Nou la Pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Nou la Pescuit

Mesaj de valeriu28 » 16 Aug 2014, 21:12

Buna ziua Stimabililor,

De curand am intrat in acest club, desi am fost avertizat ca trebuie sa urmez mai multi pasi, am ales din mai multe motive pescuitul la rapitor.
In prima faza, ca si turist in zona Bradisor (Valcea), atras de salbaticiunea locului, am decis sa-mi cumpar ceva accesorii pentru pescuit la rapitor (cam astia sunt pestii de acolo, pastrav, biban, clean )... evident, cu o lanseta telescopica de 2.70m, o mulineta de 12 lei, si niste musculite si rame, intr-un lac plin de obleti, nu am prins nimic... macar mi-am exersat aruncarea. Era prima data cand pescuiam...
Ironic, personalul magazinelor de pescuit, m-a indrumat pe buna dreptate sa-mi iau o varga si sa incep pescuitul stationar, insa imi place mult mai mult actiunea, si jocul nalucilor, activitatea pescuitului la rapitor, e mult mai dinamica. iar pestele ofera o provocare mult mai mare.
Ei, folosind aceleasi scule de mai sus (nepotrivite de altfel pescuitului la rapitor) am fost ieri pe lacul Paltinu (Valea Doftanei) unde, folosind un vobler strikepro baby 2cm, am reusit in mai putin de 20 minute sa prind 3 puieti de stiuca (cca 15-20 cm) pe care i-am eliberat imediat.
Acum, ca am prins curaj, si gust, mai ales la stiuca (fiind cam cea mai populara) as vrea sa imi spuneti cam la ce naluci pot avea succes, si cam in ce zone se poate pescui pe langa bucuresti sau galati) am acces la ambele orase, fiind din bucuresti, si mi-ar fi foarte util, sa stiu, ca un incepator care isi doreste putin succes pentru inceput. as vrea sa ma duc pregatit si sa invat cat mai multe. primul pas il fac maine, o sa-mi iau o lanseta ieftina, dar mica, de max 2.10.... mi-ar fi mai comoda. apoi un vobler, ceva mai serios, pentru o stiuca de minim 30 cm.. apoi caut o balta si ... imi dezvolt abilitatile.
Va multumesc pentru raspunsuri colegiale!
Toate bune!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 553
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Nou la Pescuit

Mesaj de Pif. » 16 Aug 2014, 21:50

Salut ,io zic sa ti iei un vobler Rapala Shallow Shad Rap SSR de 7 cm ,culoare ceva natural acum in perioada asta,Silver sau imitatie de biban Perch.
Fir intins!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Nou la Pescuit

Mesaj de valeriu28 » 17 Aug 2014, 07:41

Buna ! Merci pentru commentariu...
Rapala o sa iau, am auzit ca sunt cele mai bune, dar si destul de scumpe (40-50lei)
Aveti idee pe unde pot gasi stiuca sau macar sa ma bucur de un C&R si un drill de calitate pe langa bucuresti?
Doar rapitor... am citit ca sunt destule balti, dar multe sunt cu taxa si cer peste 50 lei / 12h, si nu-mi convine inca...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Nou la Pescuit

Mesaj de valeriu28 » 17 Aug 2014, 15:13

Sunt foarte mandru de noua lanseta proaspat cumparata, 2.10 m, putin cam rigida, 6 inele, pentru rapitor, special stiuca.
I-am pus si o mulineta cu fir de 16 cred, pentru rapitor...
Astept cu interes locatii interesante pentru stiuca, biban, salau, clean, etc...
Azi am fost pe tineretului, ...totul mort,...si pe Mihailesti baraj / arges..... mare jale...mizerie etc. nici macar nu am lansat, am plecat dezamagit. Pe soseaua alexandriei, am vazut totusi un mini lac plin de stuf, langa pod, pe raul sabar. interesant, dar acces foarte foarte dificil si nu m-am incumetat.
fir intins tuturor.
daca pescuiti in vreun loc interesant si confortabil in jurul bucurestiului...astept pareri de la voi
mogosoaia e ok, dar pt caras...nu e tipul meu. astept sa vad snagov zilele astea. tancabesti e foarte ok dar e cu plata...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: Nou la Pescuit

Mesaj de Daniel1m » 17 Aug 2014, 17:39

Salut. Incearca buturugeni magura si balta lui florin, tot in buturugeni. Sunt 20 lei pt pescuit spining. Sunt balti bune si ieftine.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Nou la Pescuit

Mesaj de valeriu28 » 20 Aug 2014, 17:32

Buna ziua,

revin cu un update. Am venit acum de la balta lui Florin, Buturugeni.
Foarte misto, foarte salbatica...pe ici pe colo se mai auzea cate un trofeu cum se zbate prin apa, pesti la cel putin 10kg, dupa valurile pe care le faceau.
Insa... pentru mine, in 5 ore, in mai multe locuri (desi greu accesibile) nu am prins decat tzantzari infometati... am incercat si la voblere si la rotativa, nimic.
Partea nasoala e ca cel putin 10metri de la mal, sunt foarte multe plante in care se incurca voblerul.... deci actiunea momelii era pe la 20-25metri apoi dupa 10m se innoda...
O sa incerc si magura, poate acolo e mai bine.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

DanAlexandru
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 22 Dec 2013, 10:25

Re: Nou la Pescuit

Mesaj de DanAlexandru » 29 Aug 2014, 13:50

Salut si bine ai venit printre noi. Eu iti recomand sa iti achizitionezi niste carlige offset si cu shaduri, gruburi, twistere pentru zonele cu bradis. O sa ai destule satisfactii. :) numai bine si fir intins!

Scrie răspuns