ce parere aveti de firele de la BERKLEY.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tiberiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 10 Apr 2005, 12:51
Localitate: italia ( torino) (baia mare)

ce parere aveti de firele de la BERKLEY.

Mesaj de tiberiu » 27 Apr 2005, 17:51

salutare. ce ziceti de firu TRILENE SENSATION de la berklei, mi la indicat un prieten cai bun (cel mai bun la pescuitu spiningului). am cautat si in italia si nu am gasit. salutare :wink:
salutare. fir intins.

marcelm
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 08 Mar 2005, 09:17
Localitate: Düsseldorf

Mesaj de marcelm » 08 Mai 2005, 18:09

nu este cine stie ce. Daca chiar vrei Berkley, atunci ia ceva mai bun si daca vrei pt. spinning cauta Berkley Vanish Transition. O rola de 300m costa cam 10 euro.
Succes,
Marcel.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 08 Mai 2005, 20:09

E bun vanish transitionul! Eu ti-as recomanda P-Line, k are elasticitatea putin mai redusa si nu sta ff prost cu memoria :? . P-Lineul nu e de la berkley, da daca te uiti pe cabelas gasesti.
Au am mai avut SensiThin de la berkley, da de atunci n-am mai vrut sa am asa ceva, k se strica repede la soare, rezista ff putin in timp. Dupa una doua partide(maxim 2 partide) tre sa arunci cam 20m de fir. Cel putin mie asa mi s-a intamplat. Sunt care au fo ff multumiti de el.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 09 Mai 2005, 14:13

Tiberiu , da Trilene Tournament Strength nu ai gasit tu prin Italia , pe acolo ? Acum un an jumate mi-am luat un Trilene TS Photochromic de 0,20 si inca mai pescuiesc cu el , spre diferenta de altele ,( altele nu de la Berkley ).

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Mai 2005, 10:57

Draga SF-ule, Trilene TS nu se mai fabrica! Am mai scris intr-un topic p-aici, cei de la Berkley au combinat TS-ul si SensiThin-ul in Sensation, incercind sa obtina un fir cu calitatile celor doua. Cit de bine au reusit e alta poveste, depinde de gusturile fiecaruia.

In alta ordine de idei, cei de la Cabelas au inceput sa re-comercializeze celebrul Tectan de la DAM , intr-o versiune imbunatatita. Dupa umila-mi parere este un fir net superior monofilamentelor de la Berkley (imi aduc si acum aminte cum trageam barca cu un Tectan de 0,25 agatat intr-un ciot).
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 16 Mai 2005, 11:20

Bine ai revenit printre noi Wave :wink:

Bine ca ai adus aminte de Tectan, si eu iti impartasesc parerea, pescuiam cu el din barca la crap acum ceva ani, extraordinar fir, NOTA 10. De ce a disparut de pe piata romaneasca?

Numai bine!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Mai 2005, 11:27

Bine v-am regasit! :)

Firma DAM a avut ceva probleme. Am inteles ca s-au "re-organizat" si revin pe piata.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 16 Mai 2005, 12:52

Wave,are dreptate,pt. mine DAMYL TECTAN,e unul din cele mai bune fire mono pe care le gasesti in U.S.A. ,singurul inconvenient ca e un pic sarmos.
Pastrat in conditii corespunzatoare e f. bun si dupa 13 ani(am fir adus din Romania acum 13 ani si e la fel de bun si astazi)

Jean Scurtu

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 16 Mai 2005, 13:13

[quote="Wavedancer"]Draga SF-ule, Trilene TS nu se mai fabrica![/quote]

Maverick-ule , vrei sa bagi boala in mine , m-am atasat mult de firul asta . Musai sa trec zilele astea pe la pravalie .

Am o sursa de unde pot lua Tectan , original evident , problema ii ca nu stiu de cind ii facut si ma intreb daca o fi sau nu expirat ( am vazut niste discutii pe undeva ) , desi cred ca o sa-l cumpar , asa , de dragul vremurilor apuse .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Mai 2005, 18:37

Bine ai revenit Wave :!: :shock: Ai fost in croaziera pe undeva,de n-ai mai dat pe aici?Ce mai e nou,cu pescuitul cum stai?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns