Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de Zamfi » 06 Mai 2014, 22:11

cristian.ene scrie:Am in constructie blankul SCV 7`6``ft M, 6-12 lb din 2 bucati(TET) dar nu am vazut blankul 1 piece cu caracteristici identice de putere si lungime.

Pot spune doar ca blankul SCV 7`6``ft M, 6-12 lb din 2 bucati(TET) este este fast progresiv , fin pe varf in clasa lui dar nu se incarca cu jiguri mai usoare de 5g si acolo probabil nu perfect.
Buna.Am si eu o curiozitate ...Spune-mi te rog,daca cumva stii, in ce consta acest ...TET! Nu am reusit sa gasesc nimic concret ... Nu de alta,dar sunt curios prin ce difera fata de blancul Elite-ului .Multumesc! :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de johnnybravo » 06 Mai 2014, 22:26

Taper Enhancement Technology

After several years of R&D and testing, St. Croix has perfected an innovative new Taper Enhancement Technology (TET) that begins with precision-cut, curved blank patterns made possible by a state-of-the-art computerized pattern cutting machine. When combined with IPC-mandrels, these unique patterns create blanks with better actions and improved sensitivity. This pattern design and cutting technology is a dramatic departure from traditional straight-line patterns cut by hand. TET will debut in the all-new Legend Xtreme series.

http://stcroixrods.com/why-st-croix/technology/

in rest iti traduce cristi la concret :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Mai 2014, 05:55

Carevasazica nu mai taie cu mina prepreg-ul ,ci pe un cnc..Adicatelea nu mai taie alamu' cu brisca ci cu masina da feliat..culmea e ca in felul acesta ,are gustul mai bun :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de dalezian » 07 Mai 2014, 20:28

Balta Conacu - Constanta:
https://imageshack.com/i/n6jk0swj

Botezul cu primul peste - un biban grasunel:
https://imageshack.com/i/nd3vc5fj

Testul de putere:
https://imageshack.com/i/nhp47fj
L-am estimat undeva la 4 kg.

Si un strap:
https://imageshack.com/i/nelphaj

Alt bibanoi:
https://imageshack.com/i/n88q3qj

Soooo...chiar daca a fost mai neortodox, fiind prohibitie, a trebuit sa botez lanseta. Toti pestii au fost eliberati.

Primul feeling la mana al batului....o nuielusa balangacioasa cu care am lansat cu frica prima data. Pe masura ce am inceput sa pescuiesc, am prins incredere si am inceput sa lansez mai tare. Arunca demential cu 3.5gr+Ohio de 2,5" (mulineta Daiwa Advantage de 2000 + Sufix Performance de 10 Lb). Am testat maxim cu 14gr+Mann's de 10cm. Optim merge de la 5 la 14 gr (inclusiv guma). Adica exact cat spune producatorul.

Trecand peste prima impresie, a venit socul. E un bat "3 in 1", sau foarte ciudat, in sensul bun. Nu stiu cum e posibil asa ceva. E moala cand lansezi, exact cat trebuie, nu balangacios, (se incarca bine cu greutati mici), foarte ferm la intepare si suficient de puternic incat sa am un control absolut asupra crapului agatat de coada, care a fugit ca nebunul pana la mijlocul baltii (cand am strans frana si am hotarat sa trag de el). Am tras fara mila. Ca de un bat de crap. Nicio clipa nu a lasat impresia ca i se termina puterea. Genial!

Iar in final....senzitivitatea. E...la capitolul asta m-am speriat...la propriu. La primul atac am avut impresia ca dau gaura intr-un perete cu bormasina cu percutie. Si nu glumesc. Nu am simtit tzac. Am simtit in bat un tremurat puternic, o vibratie puternica. Asa s-a comportat apropate cu toti bibanii. La salai, am mai simtit si tzac simplu, dar in general vibratie puternica, tremurat. Incredibil de senzitiv. Cu usurinta am facut diferenta intre pietre, pamant, iarba, craci, bibani, salai.....

