interesat de okuma alumina, dar m-am linistit dupa ce am citit pe forum ca astea de spinning cam agata firul la galet.
Confirm !
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

TERRANO
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 11 Oct 2010, 22:43

Mesaj de TERRANO » 30 Oct 2010, 20:57

am in "lucru' 1 okuma cassien 4500 pt pescuitul la stiuca cu peste viu.super scula,nu am ce-i reprosa-corp metalic,6 rulmenti,inclusiv la galet,2 tamburi metalici,aseaza firul foarte bine pe tambur(desi pescuiesc cu textil nu am avut probleme gen "peruci" etc...),frana dubla ,ruleaza foarte fin,sistem patentat "eos" ,sistem live bait si alte "inginerii".isi merita cei 190lei cat am dat pe ea.la banii astia nu stiu daca se poate gasi altceva mai bun .
o alta mulineta buna marca 'okuma' pe care am pescuit-o este epixor4000 .se comportat exemplar ,am pescuit cu textil si doar pe Dunare.si nu e scumpa deloc.mulinetele okuma originale ofera un raport calitate-pret foarte bun.

Scrie răspuns