Stiuca cu naluci mari?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 17 Mar 2010, 21:23

Domnule SHOCO va rugam nu exagerati cu JDM-urile tocmai am intrat in posesia unui catalog de 100 de USD cu JDM-uri si m-am documentat si am observat ca sunt chiar foarte acceptabile ca pret, exceptie fiind pretul catalogului. JDM merg de pe la 200 USD in sus si chiar au finisaje de Bromano Dell si la banii aia iei dor o bucata de lansta nu 2 bucati ca Bromanoul. Apropo poti vorbi la Bromano sa-mi aplice pe un bat bromano sau pe un vobler imaginea lui PUFI CATELU!!!. :lol1:

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 17 Mar 2010, 22:54

fix cind ma gindeam ca pt a imprima unui bobler fara evolutie proprie miscarea dorita pleshcarul s-ar descurca numa ghine cu un "fier beton" eftin dar ascultator... care tine la gluma hutuchirii greutatii... Dumbo... care de altfel le stie pe toate... :lol: vine si zice ca cel mai recomandabil ar fi ... culmea ... un stil in sine ... caasting... nuuu alte calitati... de altfel... greu realizabile :lol: si asadar intilnite doar la JDM si scumpeturi nene... :lol: si probabil ... tot la "actiunea" asta misterioasa se referea si shocolina ( consetateanu ) care incerca sa para enteresant si misterios in ce priveste calitatile si ievolutiile boblerelor :lol:

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 18 Mar 2010, 07:24

Mda..... Eu intreb despre niste bete si cand colo..... sare JDM pe mine. Multam fain, ppl
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 18 Mar 2010, 15:42

Fanelu, si JDM e betze, de fapt cam alea e betze, restul sunt smenuri... exagere&aberez - nu-i chiar asa. Eu m-am referit la JDM-u ala pentru ca ala se cam preteaza la ambii pesti si o gama destul de variata de naluci.

Nu are nimeni nicio problema cu cei care isi iau lansete foarte ieftine si vor sa mai fie si universale. Important este sa prinda ei peste ca intr-adevar lansetele singure nu prind peste, sa-l respecte, sa pescuiasca in spiritul legii si sportivitatii, sa mai si elibereze si eventual sa ne mai zica si noua pe-aici. Si-atunci am pretentia, daca asa stau lucrurile, sa nu ne mai cacam pe noi nici cand auzim de un JDM pentru ca multa lume are, pescuieste cu ele si pana la urma sunt facute pentru pescari nu pentru fotbalisti si aici e forum de pescuit nu procesul etapei.

In rest... toate bune!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 18 Mar 2010, 15:50

Dumitre io cred ca mai bine ai activa pe furumul AAA { asociatia alcoolicilor anonimi } , ai avea mai multe de spus decat despre JDM :lol:
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 18 Mar 2010, 16:32

Daca vrei bete de jerk bune orienteaza-te dupa seria G. Loomis Musky, Lamiglas Musky, St Croix Musky.Astea sunt top pentru jerk-uri gigant ori naluci mari. Daca vrei JDM seria Megabass Destroyer, Deps Sidewire DOM Driver , Boa Constrictor, Evergreen Heracles, Amazon Flip Balista, dar astea nu sunt bete de jerk, in general betele solide JDM sunt specializate pentru swimbaituri mari ori crankuri mari.
La preturi mai accesibile sunt Fox Predator ori StrikePro Contact. Betele de jerk de la Shimano ori Daiwa sunt bunicele, dar eu nu recomand, am avut Daiwa Powermesh si pot sa zic ca e o tampenie.
TEAM ATOM

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Mar 2010, 18:51

nah... acu caci iexperti si-au dat cu parerea... poa ne zic si noua ce calitati apreciaza ei in lansete pt jerkuit :lol:

ps: Dumbo suni ca o placa zgiriata :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 18 Mar 2010, 19:12

kuintautti scrie:nah... acu caci iexperti si-au dat cu parerea... poa ne zic si noua ce calitati apreciaza ei in lansete pt jerkuit :lol:

ps: Dumbo suni ca o placa zgiriata :lol:
yu ce recomanzi?

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Mar 2010, 19:14

" fier beton " cit mai eftin...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 18 Mar 2010, 19:18

iefin.,ieftin dar o marca ceva?o dimensiune?

Scrie răspuns