Ce voblere folositi ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Ce voblere folositi ?

Mesaj de tudor » 02 Sep 2004, 10:01

Deschid acest topic pentru ca as vrea sa-mi dau seama care sunt voblerele cele mai po pu lare in tara si de ce.
Asta dupa ce in mai multe topicuri am vazut ca unii numesc voblere mari niste chestii care mi se par minuscule.
Alteori am socat pe altii cind am declarat ca Rapala are defecte si sunt alte marci mai bune, si citiva au declarat ca, dupa ei, aceasta firma este cea mai serioasa din lume. As vrea deci sa stiu intre cite firme au facut comparatia ca sa ajunga la concluzia asta.

Tudor

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Sep 2004, 10:29

Dau de obicei cu Rapala (corecta observatia cu "rateurile" pe care le dau pina si ei), Yo-Zuri, Cotton Cordell, Mann's, Heddon, Rebel, Bomber, Daiwa, Berkley, Storm si citeva "hand-made", intre 3 si 20 de cm. Am "pe drum" un "power pack" de la Salmo (de la 12 cm in sus).
Daca vrei detalii despre modele, culori, etc. iti trimit un e-mail ca e mai simplu.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 02 Sep 2004, 13:19

tudor,

cred ca nimeni in ro nu foloseste voblere atat de mari precum cele cu care dai tu, daca asta vroiai sa afli. :)

wavedancer e in patria rapitorului de talie mare si nici el nu cred ca se incumeta sa depaseasca 15 cm. presupun, nu stiu exact. :)

ca si marci, in ro se folosesc cam toate, in sensul ca majoritatea pescarilor la vobler mai devreme sau mai tarziu ajung sa-si comande de afara (fiind si mai ieftin si mai avantajos in termeni de calitate).

exista si o minoritate de pescari care si le fac acasa, chestie foarte desteapta, avand in vedere faptul ca un vobler customizat pentru conditiile tale e si mai ieftin si mai bun decat unul din comert.

in magazine, gasesti rapala si salmo in special, dar si cateva marci produse local de cosma, dady, hasnoszy, down (paul sas), marea lor majoritate fiind microvoblere. bune, de altfel. am dat cu toate si le-am si pierdut aproape pe toate. acum nu ma mai intereseaza intrucat am descoperit ca pe unde merg eu exista alte naluci are pot sa suplineasca cu succes voblerele.

tu ce folosesti? sunt de acord cu remarca ta apropo de rapala, desi mai toti romanii am inteles ca le considera topul calitatii. eu ma indoiesc. mai un singur supravietor rapala, un husky jerk floating, care e in absolut cea mai proasta naluca pe care am avut-o vreodata. probabil o sa prind ceva cu ea in ziua cand o sa am barca sa fac trolling, pentru ca e si usoara si mare, deci exact ce nu trebuie la casting. lolz.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Sep 2004, 14:02

O sa va spun si eu ce folosesc si la ce. Dar nu acuma pentru ca nu am voblerele cu mine. Acasa o sa va scriu uitindu-ma la ele.

Tudor

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 02 Sep 2004, 14:59

In principal pescuiesc cu voblerele neaose, Cozma si Dawn. Mai rar dau si cu Rapala, Salmo, Dady.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 02 Sep 2004, 15:03

Eu dau numai cu Salmo, datorita raportului pret/calitate, ma refer la voblerele pe care le gasesc in TM. Probabil ca imi voi comanda din afara si alte marci. Pe Rapala, nu stiu de ce dar, nu-mi vine sa dau banii (mai multi ca pe un salmo).
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Sep 2004, 15:03

Dau cu voblere medii spre mari. De exemplu ultima "dragoste" apropo de pescuitul salaului cu voblere este Smithwich Super Rogue de 12 cm. Am dat in Delta si cu Rapala Jointed de 13 cm sau Down Deep Husky Jerk de 14 cm. Ca si concluzie pot sa spun ca la voblere "size matters"! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 03 Sep 2004, 10:28

Cu ce voblere dau? Depinde...de multi factori. Preferatul meu, prinzator in toate conditiile este/a fost, mai exact/ un Yo-Zuri 3D, cu care am prins mult. Grav este ca l-am pierdut si gasesc nici unde altul. In rest, cea mai mare incredere o am in Rapala, am pescuit cu majoritatea modelelor, dar "mai prinzatoare" sunt TailDancer, RNR si original floating (ma refer in special la pescuitul salaului). Anul asta am avut supriza neplacuta sa gasesc un Rapala TD defect, cu barbeta montata strimb. Pe cutie scrie ca sunt verificate manual... Asta era fabricat in Estonia, nu in Finlanda.
Bogdan

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Sep 2004, 10:39

Foarte putine modele de Rapala mai sint fabricate in Finlanda. Mare majoritate sint fabricate la fabrica din Irlanda.

Yo-Zuri (3D si restul de modele) le gasesti la Cabela's sau Bass Shop Pro. In Romania, nu stiu sa importe cineva
Intradevar 3D Shad-ul este un crackbait reusit, desi pentru salau imi place mai mult Crystal Minnow.
Ultima oară modificat 03 Sep 2004, 10:47 de către Wavedancer, modificat 1 dată în total.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 03 Sep 2004, 10:44

bogdan,

daca treci prin bucuresti, pot sa-ti dau eu adresa sau numar de telefon al proprietarului unui magazin care aduce yo zuri. dupa parerea mea insa, iesi mult mai ieftin daca-ti comanzi de afara singur, cum iti sugereaza si wavedancer.

respect!

Scrie răspuns