In concluzie:
- arunca mult mai bine decat Avidul AVS66MF2 in plaja 5-14gr (inclusiv guma)
- este muuuult mai senzitiv decat Avidul, care are o senzitivitate seaca, fara detalii
- este aproape la fel de puternic ca si Avidul, dar mai elastic la liber. La presiune, in drill, se comporta ca un bat fast, puternic (in drillul cu crapul am urmarit cum se indoaie)

Cu siguranta mi-am atins obiectivele descrise la inceput. Este un bat genial, finut, puternic si extrem senzitiv. Sunt foarte multumit de alegerea facuta (mai ales ca a fost pe nevazute).

Cam atat pana la vara :(

:respekt: tuturor,
Dan

PS: Cand voi primi si celalalt bat, voi posta poze (doar atat pana la prima atingere si botez, la vara).

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de zvic » 15 Iul 2014, 11:47

adiwolf scrie:
zvic scrie:Deocamdata anul asta raman la LES70MF2 si AVS70MLF2 pentru balta, pe rau mi-am facut altceva si is acoperit anul asta ... pana cresc piticutii noi...........
ce bat ai facut pt rau?
poti descrie putin LES70MF2 ? actiune, gramaje, utilizare ?!!
Am reusit sa ies de cateva ori cu el la pescuit, din pacate nu am avut capturi care sa testeze cu adevarat lanseta, mai mult bibani, cel mai mare cam de 500gr.
Batul e foarte rigid, gros in carne (ma refer la pereti, nu la diametru), actiune fast si rigid pe varf, usor, manerul il gasesc unpic cam butucanos - eu am mana mica si uneori ma deranjeaza.

L-am pescuit cu o daiwa luvias 2506, simt nevoia de ceva mai greu, o sa il incerc cu un legalis 2506. Fir gosen 0,8pe.

Se incarca bine de la jig de 5gr + guma, am pescuit si cu 3gr+guma si merge la distante ceva mai mici, simte bine si greutatile mici. Maxim am pus 9gr+guma, mai mult nu am avut nevoie dar dupa cum pare cred ca duce lejer peste cei 17 gr declarati

Aplicatie - exclusiv jiguri, offseturi. Lacuri adanci sau primavara cu naluci mai mari. Mai degraba la salau si stiuca, la bibani e prea rigid, am avut cativa cu gura rupta, si multi prinsi superficial de o pielita. In schimb am avut foarte putine rateuri pe intepare desi dadeam cu gume mai maricele, peste 7cm, tinta fiind salaul.

Il simt mai obositor dupa o zi de pescuit fata de ce foliseam inainte +bete mai moi/progresive).

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de adiwolf » 15 Iul 2014, 21:18

@zvac

oauu, mi-ai dat peste cap cam toate previziunile, ma asteptam la o lauda necontenita, dar.........uite ca nu este asa si asta ma face sa fiu mai precaut si sa pun mana pe bat inainte sa cumpar online-orbeste.
eu il vreau pentru stiuca si salau, dar din descrierea ta se pare ca este foarte rigid chiar daca este senzitiv si fast.
hmmm, ai pescuit pe ape curgatoare sau balti?!
parca as vrea ceva fast dar mai moale putin :roll:
multumesc foarte mult pt review
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de zvic » 15 Iul 2014, 22:43

Deocamdata numai pe balta.

Eu il vad foarte rigid, am pescuit cu bete mai moi in ultima perioada si asta e cel mai rigid de putere M pe care l-am avut. Il compar cu lamiglas g1218, kistler graphite plus cranckbait composite, premier 7' M, avid 6'6"M, bete pe care le-am folosit in ultimii ani pe aceeasi locatie, la salau si biban.

