Comparatie fire textile Power Pro versus Shimano

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
catax4u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 27 Mar 2008, 16:36
Localitate: draganesti-olt

Comparatie fire textile Power Pro versus Shimano

Mesaj de catax4u » 10 Noi 2017, 21:45

Salut. Am vazut ca sunt la vanzare in magazine si fire Shimano. Din cate stiu Power Pro apartine firmei Shimano. E diferenta de calitate intre cele 2 fire? Ma intereseaza sa echipez mulineta Shimano Sahara cu tambur de 3000.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Comparatie fire textile Power Pro versus Shimano

Mesaj de makaveli » 11 Noi 2017, 20:16

Nu stiu daca power apartine de shimano.Cred ca sunt parteneri.Personal prefer daiwa tournament,e foarte moale,fin si silentios.
Zander_Master

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Comparatie fire textile Power Pro versus Shimano

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2017, 23:23

Power pro apartine intr-adevar companiei Shimano, insa nu are nici o legatura dpdv constructiv cu firul Kairiki de la Shimano. Acesta din urma este mai degraba cu tendinte nipone, fin, moale, rotund, impletit in 8. Daca avea o culoare mai vizibila cred ca nu avea ce sa nu imi placa la el.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 841
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Comparatie fire textile Power Pro versus Shimano

Mesaj de Spring » 12 Noi 2017, 09:00

Eu anul acesta am folosit doar kairiki de la shimano. Singura lui problema e ca se face panglica dupa cateva pescuieli, nu e asa strans impletit. DAR, nu ia apa, nu face zgomot deloc, si fata de alte textile japoneze rezista foarte bine la nod si acceptabil la abraziune. Am pescuit cu el la salau intr-un loc cu stanci, legat direct pe agrafa si nu am avut surprize. Nu e cel mai bun ca finete dar daca iei in calcul si pretul, e un fir super.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns