Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japonez

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

DanAlexandru
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 22 Dec 2013, 10:25

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de DanAlexandru » 29 Aug 2014, 11:18

Eu zic sa renunti la a da o caruta de bani pe un fir si sa iti iei un Stren Microfuse de 006 sau 008. fir intins!

rospinning
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 04 Mar 2013, 21:18

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de rospinning » 29 Aug 2014, 15:00

Salut Bogdan,

Eu am pescuit cu 3 fire care se incadreaza aprox in ceea ce cauti tu (dar toate sar de 150 ron simtitor, din pacate - toate transmit excelent informatia venita de la naluca (tin sa precizez ca am pescuit la toate tipurile de naluci cu ele). Jigurile se scufunda excelent cu tipul asta de fire.

- Varivas Avani Eging 8 lb - pare rezistent la abraziune desi mi se pare putin cam gros; o alternativa e cel de 10 lb - nu vad intre ele vreo diferenta ca si sensibilitate ori in lanseu, ca sa fiu sincer
- Variva Milky 8 lb - nu foarte rezistent la abraziune, culoarea roz se spala destul de repede
- Sunline SWS Small Game 6lb (groaznic de scump) - foarte putin rezistent la abraziune, dar exceleaza in rest la toate capitolele. e ff subtire. Am pierdut cu el 2 pesti mari anul asta, fff frustrant.

Ca o concluzie personala, nu prea mai vreau sa dau atat de multi bani pe un fir care ma tine cateva luni (ies aproximativ saptamanal la pescuit). Au o gramada de avantaje dar imi doresc sa gasesc ceva japonez pana in 150 de ron pentru distractii de genul;cred ca undeva la 8lb e foarte ok sa faca si ceea ce stiu cele mai subtiri, avand avantajul rezistentei mai mari (si aici ma refer strict la abraziune).

Ca o ultima remarca - preferatul meu luand in considerare o serie de parametrii e Varivas Eging.

O sa urmaresc interesat topicul deschis, e de actualitate si pentru mine.

Fir intins,
Radu.

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de andriipopa75 » 29 Aug 2014, 17:14

NU EXISTA textil f subtire si rezistent la abraziune. Exista cateva textile f subtiri rezistente la nod, dar nu daiwa, varivas sau sunline - le rupi in mana fara efort, cam ca pe ata de papiota.

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de bogdan_spinner » 29 Aug 2014, 19:37

rospinning scrie:Salut Bogdan,

Eu am pescuit cu 3 fire care se incadreaza aprox in ceea ce cauti tu (dar toate sar de 150 ron simtitor, din pacate - toate transmit excelent informatia venita de la naluca (tin sa precizez ca am pescuit la toate tipurile de naluci cu ele). Jigurile se scufunda excelent cu tipul asta de fire.

- Varivas Avani Eging 8 lb - pare rezistent la abraziune desi mi se pare putin cam gros; o alternativa e cel de 10 lb - nu vad intre ele vreo diferenta ca si sensibilitate ori in lanseu, ca sa fiu sincer
- Variva Milky 8 lb - nu foarte rezistent la abraziune, culoarea roz se spala destul de repede
- Sunline SWS Small Game 6lb (groaznic de scump) - foarte putin rezistent la abraziune, dar exceleaza in rest la toate capitolele. e ff subtire. Am pierdut cu el 2 pesti mari anul asta, fff frustrant.

Ca o concluzie personala, nu prea mai vreau sa dau atat de multi bani pe un fir care ma tine cateva luni (ies aproximativ saptamanal la pescuit). Au o gramada de avantaje dar imi doresc sa gasesc ceva japonez pana in 150 de ron pentru distractii de genul;cred ca undeva la 8lb e foarte ok sa faca si ceea ce stiu cele mai subtiri, avand avantajul rezistentei mai mari (si aici ma refer strict la abraziune).

Ca o ultima remarca - preferatul meu luand in considerare o serie de parametrii e Varivas Eging.

O sa urmaresc interesat topicul deschis, e de actualitate si pentru mine.

Fir intins,
Radu.
Radu, in afara de Sunline SWS celelalte doua le-am avut si folosit, cred ca cel de 6 lb, n-am insistat pe el pentru ca fata de cele de la Sunline, sunt mai sarmoase parca, se sezizeaza diferenta. De la Varivas am vazut, dar inca nu am incercat, Double Cross de 6 lb, din pipait parea mai ok, imi dadea senzatia de rezistenta.

Am fost placut surpins de Sufix Performance Pro 8 la 15 lb arata ca un Sunline Super PE de 6 lb, dar pare mai rotund si de aia imi da senzatia ca e mai subtire, nu ii cunosc rezistenta si parca e mai rugos/poros decat Sunline, tin sa il testez in curand.

Stiu ca nu exista combinatia perfecta subtire/rezistent, ci doream sa aflu informatii despre un fir ce bate inspre acolo.


Sunline Rock xxx mi s-a parut revelatia anului trecut pentru mine, de 6 lb e vizibil mai subtire decat Sunline Super Pe 6 lb, foarte castabil, cu un St. croix LE ML cu 5 gr lansa 30-40m in functie de vant.
pretul e deloc prietenos, 250 la Abrevis si odata ce faci bucla poti sa te duci acasa, lucru care se intampla cand lucrezi in conditii de vant si gramaj mic.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de octavio79 » 29 Aug 2014, 22:55

Daca tot se aduce vorba de fire textile subtiri pe acest topic si daca nu-l deranjez pe Bogdan care a creat acest topic m-ar interesa o comparatie intre PP 10lb (galben) si Super PE 10lb (verde fluo) de la cei ce le cunosc. PP am de 15lb si-mi merge bine dar vreau sa-mi mai cumpar ceva de 10 lb cu vizibilitate buna.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de stefanflorin » 30 Aug 2014, 10:34

In primul rand ia-ti super pe alb, e mai rezistent, iar ca si comparatie, pp este mult mai gros, mai rezistent, mai sarmos. Sunt 2 fire diferite total.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de octavio79 » 30 Aug 2014, 11:54

stefanflorin scrie:In primul rand ia-ti super pe alb, e mai rezistent, iar ca si comparatie, pp este mult mai gros, mai rezistent, mai sarmos. Sunt 2 fire diferite total.
Multumesc stefanflorin.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Aug 2014, 07:32

Imagine

Folosesc asta de mai bine de o luna.Forte multmit de el ca si replica la sufix-ul sau power pro de 10lb.Exista si varianta 8x.

http://www.4predators.com/produs/power-eye-wx4/
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de octavio79 » 31 Aug 2014, 16:03

semlecangheorghe scrie:Imagine

Folosesc asta de mai bine de o luna.Forte multmit de el ca si replica la sufix-ul sau power pro de 10lb.Exista si varianta 8x.

http://www.4predators.com/produs/power-eye-wx4/


Cat te-a costat firul asta?de unde l-ai luat si ce culoare e? Folosesc si eu un textil yamatoyo SW PE albastru de 1.5 si imi place (costa in jur de 40€ 150m cu transport) insa nu-l pot compara cu sufix 832 care nu imi place deloc la pescuitul la salau.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 841
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Pareri fir textil foarte subtire/rezistent (4-6 lb) japo

Mesaj de Spring » 01 Sep 2014, 08:59

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-v ... 26424.html
eu il am pe asta si sunt multumit. Foarte subtire, matasos, si rezistent fiind de 9 lb. E subtire ca un Sunline PE de 6. Rola o poti imparti in 2 fiind marcat firul din 25 in 25m si pretul e mai mult decat decent poentru calitatile lui.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns