ce ne mai cumparam

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 24 Iul 2019, 21:39

uite aici partea finala a unui drill din kayak - https://www.youtube.com/watch?v=wjTH378UzLo

lanseta are 6' si 127g, mulineta are aprox. 350g si 28 lbs drag, textil de 15 lbs, montura de aprox. 30g ca era curent slab si apa linistita.

daca-mi zici ca nu-i nicio mare diferenta fata de un bat de spin de 3m cu mulinelu' aferent, nu te cred :lol:

daca tin bine minte somnul a avut 14 lbs. cel mai mare prins de mine pana acum a fost dublu 8)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de SF » 26 Iul 2019, 17:11

Diferenta ii ca pescuiesti cu scule mai lejere :wink:

Insa , pe aici prin zona sub 40 de m nu prea prinzi sub barca , sa nu zic pe apa linistita :wink:
Cu rubber de 60 gr lansez cat pot pe directia derivei in aval , pe o deriva care se poate pescui am 3 coborari pana ii sub mine , daca trece in sus ii inutil , nu mai atingi fundu decat daca ii `rea linistita apa , si care nu ii bine ...
Tu pescuiesti in 30 deasupra structurii, io ma anticipez pentru daca nu . nu prind :wink:
Acum 10-12 ani inca prindeam pe 25-30 deasupra , acuma nu mai prinde nimeni , dealtfel marea majoritate s-au lasat , considera jiggingu mort de cativa ani :wink: , daca esti in stare sa pescuiesti peste 70 m mai merge , insa oriunde in lume ii dificil peste adancimea asta , zilele cu deriva buna is putine , eventual in golfuri adanci

Ca vine bonito in spirale , pai orice peste din familia lui vine in cercuri , daca crezi ca-i o problema din kayak te poti gandi cum ii de pe mal , cand tre sa ridici pickupu mulinetei cand simti firu pe piatra :wink:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 26 Iul 2019, 20:16

Ok, inteleg ca sunt conditii diferite (mai ales salt water) si pot sa judec din ce zici cam care e modul de pescuit la tine. pe partea mea a garlei e coasta joasa, mlastinoasa, nu exista caderi pe adanc aproape de mal si ca sa ajungi la 50m adancime tre' sa iesi multe mile in larg ...

ce voiam sa subliniez e ca unde dau eu (pe un alt continent) sunt conditii care apar si in RO si care pot fi abordate cu echipamentul pe care l-am sugerat: kayak, bat de light jigging, textil subtire, mulineta de forta. nici nu trebe apa sarata sa te bucuri de echipamentul asta light; care echipament e foarte versatil, odata ce il incerci :!:

PS: eu am niste prieteni din RO care, pe langa Dunare, lacuri de acumulare, Marea Neagra etc., mai recent cara dupa ei kayacele in Grecia si testeaza, incearca ... sunt deschisi la minte si satisfactiile au inceput sa apara :wink: ma gandesc ca or mai fi si alti pescari romani interesati sa testeze, ca altfel nu scriam toata polologhia :mrgreen: doar d'aia e frumos pescuitul, ca tot timpul inveti lucruri noi, testezi, dezbati ... :D

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de SF » 28 Iul 2019, 14:25

vgb scrie:
26 Iul 2019, 20:16
Ok, inteleg ca sunt conditii diferite (mai ales salt water) si pot sa judec din ce zici cam care e modul de pescuit la tine. pe partea mea a garlei e coasta joasa, mlastinoasa, nu exista caderi pe adanc aproape de mal si ca sa ajungi la 50m adancime tre' sa iesi multe mile in larg ...

ce voiam sa subliniez e ca unde dau eu (pe un alt continent) sunt conditii care apar si in RO si care pot fi abordate cu echipamentul pe care l-am sugerat: kayak, bat de light jigging, textil subtire, mulineta de forta. nici nu trebe apa sarata sa te bucuri de echipamentul asta light; care echipament e foarte versatil, odata ce il incerci :!:

PS: eu am niste prieteni din RO care, pe langa Dunare, lacuri de acumulare, Marea Neagra etc., mai recent cara dupa ei kayacele in Grecia si testeaza, incearca ... sunt deschisi la minte si satisfactiile au inceput sa apara :wink: ma gandesc ca or mai fi si alti pescari romani interesati sa testeze, ca altfel nu scriam toata polologhia :mrgreen: doar d'aia e frumos pescuitul, ca tot timpul inveti lucruri noi, testezi, dezbati ... :D
Nu am tinut cont de treaba asta , mai mult ca sigur curentii is diferiti in conditiile tale , la zonele unde pescuiesc eu is zile cand nu prinzi fundu cu 100 de gr. in 50 de m , daca trece in jos sub barca , poti sa ramai fara fir pe mulineta , chiar daca ai 300 m , sa nu zic de burta firului .

In rest is de acord , mai ales cu incercatu in Grecia :D

Ii posibil ca anu viitor sa fac o expeditie , am ochit deja cateva locuri si senzatia ii buna , poate ne adunam cativa :wink:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de vgb » 28 Iul 2019, 22:26

SF scrie:
28 Iul 2019, 14:25
Nu am tinut cont de treaba asta , mai mult ca sigur curentii is diferiti in conditiile tale , la zonele unde pescuiesc eu is zile cand nu prinzi fundu cu 100 de gr. in 50 de m , daca trece in jos sub barca , poti sa ramai fara fir pe mulineta , chiar daca ai 300 m , sa nu zic de burta firului .

In rest is de acord , mai ales cu incercatu in Grecia :D

Ii posibil ca anu viitor sa fac o expeditie , am ochit deja cateva locuri si senzatia ii buna , poate ne adunam cativa :wink:
suna bine asa :D

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Iul 2019, 06:51

Prin Albania nu ati pescuit?? Intreba un amic ce peste se prinde prin zona litorala..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ce ne mai cumparam

Mesaj de johnnybravo » 12 Mar 2020, 22:46

O Stella de Lidl :))
254g, tambur de rezerva, 70ron.

Imagine

Scrie răspuns