rog pareri phenix x9/ x12

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
bman
veteran
veteran
Mesaje: 885
Membru din: 26 Sep 2011, 16:25
Localitate: roman

rog pareri phenix x9/ x12

Mesaj de bman » 22 Iul 2014, 10:01

buna ziua tuturor,
rog pareri de la cei care au pipait, folosit lansete phenix x9 sau x12 cranckbait, atat modele de fabrica, cat si custom, daca este indicata si utila in urmatoarele conditii de pescuit:
de pe mal, raul siret, mulineta shimano marimea 2000 si/sau 2500, fir monofilament, rotative nr.2-3 si voblere (toata gama, plecand de la floatinguri rapala de 3-13cm, husky, shad rap si ssr, cd, cnr... pana la crystal vibe si daiwa td vibe, ori thrill de 9 cm ...), pesti salau, avat, clean, stiuca, somn.
si daca poate fi folosita ocazional si cu multifilament si plastice la salau, biban.
sunt deschis si altor propuneri de lansete.
multumesc anticipat.
cu stima,
catalin.

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: rog pareri phenix x9/ x12

Mesaj de tanase_cornel » 31 Iul 2014, 14:46

Salut! X12 il am eu, facut de Gabie. E ok pentru ce vrei tu insa trebuie sa te decizi pe care din cele 2 il alegi. Daca ai pesti de la 2, 3 kg in sus in zona, atunci X12. O sa arunce decent si o rotativa nr 2. Vad ca esti din Roman. Daca ai drum prin Piatra, vino sa il vezi sa iti faci o parere.
Sanatate!

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rog pareri phenix x9/ x12

Mesaj de dumi_id » 31 Iul 2014, 16:51

Eu am un bat de cast facut pe blancul X10, ca si putere este similara cu X12 (difera lungimea). Pentru aplicatiile necesare tie paree ok X12. X9 o sa ti se para subdimensionat cand o sa il incarci mai tare. Eu il pescuiesc pe al meu doar pe ape statatoare dar pe rau o putere ceva mai mare ar fi mai potrivita.

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: rog pareri phenix x9/ x12

Mesaj de horia flucus » 15 Ian 2015, 00:14

dumi_id scrie:Eu am un bat de cast facut pe blancul X10, ca si putere este similara cu X12 (difera lungimea). Pentru aplicatiile necesare tie paree ok X12. X9 o sa ti se para subdimensionat cand o sa il incarci mai tare. Eu il pescuiesc pe al meu doar pe ape statatoare dar pe rau o putere ceva mai mare ar fi mai potrivita.
Salut,

Ma intereseaza sa-mi fac un X9 de cast pentru a face prerche cu o Pixy. Spunei ca poate parea subdimensionat.
La ce te referi? Crezi ca nu duce OK voblere pana in 15 grame?

Merci,
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Marian C
senior
senior
Mesaje: 497
Membru din: 14 Iun 2014, 19:32
Localitate: Bucuresti

Re: rog pareri phenix x9/ x12

Mesaj de Marian C » 15 Ian 2015, 10:32

Salut, am un X10 facut de Gabie, si pot spune ca se incarca foarte bine cu naluci de la 7g pana la 20g. cred ca se poate arunca si greutati de 5g, dar eu cu mulineta mea de cast nu am putut. Un vobler de 15g presupun ca este maricel ca lungime, disloca prea multa apa pentru a putea fi pescuit cu X9.

Scrie răspuns