Acuma sa nu crezi cumva ca e naspa, dimpotriva, e un bat zdravan, lanseaza bine, e usor si e senzitiv, per total imi place desi inca nu am avut ocazia sa-l simt cu pesti adevarati. Rigiditatea pe varf consider ca e un avantaj pentru teapa la distanta si eu asta am cautat, pescuiesc de pe mal pe balta.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de RYOBI » 15 Iul 2014, 23:07

adiwolf scrie:@zvac

oauu, mi-ai dat peste cap cam toate previziunile, ma asteptam la o lauda necontenita, dar.........uite ca nu este asa si asta ma face sa fiu mai precaut si sa pun mana pe bat inainte sa cumpar online-orbeste.
eu il vreau pentru stiuca si salau, dar din descrierea ta se pare ca este foarte rigid chiar daca este senzitiv si fast.
hmmm, ai pescuit pe ape curgatoare sau balti?!
parca as vrea ceva fast dar mai moale putin :roll:
multumesc foarte mult pt review

Adi iti recomand sa nu-l cumperi pe nepipaite e o investitie serioasa si e pacat sa nu fie cea ce cauti si asta sa o afli dupa ce l-ai platit, eu mi-am propus sa nu mai cumpar nimic in materie de lansete pe nevazute dupa cateva experiente neplacute.O lanseta care pt mine nu e buna de nimic pt altcineva e lanseta ideeala parerile legate de senzititvitate,actiune si putere luate de pe forumuri au partea lor de subiectivism asa ca trebuie sa ti cont de ele pana la un anumit punct.Sa nu te lasi indus in eroare de faptul ca pe lanseta scrie St Croix Legend Elite :lol1:
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

cata_asp
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 25 Feb 2009, 15:11

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de cata_asp » 16 Iul 2014, 09:31

Pescuiesc batul asta de 3 ani, atat pe Dunare cat si pe balta, si nu mi se pare nicio eroare... Mi se pare a fi un bat foarte bun, pe care l-am tot abuzat fara menajamente, am dat cu el inclusiv la biban cu 3.5g cu slidere mici si am lansat fara probleme (desi nu pentru asta e batul), dar il simt ca "se bucura" cel mai des cand ii pun in carca jiguri de 10 - 14 grame. Te poti uita la caracteristicile blankului asta si ai sa observi ca are un varf fin, foarte important pentru "senzitivitatea" pe care o tot cautam, ca e un blank conic, si asta ii da putere (poate de aici si senzatia de rigiditate).
Pentru mine e batul all around, pe care il pescuiesc de la salau la stiuca si avat, mai ales cu gume si voblere. Nu e un bat rigid, ba din contra, mie mi se pare ca se indoiae binisor, fara senzatia se "stiffness", iar de senzitiv este super ok (fiind un blank usor).
Daca vrei sa pescuiesti pe lac, recomand un ML, eu il folosesc mai ales la Dunare.
Nu stiu cum e varianta de fabrica, nu l-am pescuit, dar banuiesc ca e ok, eu mi l-am facut pe-al meu, iar daca ar fi sa aleg vreodata 3 bete, cele mai bune, asta ar fi unul din ele.
Spor la alegere!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de Zamfi » 16 Iul 2014, 11:02

Adi ...pai nu ti-am spus ca manerul e un pic prea masiv si nu ajungi pe blanc cu degetul? Ai zis ca nu te deranjeaza.In rest e clar ca trebuie sa pui mana pe el! Dar vei gasi variante tot timpuil sa-l pipai si apoi sa-l platesti! Daca nu ...cineva nu vrea sa-l vanda! E drept ca te poate costa 60 lei miscarea .Insa ,asa cum stii, eu am pierdut 60 lei intr-o "vizualizare" Caldia dar nu-mi pare rau! :lol: Si la Caius am gasit intelegere sa-l vad si apoi sa platesc complet un LE! Si era bat nou! Pe forum ,cine vrea sa vanda, la pretul unui LE, va accepta sa vezi batul si apoi sa te hotarasti.Pe banii tai transportul ,normal ...Cine nu ...va sta cu batul la anunturi. Normal ,parerea mea. :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns